Dalie ogrodowe (Dahlia x cultorum) nazywane też georginiami, występują w 2000 odmianach, stąd ich ogromna różnorodność. Osiągają 20-150 cm wysokości.

Mają bulwiasto zgrubiałe korzenie oraz fantazyjnie uformowane liście. Wyróżnia się dalie o kwiatach pojedynczych, półpełnych oraz pełnych (max. średnica kwiatów pełnych: 30 cm). Wszystkie odmiany dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i kończy w październiku.

Jesienią, po kwitnieniu, wykopuje się bulwy (glebę wokół bulwy w promieniu 20-40 cm najlepiej delikatnie rozluźnić widłami). Karpę należy wyjmować ostrożnie, starając się nie uszkodzić bulw. Łodygę przycina na wysokości 20 cm, a liście usuwa. Następnie bulwy układa się w pojemnikach, korzeniami do góry, aby pozbyć się wody z wnętrza pustych łodyg.

Oczyszczone z ziemi bulwy powinno się zabezpieczyć środkiem grzybobójczym, można też obsypać je trocinami, torfem lub piaskiem. Przechowuje się je w suchym, chłodnym pomieszczeniu aż do późnej wiosny, kiedy wysadza się bulwy. W dołku, w którym umieszczona będzie karpa, dobrze jest rozłożyć obornik lub nawóz o spowolnionym działaniu.

Oto kilka ciekawych odmian dalii ogrodowej:

  • Dahlia ‘Clair de Lune’ - półpełny kwiat składa się z zewnętrznego okółka żółtych płatków i wewnętrznego, mniejszego okółka płatków barwy kremowej. Wysokość: 110 cm.
  • Dahlia ‘Brilliant Eye’ - dalia pomponowa o pełnych kwiatach, których żywo czerwone płatki zwinięte są w rurki. Wysokość: do 90 cm.
  • Dahlia ‘Purple Gem’ - dalia z grupy dalii kaktusowych o kwiatach pełnych, ma purpurowe, długie i wąsko zakończone płatki kwiatów języczkowatych. Nadaje się na kwiat cięty. Wysokość: do 1 m.