Jak założyć ogród zamknięty w szkle? Poradnik krok po kroku

Ogrody w szkle

Zakładanie tzw. ogrodów w szkle to coraz modniejszy sposób na uprawę roślin doniczkowych w domu. Naczynie, odpowiednio dobrane do wnętrza, swym kształtem dodaje pomieszczeniom charakteru. Jednak nie wszystkie rośliny można uprawiać w szklanych słojach. Od doboru gatunków i pielęgnacji zależy sukces całego przedsięwzięcia.

Posłuchaj
00:00
132
Spis treści
Czym jest ogród w szkle? Jaki ogród w szkle wybrać dla różnych roślin? Czego potrzebujesz, by mieć ogród w szkle? Ogród w szkle – jak zrobić? Poradnik Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zamkniętym w szkle?

Czym jest ogród w szkle?

Miniaturowe ogrody w szklanych pojemnikach (w butelkach, słoikach i terrariach), przeżywają obecnie swój renesans. Są modne, piękne i... są łatwe do stworzenia.

Ogród zamknięty w szkle można założyć praktycznie w każdym szklanym naczyniu (o różnych kształtach i rozmiarach, z pokrywą lub bez), choć zamknięte są najlepsze dla miłośników wilgoci, a otwarte dla roślin przyzwyczajonych do suchszych warunków. W szklanym pojemniku tworzy się specyficzny mikroklimat, w którym rośliny mogą żyć w mniej lub bardziej zamkniętym ekosystemie.

Jeśli zdecydujesz się zbudować ogród w szklanym pojemniku, skorzystaj z naszych porad krok po kroku i spójrz na kreatywne pomysły, które przygotowaliśmy dla Ciebie. Nie przejmuj się, jeśli nie możesz znaleźć tego, czego my użyliśmy – poszukaj w marketach budowlanych, centrach ogrodniczych, w swojej szafce kuchennej lub w Internecie czegoś, co przypadnie ci do gustu.

Dobór gatunkowy do ogrodów w szkle

Fot. Anna Czarnecka, Małgorzata Wójcik

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Rodzaje ogrodów w szkle

Dobór roślin do ogrodu w szkle to kluczowa sprawa – obok siebie mogą rosnąć tylko gatunki o podobnych wymaganiach w stosunku do podłoża i stanowiska. Ogrody z sukulentów i kaktusów przeznaczone są na słoneczne miejsce, a ogrody z innych gatunków roślin, wymagające częstszego podlewania – do miejsc półcienistych.

Kluczem jest połączenie małych roślin, które rozwijają się w podobnych warunkach!

Tak, jak w przypadku każdego ogrodu lub rabaty, tak samo przy zakładaniu ogrodu w szkle trzeba najpierw dokonać doboru gatunków roślin. W jednym słoju można sadzić tylko rośliny o podobnych wymaganiach. Dlatego pod względem doboru gatunków rozróżniamy dwa rodzaje ogrodów:

  1. ogród dla sukulentów lub kaktusów,
  2. ogród dla roślin liściastych, w którym można uprawiać fittonię, bluszcz, szkrzydłokwiaty, asparagus, bluszcz, paprocie, rośliny mięsożerne, a nawet storczyki.

Ogród dla roślin liściastych (z wyjątkiem storczyków i roślin mięsożernych) można zamykać. Wymaga on jednak zastosowania podczas zakładania warstwy węgla aktywnego.

Materiały potrzebne do założenia ogrodu w szkle Fot. Małgorzata Wójcik

Do założenia otwartego ogrodu w szkle potrzebny jest keramzyt, podłoże do roślin doniczkowych, piasek, żwir, kamienie, szyszki, patyki i inne materiały dekoracyjne oraz sadzonki roślin.

Od czego zacząć?

Po przygotowaniu słoja, warstwy drenażowej, podłoża, roślin i ozdób zaczynamy układanie poszczególnych warstw w słoju.

Zakładanie ogrodu krok po kroku Fot. Małgorzata Wójcik

Zakładanie ogrodu krok po kroku

Zakładanie ogrodu w słoju zaczynamy od wsypania na dno ok. 3-4 cm keramzytu. Następnie wsypujemy warstwę podłoża (takiej grubości, aby można było w niej posadzić wybrane wcześniej sadzonki). Warstwę podłoża można podzielić cienką warstwą piasku lub żwiru. 

Po nasypaniu każdej warstwy starannie ją ugnieć, a następnie spryskiwaczem do roślin spłucz ostrożnie pozostałe zabrudzenia.

Sadząc rośliny staramy się, aby żadna z nich nie dotykała ścianek słoja. Robimy w podłożu palcami dołki i umieszczamy w nich sadzonki (zaczynając od największych). Pamiętajmy, że rośliny będą rosły, dlatego w jednym słoju sadzimy tylko kilka roślin.
Na końcu dekorujemy kompozycję mchem, kamykami, patyczkami, figurkami, szyszkami lub innymi wybranymi przez siebie przedmiotami.

Ogród w szkle - pielęgnacja Fot. Małgorzata Wójcik

Pielęgnacja

Woda
Rośliny (z wyjątkiem kaktusów i sukulentów) podlewamy zwykle raz w tygodniu, niewielką ilością wody. Jednak ze względu na różne warunki panujące w naszych pomieszczeniach (temperatura i wilgotność), należy obserwować, czy przypadkiem nie musimy jej uzupełnić. Jak to poznać? Po zasychających listkach lub gdy ziemia widocznie przeschnie. Najważniejsze, aby trzymać się złotej zasady: JEŚLI ZASTANAWIASZ SIĘ CZY PODLAĆ, TO NIE PODLEWAJ. Lepiej lekko przesuszyć ogród, niż doprowadzić do jego przelania.

Rośliny podlewamy wodą demineralizowaną albo wodą z kranu – ostudzoną, przegotowaną, w temperaturze pokojowej lub odstałą (aby nie doprowadzić do powstania zacieków na ściankach słoja).

Światło
Ogrody w szkle stawiamy w widnym miejscu w mieszkaniu. Rośliny nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (w takich warunkach mogą się „zagotować” w słoju). Ale stanowisko nie może też być całkowicie zacienione. Brak naturalnego światła zaburza proces fotosyntezy, co w konsekwencji doprowadzi do zamarcia ogrodu.

Pielęgnacja roślin
Usuwamy z ogrodu obumarłe części roślin, a te nadmiernie rozrastające się przycinamy. Nie trzeba przejmować się, jeśli w ogrodzie wyrosną grzybki.
Uwaga jednak na biały nalot (na roślinach lub ściankach naczynia). To najprawdopodobniej pleśń. Jeśli się pojawi, roślinę trzeba usunąć, a ścianki słoja umyć octem lub szarym mydłem.

Logo Art Garden

Więcej informacji o tworzeniu ogrodów w szkle na stronie
Art Garden

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Anna Czarnecka, Małgorzata Wójcik


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Widliczka apoda Selaginella apoda

Twoje rośliny zasługują na najlepsze. Zacznij od podstaw... i wybierz odpowiednie podłoże
Komentarze

Gość Wojciech Ch.
29-11-2019 22:35
Kupiłem ogród w słoju w Biedronce. Rośliny po niespełna 3 miesiącach padły! Po przeczytaniu artykułu wydaje mi się, że je przelałem. Szkoda, że nie podają na etykiecie, jakie rośliny posadzili w środku. Nie każdy się zna, a widać dobrze, że twórcy takich ogrodów wcale nie ...
Gość Nat.g
23-11-2019 19:13
Ciekawy i przydatny poradnik :)
Świetnie sprawdzają się puste gąsiory i wielkie słoje z babcinej piwnicy. Niestety szklane pojemniki z marketów są dość drogie. Czasem okazje trafiają się podczas wyprzedaży w dyskontach, ale wtedy rośliny są do wymiany. Warto także szukać szklanych naczyń na wagę w dużych ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Tagi
Najnowsze treści