Ogród nowoczesny. Jak go założyć i co w nim posadzić?
Mało który styl ogrodowy jest tak minimalistyczny i uporządkowany jak styl nowoczesny. Ogrody zaprojektowane według jego zasad, silnie nawiązują do obowiązujących trendów wnętrzarskich i harmonizują z przylegającym do nich budynkami, dlatego są tak samo uporządkowane i oszczędne w formie.
Ogród nowoczesny powinien być uzupełnieniem domu, dlatego musi w nim panować w ład, porządek, estetyka i harmonia. Dominujące są proste, wyraziste formy geometryczne (prostokąty, trójkąty, koła, kwadraty) i nowoczesne rozwiązania dekoratorskie.
Jego charakterystycznymi elementami i największymi atutami są: elegancko przystrzyżone żywopłoty, równe linie ścieżek i chodników, murki oporowe nawiązujące do architektury budynku, krzewy iglaste przycięte na kształt stożków lub kul, okrągłe lub prostokątne, drewniane podesty i tarasy wypoczynkowe, betonowe lub kamienne ściany, żwirowe placyki oraz powtarzalne akcenty dekoracyjne w postaci prostych donic, nowoczesnych rzeźb, bądź kul ogrodowych ze szkła, sztucznego tworzywa czy metalu.
Ważną rolę odgrywają w nim również meble, które powinny być wygodne i komfortowe, ale również nowoczesne i ciekawie zaprojektowane (pasujące do architektury budynku). Obowiązującymi materiałami jest metal, drewno, stal, aluminium i szkło, ale także surowy beton i bezbarwne lub kolorowe pleksi. Nie ma tu natomiast miejsca na rustykalne detale, romantyczne ozdoby czy misternie wykonane, wiklinowe plecionki.
![]() fot. Silvia Beres - Fotolia.com |
![]() fot. Silvia Beres - Fotolia.com |
Rośliny do ogrodu nowoczesnego
Duża powściągliwość w doborze gatunków oraz oszczędna kolorystyka to typowe cechy ogrodu nowoczesnego. Nie ma tu mowy o przypadkowości i romantycznym chaosie. Wszystkie rośliny muszą być starannie dobrane i posiadać z góry ustalone miejsce.
Z założenia ogród ma służyć wypoczynkowi, nie powinien sprawiać właścicielom kłopotów. Z tego względu rezygnuje się z sadzenia w nim delikatnych i wrażliwych gatunków wymagających ciągłej opieki oraz tworzenia rozległych trawników, czy rabat kwiatowych. Rzadko wykorzystuje się też rośliny jednoroczne i unika gatunków charakterystycznych dla ogrodów wiejskich czy rustykalnych.
![]() |
|
![]() fot. ThomBal - Fotolia.com |
|
Większość nasadzeń znajduje się na obrzeżach ogrodu, tworząc ramę dla trawnika i kącika wypoczynkowego. Ze względu na oszczędność w doborze gatunków, rośliny posadzone w ogrodzie powinny dobrze się rozrastać i krzewić, tworząc zwarte, ozdobne plamy zielni lub jednolitych barw - najlepiej gatunki zimozielone, ozdobne przez cały rok.
Taki efekt zapewnią miedzy innymi różaneczniki, bukszpany, jukki, mahonie, bergenie, lawendy oraz krzewy iglaste o prostej, zwartej formie (np. żywotniki zachodnie, czyli tuje). Przydadzą się także okazałe byliny sezonowe takie jak funkie, liliowce czy ozdobne trawy (np. miskanty, trzcinniki, rozplenice, palczatki) oraz drzewa - np. brzoza brodawkowata, magnolia, klon palmowy, surmia, śliwa wiśniowa oraz krzewy - dereń biały, berberysy czy hortensje.
W ostatnim czasie modnym akcentem nowoczesnych ogrodów stały się również bambusy. Wiele z nich jest mrozoodporna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale miejsce ich uprawy musi być ograniczone zaporami wkopanymi w podłoże, bo inaczej w krótkim czasie rośliny mogą zdominować całą dostępną przestrzeń.
![]() fot. krappweis - Fotolia.com |
Woda i światło
W ogrodzie nowoczesnym poza roślinami i trawnikiem, często występuje również woda. Zbiorniki również powinny mieć oszczędną, prostą i geometryczną formę jak cały ogród. Woda może wypływać w postaci strumienia z metalowej lub szklanej kuli, prostej konstrukcji, bądź tworzyć rodzaj ściany wodnej, strumyka zamkniętego w prostych ramach, czy oczka wodnego o geometrycznym kształcie.
Z uwag na to, że ogrodzie nowoczesnym nie ma zbyt wielu dekoracji, ważną rolę odgrywa w nim też oświetlenie. Umiejętnie wkomponowane w otoczenie, wspaniale podkreśla kształty roślin, a także charakterystyczne detale architektoniczne, ogrodowe konstrukcje, obrzeża ścieżek oraz zbiorniki wodne.
Źródło światła powinno być jednak niewidoczne i ukryte w załomach budynku, pomiędzy roślinami lub w szczelinach murków. Nie powinno mieć formy romantycznych lampionów i misternych świeczników. Mogą t być jednak świecące kule lub podświetlane donice, wykonanych z estetycznego tworzywa sztucznego (dobrze wyglądają w nich bukszpany lub inne ciekawe rośliny).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Delphotostock - Fotolia.com
Komentarze