Logo
Logo

Posadź te kwiaty, by przyciągnąć do ogrodu pszczoły i motyle

Chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu pszczoły i motyle? Posadź rośliny miododajne! Motyle są najbardziej aktywne podczas ciepłych dni – dokładnie wtedy, gdy i Ciebie ciągnie do ogrodu. Zwabienie ich do ogrodu przynosi podwójny pożytek: możesz się cieszyć widokiem nie tylko motyli, ale i pięknych kwiatów.

Spis treści
Popularne gatunki i odmiany przyciągające pszczoły i motyle Jakie owady korzystają z kwiatów? Po co im nektar? Jak wybierać rośliny miododajne?

Nic tak nie przyciąga owadów, jak tzw. rośliny miododajne. Nektar jest słodkim syropem, wytwarzanym przez gruczoły roślin miododajnych, a pszczoły i motyle wprost nie mogą się mu oprzeć. Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiaty różni się w zależności od gatunku, a nawet odmiany rośliny.

Większość gatunków kwitnących to właśnie rośliny nektarodajne. Zatem dobór odpowiednich roślin sprawi, że motyle będą obecne w ogrodzie przez cały sezon.

Przykładowe rośliny dla pszczół i motyli

 1. Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum
 2. Kłosowiec (Agastache
 3. Budleja Davida (Buddleja davidii
 4. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustiflia)
 5. Werbena patagońska (Verbena bonariensis
 6. Aster (Aster)
 7. Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria
 8. Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans

Rośliny wabiące owady Fot. iVerde

Warto wiedzieć

 
 

Kto i po co spija nektar?

Na niektórych gatunkach roślin nektar możemy zobaczyć, a nawet dotknąć. Znajduje się albo po środku kwiatu albo na jego zewnętrznej stronie. Przypomina wodę, ale po dotknięciu okazuje się, że jest lepki. Co zawiera? Oprócz cukrów nektar zawiera też białka i witaminy, które są potrzebne większości samic motyli do produkcji jaj. Warto wiedzieć, że do wielu roślin nektarodajnych przyciągających motyle przylatują również trzmiele i pszczoły. Motyle mają jednak tę przewagę nad pszczołami, że posiadają długie trąbki, które umożliwiają im dotarcie do nektaru w kwiatach rurkowatych, czego nie mogą tak skutecznie robić pszczoły i trzmiele.

Rabata IVerde 015990 Fot. iVerde

Jak wybierać rośliny przyciągające pszczoły i motyle?

Każdy gatunek motyla ma swój ulubiony rodzaj kwiatów. Użyj fantazji, tworząc piękne kompozycje z różnorodnych roślin miododajnych.

 • Gdy odwiedzisz centrum ogrodnicze w słoneczny dzień zwróć uwagę na rośliny, które przyciągają motyle i inne pożyteczne owady.
 • Posadź swoje rośliny miododajne w ciepłym i słonecznym zakątku ogrodu. Motyle należą do stworzeń lubiących ciepło.
 • Wybierz do ogrodu kilka różnych gatunków roślin miododajnych, najlepiej kwitnących w różnych terminach (wiosną, latem, jesienią). W ten sposób przyciągniesz wiele różnych gatunków motyli o każdej porze roku.


Źródło: iVerde, zdjęcie tytułowe: Olha Trotsenko / AdobeStock, Teodor / Pixabay

Autor
Posadź te kwiaty, by przyciągnąć do ogrodu pszczoły i motyle
Posadź te kwiaty, by przyciągnąć do ogrodu pszczoły i motyle
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zwierzeta_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI