Storczyk z supermarketu. Jak go pielęgnować? To łatwe!

Pytanie czytelnika: Kupiłam storczyk falenopsis w supermarkecie w promocyjnej cenie. Bardzo ładnie kwitnie i kupiłam go właśnie dlatego. Gdzie go mam postawić oraz jak go uprawiać, aby zakwitł ponownie?

Posłuchaj
00:00
173
Spis treści
Storczyk z supermarketu. Czy jego uprawa może sprawić więcej kłopotów? Jak uprawiać storczyki z supermarketu? Poznaj sprawdzone rady! Czego nie lubią storczyki? Grunt to dobre podłoże! Co zrobić, gdy storczyk przekwitnie? Jak sprawić, by kwitł przez cały rok?

Storczyk z supermarketu

Nie ma większego znaczenia czy kupiła Pani falenopsisa z supermarketu, czy z innego źródła. Jeśli roślina jest zdrowa, to nie powinna sprawiać większych problemów. Uprawa storczyka falenopsisa nie jest trudna, gdyż gatunek ten jest jednym z najprostszych storczyków w domowej uprawie. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku wskazówek uprawowych, aby storczyk ten kwitł długo i obficie, a po przekwitnięciu zdrowo rósł i kwitł ponownie.

Warunki uprawy

Temperatura
Idealna temperatura dla storczyka w ciągu dnia to 20-22°C. Roślina nie lubi przeciągów, dlatego nie powinna stać przy uchylnym oknie.

Światło
Storczyk falenopsis lubi nasłonecznione pomieszczenia, ale nie powinien stać w bezpośrednim nasłonecznieniu, zwłaszcza w lecie. Przy zbyt intensywnym świetle liście zaczynają żółknąć. Opadanie pąków kwiatowych oraz ciemnozielony kolor liści spowodowane są zwykle zbyt ciemnym miejscem.

Storczyk z supermarketu fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Storczyki falenopsis

Pielęgnacja

Podlewanie
Storczyk falenopsis należy podlewać co około 7 dni, w czasie letnich upałów częściej. Doniczkę najlepiej zanurzyć na 5 minut w pojemniku z wodą na 3/4 jej głębokości, a następnie wylać nadmiar wody z doniczki.

Nawożenie
Zalecane jest raz na miesiąc. Nie wolno stosować w tym celu standardowych nawozów do roślin kwitnących. W sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do storczyków.

Podłoże

Storczyk falenopsis w naturze rośnie jako epifit, przytwierdzony korzeniami do gałęzi drzew. Nie jest jednak pasożytem, wszystkie potrzebne substancje odżywcze czerpie z wody w powietrzu, wody dostępnej w postaci deszczu, a także z rozkładu szczątków organicznych, które znajdą się w zasięgu korzeni.

Stąd jego niewielkie zapotrzebowanie na składniki mineralne, a także konieczność stosowania przewiewnego podłoża szybko przesychającego. Na rynku dostępny jest duży wybór gotowych mieszanek, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego podłoża do storczyków.

Kwitnienie i po kwitnieniu

Storczyk falenopsis kwitnie przez około 3 miesiące (czasem dłużej). Stopniowo gubi kwiaty, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Po kwitnieniu pozostaje nagi pąk kwiatowy, nie należy go obcinać, gdyż storczyk może samoistnie ponowić kwitnienie, wypuszczając boczny pęd kwiatowy.

Po przekwitnięciu roślinę można od razu pobudzić do wytworzenia nowego pąka kwiatowego. W tym celu należy przyciąć pozostały pąk kwiatowy na wysokości 20-25 cm, a następnie przestawić storczyka w miejsce widne i niezbyt suche o temperaturze 18-21°C.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: RainerBerns/Pixabay

Najpiękniejsze storczyki do mieszkania | 10 pomysłów
falenopsis (Phalenopsis) falenopsis (Phalenopsis) falenopsis (Phalenopsis)
Zobacz galerię (11 zdjęć)
11 zdjęć
Zobacz galerię
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Storczyk Cymbidium Cymbidium

Storczyk Falenopsis Phalaenopsis

Storczyk Dendrobium Dendrobium

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści