Logo
Logo

Poradnik przycinania tui | Sprawdź, jak ciąć, aby były gęste. Przestrzegaj terminów!

Przycinanie tui to niezbędny zabieg, który pozwala na utrzymanie zdrowia i piękna tych popularnych roślin ogrodowych. Choć może wydawać się skomplikowane, z odpowiednią wiedzą staje się proste i przyjemne. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące tego, kiedy i jak dokładnie przycinać tui, aby służyły Ci przez wiele lat. Dowiesz się także, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i jak dbać o nie, aby były zawsze gotowe do pracy. 

Streszczenie artykułu
Przycinanie tui to kluczowy element pielegnacji tych popularnych roślin ogrodowych. Właściwe przycinanie pozwala na utrzymanie tui w odpowiedniej formie oraz zapobiega chorobom, które mogą zaatakować zaniedbane rośliny. Przycinanie tui powinno odbywać się dwa razy w roku: na wiosnę i latem, jednak nie później niż na początku sierpnia, aby roślina miała czas na zagojenie ran przed zimą. Przycinanie tui na wiosnę ma na celu usunięcie uszkodzonych lub zmarzniętych pędów, a latem - utrzymanie kształtu rośliny. Przycinanie powinno odbywać się przy użyciu ostrego narzędzia, które nie zniszczy pędów. W przypadku tui szmaragdowej, zaleca się przycinanie tylko górnej części rośliny, aby nie zahamować jej wzrostu. W przypadku tui kolumnowej, przycina się zarówno górną część, jak i boki. Przycinanie tui jest łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby nie zaszkodzić roślinie.
Spis treści
Jaki jest najlepszy termin na cięcie tui? Ile razy w roku trzeba przycinać tuje? Jak mocno ciąć tuje? Jak dużo można wyciąć? Jakie narzędzia będa pomocne podczas cięcia tui? Jak ciąć tuje krok po kroku? Zobacz film!

Kiedy przycinać tuje? Przestrzegaj terminów!

Tuje (łac. Thuja) znane także jako żywotniki to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w polskich ogrodach. Pomimo sporego grona przeciwników, wciąż są chętnie sadzone w ogrodach, zwłaszcza w postaci żywopłotów. Gęsto posadzone rośliny szybko rosną i już po kilku sezonach wymagają intensywnego przycięcia. Warto sprawdzić, jak robić to dobrze, ostrymi narzędziami i w odpowiednim terminie.

Częstotliwość przycinania tui zależy od odmiany i przeznaczenia danego krzewu. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie, a rośliny wolnorosnące przycinamy znacznie rzadziej – tutaj zasadą jest właściwie tylko to, że cięcie wykonujemy wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów (zwykle raz na dwa lata).

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Zasady ustalania terminów cięcia:

 • Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę, w następnym roku od posadzenia.
 • Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra (wyjątkiem są odmiany karłowe iglaków przeznaczone na niskie żywopłoty).
 • Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
 • Pierwsze cięcie w sezonie wykonujemy, gdy nabrzmiewają młode pąki – przed rozpoczęciem właściwej wegetacji, co przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.
 • Kolejne cięcie przeprowadzamy w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
 • Ostatni raz tuje najlepiej przycinać w sierpniu.
 • Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą!

Jak przycinać tuje? Proste zasady

Przycinanie żywotników nie jest ciężkie. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Najważniejsze w sposobie cięcia tuj jest oczywiście długość, o którą skracamy pędy.

Zasady cięcia:

 • Podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości.
 • Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
 • Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
 • Cięcie sierpniowe (ostatnie) ma za zadanie pomóc w rozkrzewianiu się tuj – pędy skracamy o 1-2 cm.

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Czym przycinać tuje? Odpowiednie narzędzia

W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.

Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w bardzo wygodny i łatwo już dostępny w sklepach sprzęt elektryczny – np. akumulatorowe nożyce do cięcia.

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sergey + Marina / AdobeStock oraz Yganko / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego przycinamy tuje?

  Przycinanie tui ma na celu nadanie im odpowiedniego kształtu, utrzymanie rozmiaru oraz zapobieganie chorobom.
 • Kiedy najlepiej przycinać tuje?

  Tuje przycina się dwa razy w roku: na wiosnę, aby usunąć uszkodzone lub zmarznięte pędy, i latem (nie później niż na początku sierpnia), aby utrzymać kształt rośliny i dać jej czas na zagojenie ran przed zimą.
 • Jak przycinać tuje szmaragdowe i kolumnowe?

  W przypadku tui szmaragdowej przycina się tylko górną część rośliny, aby nie zahamować jej wzrostu. Dla tui kolumnowej przycina się zarówno górną część, jak i boki.
 • Jakie narzędzia używać do przycinania tui?

  Do przycinania niskich krzewów używać ręcznego sekatorem, a wyższe krzewy przycinać nożycami do gałęzi. Dla większych krzewów i młodych żywopłotów zalecane są akumulatorowe nożyce do cięcia.
 • Jakie są zasady ustalania terminów cięcia tui?

  Pierwsze cięcie przeprowadza się na wiosnę, w następnym roku od posadzenia, tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra. Tuje przycina się od końca marca do sierpnia, 2-3 razy w ciągu sezonu, z pierwszym cięciem gdy nabrzmiewają młode pąki i kolejnym w czerwcu, a ostatnim w sierpniu.
 • Jakie są zasady cięcia tui?

  Wiosną i latem skraca się pędy o około 1/3 - 1/2 długości, usuwając martwe gałązki. Cięcie sierpniowe ma na celu rozkrzewienie się tuj, skracając pędy o 1-2 cm.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Poradnik przycinania tui | Sprawdź, jak ciąć, aby były gęste. Przestrzegaj terminów!
Poradnik przycinania tui | Sprawdź, jak ciąć, aby były gęste. Przestrzegaj terminów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)