Logo
Logo

Rozmnażanie hortensji ogrodowej: krok po kroku | Jak i kiedy to zrobić, by ukorzenić sadzonki?

Rozmnażanie hortensji to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą i cierpliwością, każdy miłośnik ogrodnictwa może go z powodzeniem przeprowadzić. W naszym artykule dowiesz się, jakie są najskuteczniejsze metody rozmnażania hortensji, jak przygotować rośliny do tego procesu i jak dbać o młode sadzonki. Pozwoli Ci to cieszyć się pięknem tych niezwykłych kwiatów przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Hortensje to piękne kwiaty, które można łatwo rozmnażać na kilka sposobów. Wśród nich wyróżnia się sadzonki pędowe, sadzonki liściowe oraz podkłady. Rozmnażanie hortensji sadzonkami pędowymi polega na odcięciu młodych pędów o długości 10-15 cm, usunięciu dolnych liści i zanurzeniu ich w hormonach wzrostu. Następnie sadzonki umieszcza się w wilgotnej ziemi i przykrywa folią. W przypadku sadzonek liściowych, proces jest podobny, ale zamiast całych pędów, używa się pojedynczych liści z kawałkiem pędu. Podkłady to technika, która polega na przygięciu pędu do ziemi, przytwierdzeniu go i przykryciu ziemią. Wszystkie trzy metody są skuteczne, ale wymagają cierpliwości. W zależności od metody, pierwsze kwiaty można zobaczyć po 2-3 latach. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym podlewaniu hortensji i ochronie przed mrozem. Właściwa pielęgnacja jest kluczem do sukcesu w rozmnażaniu tych pięknych roślin.
Spis treści
Kiedy jest najlepszy czas na rozmnażanie hortensji? Które pędy hortensji najlepiej nadają się na sadzonki? Co zrobić, aby sadzonki hortensji łatwo się ukorzeniły? Jak dbać o sadzonki hortensji podczas ukorzeniania? Kiedy sadzonki hortensji się ukorzenią? Nie chcesz czytać? Zobacz film!

Kiedy i jak robić sadzonki hortensji ogrodowej do rozmnażania?

Hortensja bardzo łatwo rozmnaża się przez sadzonki pobrane z pędów wierzchołkowych. Do tego zabiegu nie potrzeba podsiadać ani szklarni, ani specjalnych środków ogrodniczych, choć oczywiście z nimi praca jest jeszcze łatwiejsza. To o czym musimy wiedzieć, to m.in. odpowiednie terminy i pozyskiwanie właściwych części roślin na sadzonki.

Jak i kiedy?

Pobieramy, czyli po prostu odcinamy je od rośliny, od czerwca do sierpnia.

Z jakich pędów pobierać sadzonki?

Sadzonki hortensji powinny być półzdrewniałe, pobrane z młodych, tegorocznych przyrostów. Najlepiej wybierać przyrosty poniżej kwitnącego kwiatu hortensji (sam kwiat odcinamy). Pędy tniemy tak, aby otrzymać dość sztywny, posiadający 3-4 węzły (miejsca, z których wyrastają liście) "kawałek" rośliny

Fot. MAK MEDIA - GAP GARDENS 
 

Sadzonkowanie krok po kroku

  1. Przygotuj podłoże w doniczkach tak, by było żyzne i lekkie (najlepsza jest mieszanka kwaśnego torfu, piasku i perlitu).
  2. Pobierz sadzonki o długości 10-15 cm z węzłem u podstawy i usuniętymi wszystkimi liśćmi oprócz pary na górze.
  3. Przytnij duże liście do połowy, by zmniejszyć utratę wody podczas ukorzeniania.
  4. Zrób otwór w podłożu pikownikiem.
  5. Posmaruj ukorzeniaczem w żelu podstawę sadzonek lub zanurz łodyżkę w ukorzeniaczu w proszku.
  6. Umieść sadzonki w podłożu na głębokość 3-4 cm.

Już prawie gotowe!

Co robić z sadzonkami?

  1. Podlej podłoże (nie polewaj roślin) i nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi przez co najmniej 3-4 tygodnie.
  2. Przykryj doniczki przeźroczystą folią – to bardzo ułatwia w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu i wilgoci, które są niezbędne roślinom do ukorzeniania.
  3. Ustaw doniczki w półcienistym i ciepłym miejscu (ok. 20 stopni).

Po około miesiącu sadzonki pędowe hortensji powinny być już ukorzenione. Warto wtedy stopniowo przyzwyczajać je do warunków panujących na zewnątrz, aby uniknąć szoku termicznego. Na początek można wystawiać je na kilka godzin dziennie w zacienionym miejscu, stopniowo zwiększając czas ekspozycji na światło słoneczne. Pamiętaj również o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie przemoczona. Warto również zastosować delikatne nawozy dla młodych roślin, aby wspomóc ich wzrost. Monitoruj stan sadzonek, usuwając wszelkie zwiędłe lub uszkodzone liście, aby zapobiec rozwojowi chorób. Odpowiednia troska w początkowej fazie wzrostu zapewni piękne i zdrowe hortensje w przyszłości.

Sadzonki będzie można przesadzić na miejsce stałe dopiero w kolejnym sezonie, najlepiej wiosną.

 

Film: Jak rozmnażać hortensję ogrodową przez sadzonki?

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: MAK MEDIA - GAP GARDENS

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są metody rozmnażania hortensji?

    Hortensje można rozmnażać przez sadzonki pędowe, sadzonki liściowe oraz podkłady.
  • Jak rozmnażać hortensje przez sadzonki pędowe?

    Należy odciąć młode pędy o długości 10-15 cm, usunąć dolne liście, zanurzyć w hormonach wzrostu i umieścić w wilgotnej ziemi pod folią.
  • Na czym polega rozmnażanie hortensji przez sadzonki liściowe?

    Polega na użyciu pojedynczych liści z kawałkiem pędu, które umieszcza się w wilgotnej ziemi pod folią.
  • Jak rozmnażać hortensje metodą podkładów?

    Należy przygiąć pęd do ziemi, przytwierdzić go i przykryć ziemią, umożliwiając ukorzenienie.
  • Ile czasu zajmuje ukorzenienie hortensji?

    Pierwsze kwiaty można zobaczyć po 2-3 latach, w zależności od wybranej metody rozmnażania.
  • Jakie są kluczowe elementy pielęgnacji hortensji?

    Regularne podlewanie i ochrona przed mrozem są kluczowe dla zdrowego wzrostu hortensji.
  • Co jest ważne w rozmnażaniu hortensji?

    Cierpliwość i właściwa pielęgnacja są niezbędne do skutecznego rozmnażania hortensji i uzyskania zdrowych roślin.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

 

Autor
Rozmnażanie hortensji ogrodowej: krok po kroku | Jak i kiedy to zrobić, by ukorzenić sadzonki?
Rozmnażanie hortensji ogrodowej: krok po kroku | Jak i kiedy to zrobić, by ukorzenić sadzonki?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

04-06-2021 02:36

pposner05@gmail.com

Gość Edyta

15-11-2020 12:00

Ja moje doniczki z zaszczepiania włożyłam do torebek strunowych. Cały czas więc były szczelnie zamknięte, trzymałam je na oknie zachodnim i jakoś specjalnie nie cieniowałam. Miały swój mikroklimat. Ukorzeniły się po ok.3 tygodniach, wszystkie 6 sztuk. Wcześniej próbowałam ...

Gość Ania

30-07-2020 12:41

po przesadzaniu moje sadzonki nie przyjęły się. Chyba, że niewłaściwie przycięłam liście, może za dużo. Sekator na pewno nie był zabrudzony ani nic takiego, bo kupiłam niedawno nowy z cellfastu.

Gość Ania

30-07-2020 12:39

po przesadzaniu moje sadzonki nie przyjęły się. Nie wiem w czym jest problem, bo wydaje mi się, że wszystko zrobiłam jak trzeba. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to to że niewłaściwie przycięłam liście, może za dużo. Sekator na pewno nie był zabrudzony ani nic takiego, bo kupiłam ...

Gość Ilona

01-10-2019 12:57

Suuuper poradnik! Tego właśnie szukałam. Dziękuję

Pokaż wszystkie komentarze