Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
24
Do góry

Bluszcz 'Erecta'

Bluszcz pospolity to zimozielone pnącze wspinające się po chropowatych ścianach budynków i pniach drzew za pomocą czepnych korzeni przybyszowych. Gatunek ten uprawiano dla celów ozdobnych już w średniowieczu. Dziś wyjątkowo okazałe egzemplarze bluszczu pospolitego można podziwiać m.in. na murach Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, zamku w Malborku czy zamku Książ pod Wałbrzychem. Rosnące tam egzemplarze są naprawdę imponujące.

Cechą charakterystyczną bluszczu pospolitego jest wykształcanie dwóch faz rozwojowych – młodocianej oraz dojrzałej. W fazie młodocianej, zwanej inaczej wegetatywną, roślina tworzy długie, elastyczne pędy, które się płożą lub wspinają po napotkanych podporach oraz klapowane liście, u nasady są sercowate. W fazie dojrzałej, generatywnej, pędy są sztywne, wzniesione i pozbawione korzeni przybyszowych, zaś liście są pozbawione klap i silnie połyskujące. W tej fazie roślina zakwita (jesienią) i tworzy owoce (dojrzewające wiosną).

Spośród licznych odmian bluszczu znakomita większość to pnącza. Ale nie wszystkie!

Bluszcz pospolity (Hedera helix) 'Erecta' to interesująca odmiana tworząca niewielkie, kompaktowe krzewy osiągające jedynie 0,5-1 m wysokości. Roślina ma sztywne, grube, wzniesione pędy oraz nieduże, 4-6 cm długości liście ułożone blisko siebie w dwóch rzędach. Liście są w kształcie trójkątne, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, prawie pozbawione klap. Ich regularne ułożenie nadaje roślinie egzotyczny wygląd, przypominający z oddali pustynne wilczomlecze.

Na łodygach odmiany 'Erecta' pojawiają się krótkie korzenie przybyszowe, ale roślina nie wspina się ani po ścianach, ani podporach. Starsze pędy z wiekiem wyginają się i pokładają pod swoim ciężarem. Roślina nie kwitnie i nie tworzy owoców.

► Zobacz inne ciekawe bluszcze ◄

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Erecta' ma podobne wymagania uprawowe, jak inne odmiany bluszczy – toleruje większość przeciętnych gleb ogrodowych, ale najlepiej rośnie na wilgotnych i przepuszczalnych podłożach bogatych w próchnicę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Doskonale czuje się sadzona w cieniu, na stanowiskach słonecznych może zimą przemarzać w przypadku wystąpienia silnego mrozu.

Zaletą bluszczu pospolitego jest mała podatność na szkodniki i choroby. Jedyny problem mogą stanowić choroby bakteryjne liści, które jednak rzadko występują na roślinach rosnących w ogrodzie. Gdyby jednak na liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamki z jaśniejszą obwódką, należy ograniczyć zraszanie roślin wodą, gdyż zabieg ten sprzyja rozprzestrzenianiu bakterii wywołujących chorobę (bakteriozę bluszczu).

Gdzie posadzić?

Ze względu na niewielkie rozmiary i kompaktowy pokrój bluszcz pospolity 'Erecta' można sadzić w ogrodach skalnych, japońskich oraz na rabatach w towarzystwie niskich krzewów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcia tytułowe: Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu