Posadź te kwiaty, by przyciągnąć do ogrodu pszczoły i motyle
Chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu pszczoły i motyle? Posadź rośliny miododajne! Motyle są najbardziej aktywne podczas ciepłych dni – dokładnie wtedy, gdy i Ciebie ciągnie do ogrodu. Zwabienie ich do ogrodu przynosi podwójny pożytek: możesz się cieszyć widokiem nie tylko motyli, ale i pięknych kwiatów.
Kwiaty atrakcyjne dla pszczół i motyli
Nic tak nie przyciąga motyli, jak tzw. rośliny miododajne. Nektar jest słodkim syropem, wytwarzanym przez gruczoły roślin miododajnych. Motyle wprost nie mogą się im oprzeć! Kiedy owad przelatuje z kwiatka na kwiatek, jednocześnie zapyla kwiaty w Twoim ogrodzie. Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiaty różni się w zależności od gatunku, ale zmienia się też w obrębie danej odmiany lub kultywaru jednego gatunku.
Wiele gatunków kwitnących to właśnie rośliny nektarodajne. Zatem dobór odpowiednich roślin sprawi, że motyle będą obecne w ogrodzie przez cały sezon.
Miododajną i łatwą w uprawie byliną kwitnącą w okresie wiosennym jest dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans). Latem do ogrodu pożyteczne owady przywabi jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), werbena patagońska (Verbena bonariensis) lub kłosowiec (Agastache). Latem i jesienią motyle chętnie odwiedzają astry nowobelgijskie (Aster novi-belgii) lub rozchodniki okazałe (Sedum spectabile). Wszystkie wymienione rośliny z łatwością przetrwają zimę, więc można się nimi cieszyć przez lata.
|
Kto i po co spija nektar?
Na niektórych gatunkach roślin nektar możemy zobaczyć, a nawet dotknąć. Znajduje się albo po środku kwiatu albo na jego zewnętrznej stronie. Przypomina wodę, ale po dotknięciu okazuje się, że jest lepki. Co zawiera? Oprócz cukrów nektar zawiera też białka i witaminy, które są potrzebne większości samic motyli do produkcji jaj. Warto wiedzieć, że do wielu roślin nektarodajnych przyciągających motyle przylatują również trzmiele i pszczoły. Motyle mają jednak tę przewagę nad pszczołami, że posiadają długie trąbki, które umożliwiają im dotarcie do nektaru w kwiatach rurkowatych, czego nie mogą tak skutecznie robić pszczoły i trzmiele.
Źródło: iVerde, zdjęcie tytułowe: Teodor/Pixabay
Komentarze