Logo
Logo

Roślinę o motylkowych liściach zobaczycie już w co 2 domu. Szybko ją ukorzenicie, wystarczy 1 szczepka

Niektóre z roślin potrafią przyćmić swoją urodą nawet te pokaźnych rozmiarów. Większość z was lubi zarówno te, które wypuszczają bujne kwiaty, jak i takie, które swoją urodę zawdzięczają przepięknym, dorodnym liściom. Tak jest z alokazją czy monsterą, które zdobyły hurtem wasze serca. Jak to bywa w świecie roślin, może się wszystko zmienić. Teraz na co drugim parapecie widzimy te cudowne listki w kształcie motyli. Mają niecodzienną kolorystykę, dlatego warto się nimi zainteresować.

Spis treści
Irezyna herbsta - jak ją pielęgnować Czy każde stanowisko jest dobre dla irezyny?

Mowa tutaj o Irezynie Herbsta, która ma swoje korzenie w Peru i Brazylii. Może być uprawiana zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Jednak jest najchętniej umiejscawiana w domu, przy całorocznej uprawie. Drobne, bardzo majestatyczne listki mogą przybierać przeróżne barwy - od tych lekko fioletowych, po zielone z przebłyskiem różowego czy brązowego koloru. To ciekawa roślina, która zachwyca każdego. Warto dowiedzieć się co zrobić, aby wyrosła nawet z drobnych szczepków pożyczonych od sąsiadki.

Irezyna herbsta - niepozorna roślina o motylkowych liściach

Jak wspomniałam wcześniej, ta roślina jest dość łatwa w pielęgnacji. Z uwagi na pochodzenie, należy zapewnić jej dobrze oświetlone miejsce. Jeżeli rozproszone światło powoli zamieni się w cień, nie możemy oczekiwać, ze będzie w nienagannej kondycji.

Liście zaczną blednąć, a w dodatku łodyżki będą pięły się jedynie ku górze, by pozyskać jak najwięcej promieni słonecznych. Co fajnie wpływa na ich rozrost? Przede wszystkim uszczykiwanie i to dość regularne. Dzięki temu roślina otrzymuje dodatkowego kopa energetycznego do tego, by iść "wszerz, a nie wzwyż". Niektórzy śmieją się, ze skrzętnie odcinane drobne sadzonki lepiej utrzymują się u nowych właścicieli niż zakupione w sklepie.

To poniekąd prawda, zwłaszcza gdy widzimy w jakiej kondycji był uszczykiwany okaz. W dodatku pomagamy w rozroście, jak wcześniej omawiałam. Dzielcie się nią ze znajomymi i rodziną, a z pewnością odwdzięczy się bujnym listowiem. Moją faworytką jest 'Aureoreticulata', która już od roku króluje na parapecie i pobiera promienie słoneczne w każdy możliwy dzień.

Czy irezyna będzie rosła na każdym stanowisku?

Irezyna może rosnąć w mniej nasłonecznionym miejscu, jednak musimy się liczyć z tym, ze będzie wyższa niż jej koleżanki, które widnieją tylko w nasłonecznionym parapecie. Rekomenduję przestawienie jej tak, aby zapewnić optymalne warunki. Co zrobić, aby utrzymywała się jak najdłużej, mimo niezbyt perfekcyjnego stanowiska?

Nawozimy ją co 14 dni od wiosny do jesieni, aby wzbogacić glebę o składniki odżywcze. W zimie natomiast temperatura nie powinna schodzić poniżej 16 stopni Celsjusza. Co ważne, to roślina, która uwielbia zraszanie. Róbcie to regularnie i nie dopuszczajcie, aby w domu była zbyt niska wilgotność powietrza.

Co ciekawe, jeżeli lubicie tworzyć swoje kompozycje w szkle, jest idealną rośliną do kompozycji. Ozdobi pięknie cały słój i będzie dobrze współistnieć z resztą dodanych do podłoża. Możecie wybierać spośród kilku odmian o różnych liściach, dlatego też możecie umiejscowić kilka z nich w szkle. Jest bardzo łatwa w rozmnażaniu poprzez sadzonki liściowe, dlatego nie będziecie mieć problemu, aby uzupełnić swoją kolekcję lasu w szkle.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: OYeah / AdobeStock

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

 

Autor
Roślinę o motylkowych liściach zobaczycie już w co 2 domu. Szybko ją ukorzenicie, wystarczy 1 szczepka
Roślinę o motylkowych liściach zobaczycie już w co 2 domu. Szybko ją ukorzenicie, wystarczy 1 szczepka
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl