Logo
Logo

Hosta, czyli funkia | Polecamy najpopularniejsze gatunki i odmiany

Hosta, znana również jako funkia, to roślina, która zdobi wiele ogrodów swoją elegancką prezencją. Jej rosnąca popularność nie jest przypadkowa – hosty są nie tylko piękne, ale również łatwe w uprawie. Zróżnicowane gatunki i odmiany pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji, które zachwycą każdego miłośnika zieleni. Poznaj najpopularniejsze z nich i odkryj, jakie sekrety kryją w sobie te niezwykłe rośliny.

Streszczenie artykułu
Hosta, zwana również funkia, to roślina wieloletnia, która zyskała popularność wśród ogrodników dzięki swoim dekoracyjnym liściom. Funkie są niezwykle różnorodne pod względem wielkości, kształtu i koloru liści, co sprawia, że stanowią interesujące urozmaicenie w każdym ogrodzie. Przykładowo, odmiana 'Big Daddy' charakteryzuje się dużymi, sercowatymi liśćmi o niebieskim odcieniu, natomiast 'Golden Tiara' ma liście z zielono-żółtym obrzeżeniem. Funkie są roślinami cieniolubnymi, ale niektóre odmiany, takie jak 'Sun Power', dobrze znoszą także słońce. Wymagają one jednak żyznej, wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej gleby. Funkie kwitną od czerwca do sierpnia, a ich kwiaty, choć mniej spektakularne niż liście, również są dekoracyjne. Funkie są roślinami łatwymi w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu, szczególnie w okresach suszy, oraz o zabezpieczeniu roślin przed ślimakami, które są ich głównymi szkodnikami. Funkie są doskonałym wyborem dla każdego ogrodnika, który chce dodać swojemu ogrodowi ciekawego, niewymagającego charakteru.
Spis treści
Czym różni się hosta od funkii? Ile jest ich gatunków i odmian? Podział odmian na wielkość – 4 grupy wielkości Różnorodność kolorów liści host – kolorowe odmiany Kwitnące hosty – czyli ozdobnie kwitnące funkie

Hosta czy funkia?

Funkie (łac. Hosta), które przez swoją łatwą do zapamiętania, łacińską nazwę są bardzo często nazywane hostami, należą do licznej rodziny roślin liliowatych (łac. Liliaceae). Do rodzaju należy około 40 różnych gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian! W naturze można je spotkać głównie na dalekim wchodzie, np. w Chinach, Japonii i Korei.

Funkia 'Minuteman' z kwiatostanem
Fot. mashiki / AdobeStock
Rośliny te po raz pierwszy opisał holenderski botanik – Englebert Kaempfer ale obecną nazwę "hosta", zaproponował w 1812 roku austriacki botanik Leopold Trattinick, który w ten sposób chciał uczcić pamięć swojego rodaka Nicholasa Thomasa Hosta. Równocześnie niemiecki botanik Kurt Sprengel, zaproponował nazwę "funkia".

Odmiany host – od bardzo małych po bardzo duże!

Do rodzaju Hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Dojrzałe egzemplarze host wytwarzają rozetę liści. Ze względu na osiąganą średnicę, podzielono je na małe, średnie oraz duże i bardzo duże.

 • Małe hosty
  Za małe rośliny z tego rodzaju uważa się te, których średnica nie przekracza 40 cm. Są one chętnie sadzone w ogródkach skalnych i na małych klombach. Idealnie nadają się do mniejszych donic i na obwódki rabat oraz wzdłuż ścieżek. Przykładowe odmiany to np.: Hosta 'Baby Blue Eyes', 'Blue Mouse Ears', 'Carrie Ann', 'Cat's Eyes'.

 • Średnie hosty 
  Średniej wielkości hosty posiadają rozety o szerokości od 40 do 60 cm. Tak jak i małe odmiany, znajdują zastosowanie m.in. jako rośliny obwódkowe. Odmian takich host jest bardzo dużo. Warto też zaznaczyć, że taką wielkość osiąga też większość odmian z gatunków Hosta fortunei i Hosta tardiflora.

 • Duże hosty 
  Średnica dużych host waha się od 60 do 90 cm. Dobrze prezentują się w dużych grupach od kilku do kilkunastu roślin, tworząc barwny kobierzec. Są roślinami idealnymi do obsadzania dużych, zacienionych ogrodów. Wśród nich możemy wymienić gatunki i odmiany: Hosta. ventricosa, H. plantaginea, 'Krossa Regal', H. sieboldiana, 'Reversed' 'Frances Williams'.

