Nic tak nie przyciąga owadów, jak tzw. rośliny miododajne. Nektar jest słodkim syropem, wytwarzanym przez gruczoły roślin miododajnych, a pszczoły i motyle wprost nie mogą się mu oprzeć. Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiaty różni się w zależności od gatunku, a nawet odmiany rośliny.
Większość gatunków kwitnących to właśnie rośliny nektarodajne. Zatem dobór odpowiednich roślin sprawi, że motyle będą obecne w ogrodzie przez cały sezon.
Przykładowe rośliny dla pszczół i motyli
- Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum)
- Kłosowiec (Agastache)
- Budleja Davida (Buddleja davidii)
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustiflia)
- Werbena patagońska (Verbena bonariensis)
- Aster (Aster)
- Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Fot. iVerde |
Warto wiedzieć
- Niezwykle łatwą w uprawie byliną kwitnącą w okresie wiosennym jest dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans).
- Głównymi letnimi roślinami przyciągającymi znaczące ilości pożyteczych owadów są: jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), werbena patagońska (Verbena bonariensis) lub kłosowiec (Agastache).
- Późnym latem i jesienią motyle chętnie odwiedzają astry nowobelgijskie (Aster novi-belgii) lub rozchodniki okazałe (Sedum spectabile).
Kto i po co spija nektar?
Na niektórych gatunkach roślin nektar możemy zobaczyć, a nawet dotknąć. Znajduje się albo po środku kwiatu albo na jego zewnętrznej stronie. Przypomina wodę, ale po dotknięciu okazuje się, że jest lepki. Co zawiera? Oprócz cukrów nektar zawiera też białka i witaminy, które są potrzebne większości samic motyli do produkcji jaj. Warto wiedzieć, że do wielu roślin nektarodajnych przyciągających motyle przylatują również trzmiele i pszczoły. Motyle mają jednak tę przewagę nad pszczołami, że posiadają długie trąbki, które umożliwiają im dotarcie do nektaru w kwiatach rurkowatych, czego nie mogą tak skutecznie robić pszczoły i trzmiele.
Fot. iVerde |
Jak wybierać rośliny przyciągające pszczoły i motyle?
Każdy gatunek motyla ma swój ulubiony rodzaj kwiatów. Użyj fantazji, tworząc piękne kompozycje z różnorodnych roślin miododajnych.
- Gdy odwiedzisz centrum ogrodnicze w słoneczny dzień zwróć uwagę na rośliny, które przyciągają motyle i inne pożyteczne owady.
- Posadź swoje rośliny miododajne w ciepłym i słonecznym zakątku ogrodu. Motyle należą do stworzeń lubiących ciepło.
- Wybierz do ogrodu kilka różnych gatunków roślin miododajnych, najlepiej kwitnących w różnych terminach (wiosną, latem, jesienią). W ten sposób przyciągniesz wiele różnych gatunków motyli o każdej porze roku.
Źródło: iVerde, zdjęcie tytułowe: Olha Trotsenko / AdobeStock, Teodor / Pixabay