Logo
Logo

Nowe sadzonki za darmo | Zrób domowy ukorzeniacz wierzbowy!

Ukorzenianie roślin to najtańsza metoda rozmnażania. Aby przyspieszyć ukorzenianie pędów stosuje się ukorzeniacze. W każdym sklepie ogrodniczy możesz kupić syntetyczne proszki, ale czy wiesz, że możesz sam łatwo zrobić naturalny ukorzeniacz? To prosta i tania metoda na zdrowy wzrost i szybkie ukorzenianie roślin. Dzięki wykorzystaniu naturalnych składników, takich jak gałązki wierzby, możesz stworzyć skuteczny ukorzeniacz, który z powodzeniem zastąpi gotowe produkty dostępne na rynku. 

Spis treści
Co jest naturalnym ukorzeniaczem? Dlaczego warto wykorzystać gałązki wierzby do zrobienia naturalnego ukorzeniacza? Jak krok po kroku zrobić ukorzeniacz z wierzby? Jak stosować ukorzeniacz z wierzby ro rozmnażania i wspomagania rozwoju sadzonek?

Zalety naturalnego ukorzeniacza z gałązek wierzby

Ukorzeniacz wspomaga rozmnażanie roślin przez sadzonkisadzonek – t.j. wzrost korzeni na pędach. Dzięki przyspieszeniu rozwoju systemu korzeniowego roślina szybciej przyjmuje się w nowym miejscu, jest zdrowsza i bardziej odporna na niekorzystne warunki.

Naturalny ukorzeniacz z gałązek wierzby ma wiele zalet. Po pierwsze, jest bezpieczny dla roślin i środowiska. Po drugie, jest tani i łatwy do przygotowania. Co więcej, z powodzeniem może zastąpić syntetyczne ukorzeniacze dostępne w sklepach. 

Kora wierzby zawiera naturalne hormony wzrostu – tzw. auksyny. Kiedy zalejesz gałązkę wodą, substancje te będą stopniowo się uwalniać, tworząc skoncentrowany roztwór. Zawiera również substancje wzmacniające roślinę – witaminy i mikroelementy, a także kwas salicylowy (ten sam, który zawiera aspiryna), mający działanie przeciwdziałające rozwojowi grzybów.

Amator w Ogrodzie / Adobe Stock

Domowy ukorzeniacz wierzbowy | Krok po kroku

Przygotowanie naturalnego ukorzeniacza jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Składniki są dostępne praktycznie wszędzie. Jeśli masz wierzbę w ogrodzie – to jesteś szczęściarzem, bo masz już wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli jednak nie masz własnej wierzby, to wystarczy, że pójdziesz na spacer i zetniesz gałązkę z dziko rosnącego drzewa. Warto wykorzystać gałązki powstałe podczas wiosennego przycinania wierzby.

Jak zrobić naturalny ukorzniacz?
Wystarczy ściąć gałązkę wierzby, pociąć na drobne kawałki, umieścić w słoiku, zalać wodą i odstawić na około 7-10 dni w ciemne i chłodne miejsce. W tym czasie wszystkie cenne substancje uwolnią się z gałązek do roztworu. Po tym czasie ukorzeniacz będzie gotowy. Bez problemu można przechowywać go w chłodnym miejscu lub lodówce przez około miesiąc.

Jak stosować?
Wystarczy zanurzyć w nim sadzonki (zielne, półzdrewniałe lub zdrewniałe) na kilka godzin, by wspomóc ich ukorzenianie, po tym czasie możemy je przesadzić do doniczek z ziemią. Wodą wierzbową można także podlewać inne sadzonki i młode rośliny, rosnące już w ziemi. 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sviatlana / Adobe Stock

Autor
Nowe sadzonki za darmo | Zrób domowy ukorzeniacz wierzbowy!
Nowe sadzonki za darmo | Zrób domowy ukorzeniacz wierzbowy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl