Logo
Logo

Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?

Rozmnażanie tui przez sadzonki to prosta i skuteczna metoda, która pozwoli Ci zwiększyć liczbę tych popularnych roślin w Twoim ogrodzie. Dowiedz się, jak krok po kroku przeprowadzić ten proces, zaczynając wybrania dobrego terminu, prawidłowe cięcie, odpowiednie przygotowanie sadzonek, aż po pielęgnację młodych roślin. Poznaj tajniki ogrodnictwa i ciesz się bujnym zielonym ogrodem pełnym tui.

Streszczenie artykułu
Rozmnażanie tui przez sadzonki jest jednym z najprostszych sposobów na rozszerzenie liczebności tego gatunku w ogrodzie. Proces ten zaczyna się od odpowiedniego wyboru pędów do sadzenia, które powinny pochodzić z rośliny matki, będącej w pełni zdrową i dobrze rozwiniętą tuią. Najlepszym momentem na przycinanie jest koniec lata, kiedy to roślina przestaje intensywnie rosnąć. Sadzonki powinny mieć około 15-20 cm długości i być pozbawione dolnych gałązek i igieł. Następnie, po umieszczeniu ich w doniczkach z ziemią, należy je zabezpieczyć folią i umieścić w ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach, gdy sadzonki ukorzenią się, można je przesadzić do gruntu. Ważne jest, aby podczas całego procesu utrzymywać odpowiednie nawodnienie i unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Wszystko to przyczyni się do prawidłowego rozwoju tui i pozwoli cieszyć się jej pięknem przez wiele lat.
Z artykułu dowiesz się:
 • Kiedy można rozmnażać tuje przez sadzonki?
 • Jak i skąd pobiera się sadzonki tui?
 • Jak robić sadzonki tuj krok po kroku?

Łatwe rozmnażanie tui krok po kroku

Rozmnażanie tui przez sadzonki polega na wykorzystaniu fragmentów rośliny (pędów) do wyhodowania nowych osobników. Ta metoda jest szczególnie cenna, ponieważ zapewnia, że nowe rośliny będą dokładnymi kopiami rośliny macierzystej pod względem genetycznym. Oznacza to, że wszystkie cechy, takie jak szybkość wzrostu, kolor, kształt oraz rozmiar igieł (łusek), zostaną zachowane w kolejnych pokoleniach. W przeciwieństwie do tego, rozmnażanie tui z nasion może prowadzić do większej zmienności cech, ponieważ nasiona mogą pochodzić z krzyżówek różnych odmian tui, co skutkuje roślinami potomnymi, które mogą znacząco różnić się od swoich rodziców (rośliny matecznej).

Opisaną poniżej metodę rozmnażania tui można również wykorzystać do rozmnażania cisów, cyprysików oraz jałowców.

sadzonka tui fot. Oleg - Fotolia Fot. Oleg/Fotolia

Tak powinna wyglądać odcięta gałązka tui, z której możesz zrobić sadzonkę. Oberwij kilka dolnych, mniejszych gałązek. Przytnij część górną, a podstawę gałązki (wraz z piętką) zanurz w ukorzeniaczu i wetknij w ziemię.

Kiedy robić sadzonki tui? Wybierz termin

Tuje można rozmnażać przez sadzonki w dwóch okresach roku: na wiosnę, między marcem a kwietniem, oraz pod koniec lata, od połowy sierpnia do końca września. Chociaż oba terminy są odpowiednie, to koniec lata jest uznawany za najlepszy moment na rozmnażanie tui. W tym czasie rośliny zakończyły już intensywny wzrost, co sprzyja lepszemu ukorzenianiu się i adaptacji sadzonek przed nadejściem zimy.

Jak i skąd pobieramy sadzonki tui?

1. Sadzonki pobieramy tylko ze zdrowych 2-3 letnich pędów bez objawów żerowania szkodników lub chorób. Tylko z dorodnych roślin matecznych uzyskamy zdrowe sadzonki. Wybieramy najmłodsze sadzonki półzdrewniałe lub zielone z wierzchołkowych części pędów.

2. Od głównego pędu sadzonki najlepiej odrywać ręcznie, a nie odcinać sekatorem. Delikatnie obrywamy ją palcami pociągając z góry na dół. Na spodzie łodyżki powinien pozostać kawałkiem drewna u nasady tzw. piętką, która powstanie jedynie w wyniku ręcznego oderwania sadzonki od pędu. Jeśli piętka ma zbyt długi fragment kory - tzw. języczek możemy go bez problemu skrócić do długości około 2 cm.

3. Sadzonka tui po oderwaniu jej od pędu głównego wymaga przycięcia. Powinna mieć długość 10-15 cm, dłuższe gałązki przycinamy do tego rozmiaru usuwając zbędną część zieloną. Także z dolnej części łodyżki sadzonki usuwamy wszystkie rozgałęzienia. Przycięcie zielonej części sadzonki zmniejsza transpirację - utratę wody i sprzyja ukorzenieniu.

Fot. schankz/Fotolia
sadzonki tui w wielodoniczkach fot. bildlove - Fotolia Fot. bildlove/Fotolia
 

Ukorzenianie sadzonek tui

1. Piętkę zanurzamy w białym, pylistym ukorzeniaczu, który przyspieszy jej ukorzenianie. Najlepiej wybrać ukorzeniacz typu AB – jest to środek z grupy regulatorów wzrostu roślin w postaci proszku do bezpośredniego użycia, przeznaczony do zwiększania systemu korzeniowego i przyspieszania ukorzeniania się sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych.

2. Sadzonki sadzimy w przepuszczalnym podłożu powstałym w wyniku zmieszania ziemi ogrodowej z torfem i piaskiem (1:1:1). Każda sadzonka powinna być posadzona na głębokość około 2-3 cm. Sadzonki można sadzić w niewielkich doniczkach (po kilka sztuk), multiplatach, skrzynkach lub w zimnym inspekcie.

3. Sadzonki ukorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy (po około 3 miesiącach). W tym czasie powinny mieć zapewnione stałe podlewanie i półcieniste, zaciszne miejsce. Nadmierna ilość promieni słonecznych powoduje szybkie odparowanie wody z zielonych sadzonek pozbawionych korzeni.

4. Zimę powinny spędzić zadołowane w ogrodzie przykryte lekką warstwą kory sosnowej. Oznaką ukorzenienia są młode przyrosty na wiosnę. Ukorzenione małe tuje przesadzamy do większych doniczek i pozwalamy im spokojnie rosnąć aż do kolejnego sezonu. Dwuletnie tuje przesadzamy na miejsce stałe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Daria Katiukha / AdobeStock, hiroshiteshigawara / Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest wegetatywne rozmnażanie tui?

  Jest to proces rozmnażania tui przez ukorzenienie półzdrewniałych sadzonek, co pozwala na zachowanie cech charakterystycznych dla odmiany.
 • Kiedy najlepiej robić sadzonki tui?

  Najlepszym momentem na pobranie sadzonek jest koniec lata, chociaż możliwe jest również rozmnażanie wczesną wiosną.
 • Jak wybrać sadzonki do rozmnażania?

  Sadzonki należy pobierać tylko ze zdrowych, 2-3 letnich pędów bez objawów chorób lub żerowania szkodników.
 • Jak przygotować sadzonki do ukorzenienia?

  Sadzonki powinny mieć długość 10-15 cm, być pozbawione dolnych gałązek i igieł, a ich piętki zanurza się w ukorzeniaczu przed posadzeniem.
 • W jaki sposób sadzić i pielęgnować sadzonki?

  Sadzonki sadzi się w przepuszczalnym podłożu i zapewnia im stałe podlewanie oraz ochronę przed bezpośrednim nasłonecznieniem do momentu ukorzenienia.
 • Co robić po ukorzenieniu sadzonek?

  Po ukorzenieniu, zazwyczaj przed nadejściem zimy, sadzonki można przesadzić do większych doniczek i po kolejnym sezonie na miejsce stałe w ogrodzie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?
Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl