Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród kwiatowy: zakładanie krok po kroku | 5 ważnych zasad!

Ogród bez kwiatów nie istnieje! Bez nich byłby pusty i smutny. To one nadają mu wyrazistości, sprawiają że żyje, jest radosny, pachnący i kolorowy. Dlatego jeśli chcesz mieć stworzyć kolorowy ogród, posadź w nim jak najwięcej kwiatów. Podpowiadamy jak go zaplanować i założyć krok po kroku.

Spis treści
Jak zaplanować nasadzenia w ogrodzie kwiatowym? Na co zwrócić uwagę wybierając kwiaty? Gdzie posadzić kwiaty, by kwitły najpiękniej? Co lubią rośliny? Jak posadzić je na odpowiednim miejscu? Jak stworzyć festiwal kwitnienia? Jak dobierać kwiaty do siebie? Jak prawidłowo sadzić kwiaty?

Krok 1: planowanie

Zwykle zaczynamy o tym myśleć na wiosnę. To w ten czas, niczym niedźwiedzie, zmysły ogrodnika budzą się. Sprawiają, że wszędzie widzimy miejsca na nowe rośliny i mało kto może się oprzeć chęci zakupu jakiejś kwitnącej cebulki, krzaczka czy wiosennej byliny.

Nie dajmy się jednak zupełnie opanować naszej "roślinnej" zachłanności. Usiądźmy i rozsądnie przekalkulujmy co powinniśmy posadzić. Zróbmy to na kilka tygodni przed największym boom'em, kiedy to rośliny będą kusić dosłownie z każdego rogu – w markecie, kiosku ruchu, na bazarku czy w osiedlowym warzywniaku.

Koniec lutego i marzec to idealny czas na to, żeby zaplanować nasz ogród kwiatowy.

Ale uwaga! 
Jeden ważny warunek, który gwarantuje sukces: musimy się trzymać tego co zaplanowaliśmy. Nie dajmy się skusić na rośliny spoza listy. To trudne, ale prawidłowo zaplanowana rabata, daje znacznie większą satysfakcję, niż sadzenie akurat tego, co "było dzisiaj w sklepie".

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Krok 2: wybór miejsca

Kwiatowa część ogrodu musi być usytuowana w odpowiednim miejscu – widocznym i nie kolidującym z innymi elementami działki. Zastanów się dobrze, gdyż wybór miejsca to najważniejsza część prac. Gdy już posadzisz rośliny, trudne będzie je przesadzić. Kilka głównych rzeczy na które musimy zwrócić szczególną uwagę to:

 • Komunikacja w ogrodzie
  Nie może kolidować z przestrzeniami, które służą w Twoim ogrodzie innym istotnym funkcjom takim jak komunikacja czy chociażby parkowanie pojazdów.

 • Instalacje ogrodowe
  Ważnym jest zapoznanie się z miejscami przebiegu podziemnych mediów, tak aby w trakcie wsadzania roślin, nie okazało się, że w miejscu gdzie zaplanowaliśmy roślinę głęboko korzeniącą się biegnie np. przewód gazowy.

 • Miejsca reprezentacyjne
  Dobrze żeby miejsce na naszą rabatę było w części reprezentacyjnej ogrodu, którą widać np. z altany czy tarasu.

Ogród kwiatowy - zakładanie krok po kroku Fot. Hans Braxmeier, Petra Faltermaier/Pixabay

 Ogród kwiatowy o kontrastujących kolorach roślin.

Krok 3: obserwacja

Jeśli już wybrałaś idealną lokalizację dla ogrodu kwiatowego musisz poobserwować to miejsce. Chodzi tu przede wszystkim o warunki siedliskowe czyli to co dane miejsce ma do zaoferowania roślinom. Musisz zwrócić szczególną uwagę na:

 • Nasłonecznienie
  Obserwuj przez dłuższy czas swój ogród i określ intensywność nasłonecznienia w różnych jego obszarach. Miejsca w pełnym słońcu, gdzie gleba szybko przesycha i obszary w głębokim cieniu, gdzie jest zimno i wilgotno to ekstrema, które często znajdziemy w jednym ogrodzie, wymagające odmiennego potraktowania i doboru roślin. Zastanów się dobrze zanim kupisz rośliny – muszą być dostosowane do warunków świetlnych panujących w Twoim ogrodzie.

 • Glebę
  Idealnie by było, aby gleba w naszym ogrodzie była możliwie jak najbardziej przepuszczalna. Powinno z łatwością wysychać, gdy stopnieją śniegi i zachować wilgotność nawet przy suszy.

  Oczywiście taka gleba jest rzadkością i nie musimy się martwić, jeśli ta w naszym ogrodzie nie spełnia wszystkich z tych warunków, bo większość z problemów z glebą jest do rozwiązania, ale ważnym jest aby już na początku określić z jakimi problemami trzeba będzie się zmierzyć.

  Kolejną ważną kwestią jest odczyn gleby. Do badania odczynu pobierzmy kilka próbek ziemi z różnych punktów ogrodu, z płytszych warstw.

Ogród kwiatowy - zakładanie krok po kroku Fot. Gaby Stein/Pixabay

Propozycje dla "soczystego" ogrodu kwiatowego w lecie.

Krok 4: motyw przewodni

Ogród kwiatowy przede wszystkim musi być ozdobny! Pamiętajmy więc o sezonowości roślin. Dobór gatunków zaplanuj tak, aby od wiosny do jesieni była piękna i efektowna. Znajdź motyw przewodni, swój pomysł na aranżację, która wyróżni rabatę. Może to być:

 • Kolorystyka
  Na przykład zieleń liści w różnych odcieniach i jeden wybrany kolor dodatkowy np. biały (tzw. rabaty monochromatyczne), lub zieleń liści plus kilka kolorów kwiatów dopełniających się np. róż, liliowy jasny fiolet i ciemny fiolet (daje to wtedy efekt uspokojenia, elegancji) lub rabata w kolorystyce kontrastowej (zestawienie dwóch lub trzech kolorów przeciwstawnych, kontrastujących, tj.np. żółty z niebieskim).

 • Kształt i faktura 
  Na przykład rośliny ozdobne będą kontrastować ze sobą i pięknie współgrać jeśli będą posiadać liście o rożnych fakturach, kształtach, wielkościach.

 • Rabata mieszana 
  Na przykład tworzymy rabatę z traw ozdobnych z akcentami w postaci roślin z dużymi, gładkimi liśćmi, które na tle cienkich blaszek liściowych traw pięknie się prezentują,lub stworzenie rabaty typowo kwiatowej, gdzie pierwsze skrzypce gra wielkość, ilość, kolor i kształt kwiatów i kwiatostanów.

 • Dominujący akcent 
  Wprowadzenie ciekawego, nietypowego i oryginalnego, pasującego do charakteru całego ogrodu, ciekawego akcentu lub dominanty rabaty w postaci formy nieroślinnej np. naturalnego głazu, szklanej kuli, rzeźby – możliwości jest wiele.


Fot. sonlandras, JamesDeMers/Pixabay

Ogród kwiatowy oraz rabata z roślin o ozdobnych liściach.

Krok 5: sadzenie roślin

Zanim posadzisz rośliny dobrze się zastanów, gdyż później trudno będzie je przesadzić. Warto pamiętać o tych kilku wskazówkach, które znacznie ułatwią późniejszą pielęgnację roślin.

 • Przygotowanie gleby 
  Przed wsadzaniem roślin trzeba przygotować glebę aby zapewnić roślinom dobry start warto zainwestować w szczepionkę mikoryzową, dostępna jest ona w każdym dużym centrum ogrodniczym. Powoduje ona zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni poprzez kooperację z pozytywnymi grzybami obecnymi w szczepionce, a co za tym idzie umożliwia zaszczepionej roślinie szybsze i łatwiejsze pobieranie składników pokarmowych;

 • Różne wysokości 
  Aby rabata wyglądała naturalnie posadź na niej rośliny o różnych wysokościach – t.j. niskie z przodu, a wysokie z tyłu. Oczywiście gdzieniegdzie możesz zrobić drobne odstępstwo od tej zasady. Rabata "spod linijki" może się za to wpasować w ogród o charakterze nowoczesnym.

 • Obwódka rabaty 
  Najlepiej zaplanować obwódkę rabaty, to nie tylko optycznie zamknie kompozycję, ale też sprawi, że rośliny nie rozrosną się w sposób niekontrolowany i łatwiej będzie można też pielęgnować trawnik, który do rabaty przylega.

 • Odstępy pomiędzy roślinami 
  Nie sadź za gęsto – przy doborze gatunkowym kierujmy się zasadą "mniej znaczy więcej". Lepiej stworzyć kompozycję z kilku tylko rodzajów roślin, ale wybierając po kilka lub kilkanaście sztuk z danego gatunku i sadzić je w grupach po min. 3-4 sztuki, niż zdecydować się na kilkanaście różnych gatunków roślin i wsadzać je po jednej sztuce – to nigdy nie wygląda dobrze i fachowo.

 Tekst: Patrycja Lipiec, Redakcja ZielonyOgrodek, zdjęcie tytułowe: Andrew Roland / Dreamstime oraz John R Perry / Pixabay

Autor
Ogród kwiatowy: zakładanie krok po kroku | 5 ważnych zasad!
Ogród kwiatowy: zakładanie krok po kroku | 5 ważnych zasad!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (23)