Logo
Logo

Bluszcz pospolity (Hederia helix)

Bluszcz pospolity (Hederia helix) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, świeża, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: zielonkawe
 • Odczyn gleby: zasadowa
 • Owoce: kuliste, trujące
 • Pokrój: płożący, pnącze
 • Wysokość: 0,2-25 m
 • Okres kwitnienia: IX, X
 • Kolor owoców: czarne
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, murki, skarpy, roślina okrywowa, pod koronami drzew, duże ogrody, parki, cmentarze
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić? Ciekawostki

  Bluszcz pospolity (Hedera helix) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Naturalnie występuje na terenie Europy i Azji Mniejszej. Występujące w warunkach naturalnych egzemplarze kwitnące podlegają ochronie gatunkowej. W Polsce jest bardzo popularną i uniwersalną rośliną ogrodową jak i doniczkową.

  Wygląd bluszczu pospolitego

  Bluszcz pospolity jest długowiecznym, zimozielonym krajowym pnączem. Rośnie szybko, ukorzeniając się wzdłuż pędów leżących na ziemi i tworzy kobierce o wysokości 20-30 cm. Samochwytne, płożące pędy rośliny mogą dorastać do 20 m długości! (w uprawie doniczkowej osiągają ok. 2 m). Bluszcz ma charakterystyczne włoski, które sprawiają, że młode przyrosty mają szarawą barwę. Na starszych egzemplarzach spotkać można także zwisające gałęzie.

  Ozdobną częścią rośliny są liście. W młodości owłosione, później błyszczące i skórzaste, mają ciemnozieloną blaszkę z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów. Bluszcz pospolity posiada dwupostaciowe liście (tzw. heterofilia) – jedne są 3-5 klapowe, u nasady sercowate o tępym wierzchołku, a drugie (na pędach kwitnących) są mniejsze, jajowate, całobrzegie i zaostrzone.

   

  Bluszcz pospolity kwitnie późnym latem i jesienią. Kwiaty pojawiają się dopiero na starszych egzemplarzach. Są drobne, o średnicy do 4 cm, zielono-żółte i zebrane w wiechy na wzniesionych łodygach. Są miododajne i chętnie odwiedzane przez pszczoły. Stosunkowo szybko opadają.

  Oprócz zwykłych korzeni glebowych, wytwarza korzenie przybyszowe, czyli czepne. Nie osłabiają one drzew, służącym bluszczowi za podporę – ten typ korzeni oplata jedynie mocno płaty kory, kamienie, czy mury.

  Bluszcz pospolity należy do roślin trujących – szczególnie trujące są owoce bluszczu, których charakterystyczną cechą jest to, że zawierają żywicę.

  Wymagania i uprawa bluszczu pospolitego

  Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się w różnych miejscach. Jest zaliczana do roślin inwazyjnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych oraz osłoniętych. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. W surowe zimy bluszcz może przemarzać.

  Pielęgnacja bluszczu pospolitego

  Bluszcz to bardzo wytrzymała roślina znoszące wiele niesprzyjających warunków i nie atakowana przez szkodniki. Może być jednak czasem atakowana przez choroby, takie jak plamistość liści, spowodowanymi przez choroby grzybowe (np. antraknoza), a rzadzieb bakteryjne.

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Zastosowanie bluszczu pospolitego

  Bluszcz pospolity uprawiany jest jako roślina okrywowa i parkowa. Jest idealną rośliną do obsadzania północnych ścian, murów, pni drzew i wszelkich powierzchni o chropowatej fakturze. Szczelna warstwa liści pokrywająca ściany ogranicza parowanie ciepła w czasie zimy i nie pozwala na nadmierne nagrzanie się ocienionego budynku latem.

  Pnącze to dobrze się też czuje w pojemnikach i jest wykorzystywana do tworzenia zielonych ścian. Wśród odmian bluszczu pospolitego znajdziemy nadające się do uprawy doniczkowej w mieszkaniach.

  Bluszcz pospolity jest rośliną leczniczą i kosmetyczną.

  Polecane odmiany bluszczu pospolitego

  • 'Goldgeart', 'Ivalace'
  • 'Glacier' – srebrzystoszare i zielone, wąsko biało obrzeżone liście
  • 'Sagittifolia' – głęboko klapowane pstre kremowo-zielone liście o długości do 4 cm
  • 'Spetchley' – miniaturowy bluszcz o drobnych, ciemnozielonych, strzałkowatych liściach

  Gdzie kupić bluszcz pospolity?

  Bluszcz pospolity jest sprzedawany w formie ukorzenionych sadzonek, w niemal każdej szkółce roślin ozdobnych.

  Ciekawostki o bluszczu pospolitym

  W tradycjach wielu narodów od dawna obecny jako roślina symboliczna, zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia. W starożytności odgrywał ważną rolę w kultach szeregu bóstw egipskich, greckich i rzymskich. Współczesne wykorzystywanie bluszczu na cmentarzach również ma swoje osadzenie historyczne – w dawnych czasach chrześcijanie używali tej rośliny podczas pogrzebów jako symbolu nieśmiertelności (bluszcz może rosnąć nawet kilkaset lat!).


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Hedera helix (English ivy) 2"/James St. John/CC BY 2.0; krystianwin, widomskagosia, Hans Braxmeier/Pixabay

  Autor
  Bluszcz pospolity
  Bluszcz pospolity
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Mirosława

  23-04-2023 07:43

  Czy przycinanie gałązek pomaga czy szkodzi?

  Gość Maria

  22-09-2019 15:56

  Vzy to prawda, zre nie mozna kompostowac liści bluszczu?

  23-07-2019 12:57

  Tak, oczywiście można nawozić bluszcz, ale w praktyce rzadko się to stosuje. Bluszcz to roślina mało wymagająca i dość tolerancyjna. Zadowoli się praktycznie każdą ziemią (poza piaskiem i ciężką gliną). W półcienistym i wilgotnym miejscu świetnie da sobie rade nawet ...

  Gość Adrian

  22-07-2019 11:15

  Czy do bluszczu można użyć jakiś nawóz, aby przyspieszyć wzrost?

  Pokaż wszystkie komentarze