 • Bardzo duże hosty
  Hosty o naprawdę dużych rozmiarach, gdzie średnica kępy przekracza 90 cm, stanowią wspaniałe tło dla innych niezbyt wysokich, cienioznośnych roślin jak liliowce ogrodowe, begonie czy dalie. Przykładowymi odmianami w tej grupie są 'Halcyan', 'Blue Angel', H. sieboldiana 'Elegans'

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Hosty: rośliny o kolorowych liściach

Ozdobą funkii są liście – duże lub małe, błyszczące lub matowe, szerokie lub wąskie, w zależności od odmiany ciemnozielone, seledynowe lub żółtawe, mogą mieć białe lub żółte smugi albo paski. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka liści byłaby tak wielka. Mogą być zarówno duże, błyszczące, ciemnozielone, czasami seledynowe lub żółtawe, a nawet niebieskawe, często w białe lub żółte smugi i paski. Wielka różnorodność nie dotyczy jedynie ubarwienia liści, ale także ich wielkości, pokroju, jak i ich tekstury.


Podział host w zależności na kolor liści

Zielone liście Hosta fortunie 'Hyacinthina', H. plantaginea 'Grandiflora', H. clausa, H. elata, H. lancifolia, H. nakaiana, H. tardiflora, H. ventricosa, H . venusta, H. 'Krossa Regal'
Niebieskie liście Hosta seboldiana, H. nigrescens 'Pacific Blue Edger', ‘Halcyon`, 'Blue Cadet', 'Big Daddy', H. seboldiana ‘Elegans', 'Tall boy', 'Love Pat', 'Buckshow'
Źółte liście Hosta 'Piedmont Gold', 'Sum and Substance', 'Sun Power'
Ciemnoobrzeżone liście Hosta 'Reversed', 'Celebration', H.ventricosa 'Aureomaculata', 'Summer Music', 'Gold Standard', 'Fire and Ice', H. undulate ‘Mediavariegata’
Casnoobrzeżone liście Hosta 'Golden Tiara', H. undulate 'Albomarginata', 'Wide Brim', 'Frances Williams', H. fortunei 'Aureomarginata', H. fortunei ‘Marginata alba’, H. crispula

Funkie o atrakcyjnych kwiatach

Niektóre gatunki i odmiany host oprócz bardzo dekoracyjnych liści także pięknie kwitną. Lejkowate białe lub lawendowe, zebrane w grona kwiaty funkii ukazują się latem i jesienią (VII-IX). Pojedynczo są niepozorne, jednak w dużej grupie tworzą efektowne, jasnofioletowe plamy – są to m.in. odmiany: 'Blue Cadet', 'Carrie Ann', 'Gold Regal', 'Golden Tiara', 'Halycyon', 'Love Pat', 'Pacific Blue Edger', oraz gatunki: Hosta ventricosa, H. venusta, H. plantaginea 'Grandiflora'.

Hosta fortunei 'Hyacinthina', fot. Plant Publicity Holland Hosta Blue Cadet, fot. Plant Publicity Holland Hosta Sun Power, fot. Plant Publicity Holland

Hosta 'Hyacinthina'

Hosta 'Blue Cadet'

Hosta 'Sun Power'

Opracowanie na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie główne: countrylens / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to jest hosta (funkia) i dlaczego jest popularna?

  Hosta, znana również jako funkia, to roślina wieloletnia ceniona za dekoracyjne liście i łatwość w uprawie.
 • Jakie są najpopularniejsze odmiany host?

  Przykładowe odmiany to 'Big Daddy' z niebieskimi liśćmi oraz 'Golden Tiara' z zielono-żółtym obrzeżeniem.
 • Jakie warunki uprawy są optymalne dla host?

  Hosty preferują cień, żyzną, wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę. Niektóre odmiany, jak 'Sun Power', tolerują słońce.
 • Jakie są rozmiary host i ich zastosowania w ogrodzie?

  Hosty są podzielone na małe (do 40 cm), średnie (40-60 cm), duże (60-90 cm) i bardzo duże (powyżej 90 cm). Małe hosty idealnie nadają się do skalniaków i małych klombów, duże do dużych, zacienionych ogrodów.
 • Jakie są kolory liści host i ich dekoracyjność?

  Liście host mogą być zielone, niebieskie, żółte oraz mieć białe lub żółte smugi i paski. Różnorodność kolorystyczna i teksturowa liści jest ogromna.
 • Czy hosty mają dekoracyjne kwiaty?

  Tak, niektóre odmiany host mają również dekoracyjne kwiaty w kolorach białym lub lawendowym, które kwitną latem i jesienią.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Hosta, czyli funkia | Polecamy najpopularniejsze gatunki i odmiany
Hosta, czyli funkia | Polecamy najpopularniejsze gatunki i odmiany
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl