Logo
Logo

Bluszcz w mieszkaniu: uprawa najpopularniejszych gatunków

Bluszcz jest bardzo popularną rośliną, sadzoną zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Rośnie szybko i rzadko choruje. W mieszkaniach uprawiany jest głównie bluszcz pospolity i kanaryjski. 

Jak uprawiać najpopularniejsze gatunki bluszczu w mieszkaniu? O czym nie wolno zapomnieć? Przygotowaliśmy dla was listę ze wskazówkami! 

Streszczenie artykułu
Bluszcz to popularna roślina doniczkowa, która doskonale sprawdza się w warunkach domowych. W naturze występuje kilka gatunków bluszczy, ale w uprawie domowej najczęściej spotykane są bluszcz pospolity (Hedera helix) i bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis). Rośliny te są cenione za dekoracyjne liście i zdolność do szybkiego wzrostu. Bluszcz najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wymaga umiarkowanego podlewania, a podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przycinanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na utrzymanie krzewiastego pokroju rośliny. Bluszcz można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe lub odkłady. Warto pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza w obecności dzieci i zwierząt.
Spis treści
Czy bluszcz można uprawiać w mieszkaniu? Jak uprawiać bluszcz w warunkach domowych? Najważniejsze zasady pielęgnacji

Popularny domowy bluszcz
Czy można uprawiać w mieszkaniu?

Bluszcz należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). W obrębie rodzaju Hedera jest tylko 7 gatunków bluszczy. Zaledwie dwa z nich nadają się do uprawy w mieszkaniu – są to bluszcz pospolity (Hedera helix) i bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis).

Nazwa bluszczu, używana była już w starożytności – hedera pochodzi z greckiego hedra, co oznacza "umocowanie", a nazwa gatunkowa helix pochodzi od greckiego helissein – "owijać się, skręcać".

Bluszcze rosnące w domach dorastają do 200 cm. Rosną dość szybko – nawet do 40 cm rocznie. Są pnączami samoczepnymi – jeśli na swojej drodze pędy spotkają podporę, zaczynają się po niej wspinać. Do tego celu służą specjalne korzonki przybyszowe. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych podpór, to jego pędy będą zwisać w dół z doniczki.

Make Your Life Greener / YouTube


Bluszcz to ulubione domowe pnącze!

Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Liście rośliny są z wierzchu błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, a pod spodem jaśniejsze i matowe.

Odmiany o zielonych liściach najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i cienistych. Odmiany o pstrokatych liściach lepiej rosną w pomieszczeniach jasnych, w rozproszonym świetle słonecznym.

Bluszcz wygląda bardzo dekoracyjnie, gdy jest rozpięty na okrągłym, drucianym stelażu. Ograniczenie rozkrzewiania osiągamy przez systematyczne przycinanie pędów bocznych. Roślina może piąć się do góry, owijając wokół palika, ale częściej umiejscawia się go tuż pod sufitem, aby jego pędy swobodnie zwisały – wtedy wygląda najefektowniej.


Fot. Flora Dania

UWAGA!
Bluszcz jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny zawierają saponiny – działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Pielęgnacja bluszczu w mieszkaniu
Jak uprawiać doniczkowy bluszcz?

Sprawdź, zanim kupisz!
Młode rośliny można kupić centrach ogrodniczych, a nawet w supermarketach spożywczych. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć roślinę. Korzenie powinny być elastyczne, jasne, bez ciemnych plamek – objawów choroby. Rośliny powinny być dobrze rozkrzewione, z licznymi młodymi przyrostami.


Fot. Flower Council Holland

Stanowisko i temperatura
Bluszcz doskonale rośnie w mieszkaniu, w każdych warunkach. Najlepiej jednak czuje się w chłodniejszych miejscach, w temperaturze ok. 15°C. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa bluszcz też może sobie dobrze radzić, pod warunkiem częstego spryskiwania liści miękką wodą.

Podlewanie i nawożenie
Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nie wolno dopuścić do jego przeschnięcia, ani "zalania" rośliny – po podlaniu nadmiar wody należy usuwać z podstawki doniczki. Nawozimy od wiosny do jesieni, nawozem do roślin zielonych nie częściej niż raz w tygodniu.

Przycinanie
Cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Główne pędy należy skracać minimum raz w roku. Prawidłowe cięcie zapewnia roślinom pełny, krzewiasty pokrój. Zaniechanie cięcia prowadzi do powstawania długich, czasem bezlistnych pędów.

Sadzenie i przesadzanie
Bluszcz jest rośliną długowieczną. W mieszkaniu bez problemu może rosnąć ponad 10 lat. Sygnałem do przesadzania jest przerastanie korzeni z dołu doniczki. Przed przesadzeniem należy obficie podlać roślinę, a po przesadzeniu rośliny do nowej doniczki nie powinniśmy jej podlewać przez kilka dni. Starszym roślinom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża w doniczce.

Rozmnażanie przez sadzonki
Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub części pędu z jednym liściem. Sadzonki nie powinny być dłuższe niż 10 cm. Końcówki sadzonek warto zanurzyć w ukorzeniaczu, który pomoże roślinom wytworzyć zdrowe korzonki.

Rozmnażanie przez odkłady
W tym przypadku nie odcinamy sadzonek od rośliny macierzystej. Pędy przyginamy i umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Dopiero po ukorzenieniu odkładów odcinamy je od rośliny macierzystej. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15°C, pod przykryciem z folii – która zapewnia wysoką wilgotność powietrza. Można je również ukorzeniać w wodzie.

PAMIĘTAJ!
Domowego bluszczu nie da się uprawiać w ogrodzie, a ogrodowego w domu. Odmiany przystosowane do uprawy w pomieszczeniu są wrażliwe na mrozy, tymczasem te rosnące na zewnątrz, źle będą się czuły pod dachem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland oraz Flora Dania

Autor
Bluszcz w mieszkaniu: uprawa najpopularniejszych gatunków
Bluszcz w mieszkaniu: uprawa najpopularniejszych gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość NMN95

31-10-2022 10:28

"Domowego bluszczu nie da się uprawiać w ogrodzie, a ogrodowego w domu." Zobaczymy xD Właśnie wstawiłam ogrodowy do doniczki w przedpokoju. Sprawdzę co z tego będzie ;P

Gość No ja, a kto inny?

26-07-2020 20:34

Heh, ja kupiłam w Biedrze bluszcz postawiłam na biurku ale i tak będę musiała go dać w inne miejsce zaczyna się rozrastać...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl