Ukorzeniacz do sadzonek: czym jest i jak go stosować?

Rozmnażanie roślin, zwłaszcza przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe, może sprawić wiele problemów, zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Wtedy w sukurs mogą przyjść ukorzeniacze - specjalne preparaty, zawierające syntetyczne hormony roślinne, wspomagające naturalne procesu tworzenia korzeni.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
92
Spis treści
Czym są ukorzeniacze i jak działają? Jakie są typy ukorzeniaczy do sadzonek? Jak stosować ukorzeniacze?

Czym są ukorzeniacze i jak działają?

Ukorzeniacze to specjalne preparaty wspomagające ukorzenianie (t.j. tworzenie korzeni) sadzonek roślin. Zawierają syntetyczne hormony roślinne - t.j. auksyny, czyli związki pobudzające rozwój korzeni. Ich zastosowanie znacznie zwiększa skuteczność rozmnażania sadzonek zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych. Zwykle występują w postaci proszku, który jest łatwy w stosowaniu i dokładnie oblepia tkankę roślinną.

W skład ukorzeniaczy najczęściej wchodzą: kwas u-indolilooctowy (IAA), α-naftylooctowy (NAA), u-indolilomasłowy (IBA). Dodatkowo mogą zawierać także środki grzybobójcze, profilaktyczne chroniące sadzonki przed chorobami oraz witaminy i mikroelementy, wspomagające tworzenie się korzeni.

ukorzeniona sadzonka fot. Deedster - Pixabay.com
Fot. Deedster/Pixabay

Po zastosowaniu odpowiedniego ukorzeniacza sadzonka szybko wytwarza rozbudowany system korzeniowy.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Typy ukorzeniaczy do sadzonek

Zastosowanie środków zależy od rodzaju preparatu. Wyróżnia się podstawowe grupy:

Ukorzeniacz A – wykorzystuje się go do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych (drzew i krzewów). Jest polecany do ukorzeniania m.in. róż, azalii, różaneczników, hortensji, żywotników, jałowców i cyprysików.

Ukorzeniacz AB – warto go używać w przypadku trudno ukorzeniających się krzewów i drzew (sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe). Pozwala na skuteczne ukorzenianie berberysów, magnolii, aktinidii, winorośli, migdałowców, leszczyny, różaneczników, świerków i cyprysików.

Ukorzeniacz B – znajduje szerokie zastosowanie w ukorzenianiu roślin pokojowych, balkonowych oraz szklarniowych. Często stosowany na chryzantemach, daliach, pelargoniach, bugenwillach, geranium i poinsecjach.

Ukorzeniacz B2 – ma uniwersalne zastosowanie. Służy do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych grup roślin (m.in. goździki, hortensje, lilaki, irgi, forsycje, wrzosy, wrzośce, cytryńce).

Dla roślin wybitnie trudnych w ukorzenianiu warto używać preparatów o zwiększonej ilości auksyn. Są to m.in. Seradix B (dla sadzonek półzdrewniałych i zielnych) oraz Rhizopon AA (dla sadzonek zdrewniałych oraz iglaków).

sadzonki ukorzenianie fot. Mark Shirley CC BY 2.0 Wikimedia Commons
Fot. Mark Shirley/Flickr
sadzonka do ukorzeniania fot. Gmihail CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Fot. Gmihail/CC BY-SA 3.0
Po zanurzeniu końcówek sadzonek w ukorzeniaczu, trzeba je umieścić w podłożu. Powinno być przepuszczalna, ale dobrze trzymać wilgoć. Niektóre sadzonki doskonale ukorzeniają się nawet w szklance wody. Innym trzeba pomóc, stosując odpowiedni ukorzeniacz.

Jak stosować ukorzeniacze?

Używanie ukorzeniaczy jest bardzo łatwe. Mają postać proszku, w którym należy umieścić podstawę sadzonki. Aby proszek dobrze przylegał można zwilżyć lekko końcówkę pędu.

Po tym zabiegu sadzonkę powinno się posadzić w podłożu – do ogrodu lub do doniczki. Przed samym posadzeniem rośliny do ziemi warto zrobić w niej niewielką dziurkę, aby podczas wpychania sadzonki do ziemi nie usunąć warstwy ukorzeniacza.

Warto pamiętać, że samo zastosowanie ukorzeniaczy nie wystarczy, aby roślina wytworzyła zdrowy i rozwinięty system korzeniowy. Trzeba zapewnić jej także jak najlepsze warunki do wzrostu (światło, odpowiednie podłoże, optymalną temperaturę i wilgotność, itp.).

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kontakt/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość
26-02-2023 15:47
Czy ukorzeniacz Agrecol można stosować przy każdorazowym podlewaniu nasion, czy tylko za pierwszym razem kiedy nasiona są wysiane , chodzi o pelargonie ?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści