Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród z bluszczem | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje

Wielu właścicieli ogrodów ma kłopot z obsadzeniem mocno zacienionych fragmentów obok domu. A w takich miejscach świetnie radzi sobie zimozielony bluszcz – może zakrywać ziemię pod drzewami, porastać pnie drzew oraz ścianę domu. Ogród z bluszczem wcale nie jest nudny, bo między gałązkami tej rośliny chętnie chowają się drobne zwierzęta. Zobacz 15 pomysłów na wykorzystanie bluszczu w ogrodzie!

Streszczenie artykułu
Bluszcz to roślina, która może nadać ogrodowi niepowtarzalny charakter. Ze względu na swoje właściwości, takie jak zdolność do szybkiego pokrywania dużych powierzchni, odporność na różne warunki atmosferyczne i zdolność do przyciągania dzikiej fauny, jest doskonałym wyborem dla ogrodników. Bluszcz jest łatwy w pielęgnacji, a jego rozmieszczenie w ogrodzie zależy od indywidualnych preferencji. Może być sadzony jako roślina okrywowa, aby zapewnić gęsty dywan zieleni, lub jako roślina pnąca, tworząc żywe płoty lub okrywając mury i pergole. Warto pamiętać, że bluszcz jest rośliną trwałą, która z czasem może stać się dominująca, dlatego należy kontrolować jego wzrost i rozprzestrzenianie się. Warto również wiedzieć, że nie wszystkie gatunki bluszczu są odpowiednie do uprawy w ogrodzie. Niektóre z nich, jak bluszcz pospolity, mogą być inwazyjne i szkodliwe dla innych roślin. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty lub dokładnie zbadać gatunek, zanim zdecydujemy się na jego posadzenie.

Pomysł na ogród z bluszczem

Bluszcz (Hedera) to zimozielone pnącze, które w ogrodach znajduje bardzo wiele zastosowań. Doskonale znosi zacienienie i jest odporne na mróz (należy do naszej rodzimej flory – na naturalnych stanowiskach jest objęty ochroną). Główną ozdobą bluszczu są ciemnozielone liście, ale na kilkunastoletnich okazach jesienią pojawiają się żółte kwiaty, które wyglądają efektownie, a do tego wabią do siebie pszczoły.

Poza cienistym stanowiskiem bluszcz ma niewielkie wymagania. Najlepiej jednak rośnie na żyznym, lekko wilgotnym podłożu. Wspina się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych. Może więc porastać, bez naszej pomocy, wszelkie porowate powierzchnie – gałęzie i pnie drzew, mury, ściany, pergole oraz konstrukcje i rzeźby z kamieni. Zainspiruj się naszą galerią  ogrodów z bluszczem!

Autor
Ogród z bluszczem | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z bluszczem | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny