Logo
Logo

Czy przecenione rośliny doniczkowe to dobry wybór? Odkryj tajemnice skryte za niskimi cenami

W świecie ogrodnictwa i dekoracji wnętrz, przecenione rośliny doniczkowe często budzą mieszane uczucia. Z jednej strony, kuszą niską ceną i obietnicą zieleni w naszym domowym zaciszu, z drugiej – rodzą pytania o ich stan i przyszłość. W tym artykule zagłębiamy się w fascynujący świat roślin doniczkowych, odkrywając, czy zakup tych przecenionych egzemplarzy jest rzeczywiście opłacalny. Czy to okazja, czy pułapka? Przyjrzymy się faktom, mitom i ekspertom, aby dać Ci kompleksowy wgląd w tę zieloną zagadkę. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej i zdecydować, czy przecenione rośliny doniczkowe są odpowiednim wyborem dla Twojego domu i ogrodu.

Spis treści
Czy warto kupować rośliny doniczkowe z przeceny? Jakie szkodniki mogą być na przecenionych roślinach? Gdzie najlepiej kupować tanie, przecenione rośliny doniczkowe? Jakie rośliny często spotykamy na przecenach?

Czy warto kupować rośliny doniczkowe z przeceny?
Plusy i minusy tanich zakupów

 +
Jednym z niezaprzeczalnych plusów kupowania roślin domowych z przeceny w supermarkecie jest cena. Oszczędność ta sprawia, że łatwiej nam podjąć decyzję o kupnie rośliny, do której początkowo nie byliśmy przekonani.

 +
Kolejnym plusem kupowania roślin na przecenie jest to, że możemy trafić na naprawdę wartościową, rzadką roślinę. Niektóre gatunki roślin domowych są ciężkie do dostania, a gdy się pojawiają w sklepach, znikają bardzo szybko. Te brzydsze i marniejsze, które są z tego powodu przecenione, ostają się na półkach sklepowych nieco dłużej, co zwiększa naszą szansę na ich kupno.

 -
Przeceny mogą wynikać z wielu rzeczy. Mogą się pojawić, gdy w sklepie trzeba zwolnić miejsce na półkach dla nowej partii roślin. Mogą być wynikiem gorszego wyglądu niektórych roślin. Jednak niestety, jest jeszcze inna dość częsta ich przyczyna – rośliny mogą być zaniedbane i zaatakowane przez choroby lub szkodniki!

Początkujący ogrodnicy nie powinni oszczędzać na roślinach – przecenione okazy często potrzebują więcej uwagi i doświadczenia, by udało się je "wyprowadzić" na piękne i zdrowe rośliny.

 

Jakie szkodniki mogą być na przecenionych roślinach?
Najczęściej spotykane szkodniki roślin z supermarketu

  • Ziemiórki – uciążliwe, bardzo małe muszki przypominające muszki owocówki, których larwy żerują w ziemi i na korzeniach roślin domowych.
  • Miseczniki – pojawiają się na pędach i spodniej stronie liści w postaci jasnobrązowych "miseczek", pod którymi maleńkie owady wysysają soki z rośliny.
  • Przędziorki – bardzo drobne, czerwonawe pajęczaki, które tworzą charakterystyczne pajęczynki na roślinach.
  • Mszyce – większe od przędziorków, zielone lub czarne pajęczaki o delikatnej budowie (z łatwością można je zgnieść w palcach), które występują w grupach i żerują na najdelikatniejszych partiach roślin – młodych pędach, liściach i pąkach.

Najczęściej wraz z roślinami domowymi ze sklepów przynosimy ziemiórki – ich obecność w ziemi bardzo ciężko zauważyć.

Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzać rośliny z przeceny, a potem – po zakupie – przez jakiś czas izolować je od tych, które już mamy w domu, aby "ukryte", nie zauważone przez nas szkodniki nie przeniosły się na nasze rośliny.

Gdzie najlepiej kupować tanie, przecenione rośliny doniczkowe?
Supermarket a centrum ogrodnicze

W centrach ogrodniczych natkniemy się na różne przeceny, ale nigdy nie będą one tak wysokie jak w supermarketach. Wynika to z tego, że w specjalistycznych sklepach, każda pojedyncza roślina ma zapewnioną odpowiednią opiekę (która jest oczywiście wliczana w ostateczną cenę rośliny) – bardzo rzadko zdarza się, by wybrany przez nas okaz był chory, a przecena wynika zwykle z tego, że dany kwiat jest mniej urodziwy.

W supermarketach natomiast, ze względu na dużą ilość roślin i ich "taśmową" wręcz pielęgnację, pracownicy często nie są w stanie wychwycić wszystkich niepokojących objawów, które mogą pojawić się wśród roślin.

Jakie rośliny często spotykamy na przecenach?
"Roślina zielona" z supermarketu

Na przecenach można spotkać bardzo wiele rodzajów roślin. Najczęściej są to przekwitające rośliny cebulowe, różne drzewka iglaste sprzedawane jako choinki, które nie zostały sprzedane przed Świętami Bożego Narodzenia, itd.. Należy też wspomnieć o produktach, takich jak nasiona i cebulki kwiatowe, których termin wysiewania czy sadzenia już przeminął. 

Rośliny przeceniane w supermarketach mają też często uproszczone, niepełne nazwy. Na przykład, popularne wiosną gotowe rozsady pomidorów i ogórków są często nazwane jako "bezodmianowe", a rośliny doniczkowe należące do różnych odmian są podpisywane jedynie wspólną nazwą gatunkową lub rodzajową, np.: bromelia mix, surfinia mix itd..

Często zdarza się, że trafiamy na roślinę domową na przecenie, która jest opisana jeszcze bardziej zdawkowo – mianowicie jako "roślina zielona". Poniżej wymieniamy szereg gatunków, które mogą się kryć pod tą nazwą.

Difenbachia (fot. Floradania.dk)
Fot. Floradania.dk
Difenbachia (łac. Dieffenbachia) to bardzo łatwa w uprawie roślina, którą można uprawiać niemal wszędzie (nie przepada jedynie za mocnym słońcem) i znosi krótkotrwałe zaniedbania. Posiada bardzo ozdobne, miękkie liście, które mogą mieć różne wzory złożone z rozlanych, jasnych plam.
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Szparag pierzasty (fot. thejoyofplants.co.uk)
Fot. thejoyofplants.co.uk
Szparagi ozdobne, np. szparag pierzasty (łac. Asparagus setaceus) lub szparag Sprengera (łac. Asparagus densiflorus), to często spotykane rośliny w supermarketach. Należą też do gatunków, które dość często można znaleźć na promocjach, gdyż warunki w sklepie sprawiają, że szybko tracą one swój zdrowy wygląd.
Aglaonema (fot. Muhamad Iksan - Pixabay)
Fot. Muhamad Iksan/Pixabay
Aglaonema (łac. Aglaonema) to bardzo piękna i potrafiąca osiągnąć spore rozmiary roślina. W sklepach jej przeceny wynikają głównie z zaniedbań, a głównie ze zbyt dużego przesychania i co za tym idzie utraty liści.
Filodendron pnący (fot. Jeanyn Santiano - Unsplash)
Fot. Jeanyn Santiano/Unsplash
Filodendrony (łac. Philodendron) to duża rodzina roślin tropikalnych, które są bardzo popularne w naszych domach. Najbardziej popularnym gatunkiem wśród nich jest filodendron pnący (łac. Philodendron scandens syn. hederaceum), który jest niezwykle łatwy w uprawie.
Źródło: Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: ronstik/Depositphotos

Autor
Czy przecenione rośliny doniczkowe to dobry wybór? Odkryj tajemnice skryte za niskimi cenami
Czy przecenione rośliny doniczkowe to dobry wybór? Odkryj tajemnice skryte za niskimi cenami
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jakoona

09-05-2022 06:53

W zeszłym roku kupiłam sporo przecenioną i strasznie zaniedbaną difenbachę - trochę trwało zanim odzyskała ładny wygląd, ale teraz na nią patrzę i uważam, że było warto :) I prawda! - tez naszukałam się jej nazwy, bo była nazwana po prostu "rośliną zielną" XD

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl