Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Roślina pochodzi z wschodniej i południowej Azji – z terenów Chin, Korei i Japonii. W uprawie spotykamy kultywatory tego gatunku, a sam oryginalny, dziko rosnący krzew, jest rzadko spotykaną rośliną.

Roślina osiąga średnio 1,5 m wysokości (wzrost zależny od odmiany). Pokrój może być kulisty, lekko stożkowy, rozłożysty albo nieregularny. Posiada charakterystyczne, jajowate, piłkowane lub drobno ząbkowane, ciemnozielone liście.

Roślinę najbardziej znamy z wielkich, dekoracyjnych kwiatostanów o bardzo szerokiej gamie kolorów – począwszy od czerwonego, poprzez różowy i biały, po błękitny. Kolor kwiatów zależy od odczynu gleby (na glebach kwaśnych barwa często jest niebieska) – możemy go zmienić wedle naszych potrzeb.

Wymagania i uprawa

Hortensja ogrodowa lubi stanowisko półcieniste i zaciszne, ale też jasne i ciepłe. Najlepiej gdy zapewnimy jej glebę lekką, żyzną i wilgotnąnależy bardzo uważać, aby ziemia nie przesuszała się, ponieważ hortensja ogrodowa jest na to szczególnie wrażliwa.

Często przemarza do wysokości granicy śniegu i w kolejnym roku nie kwitnie, dlatego zaleca się jej coroczne dokładne okrywanie na zimę. Ważną czynnością jest też przycinaniepotrzebne aby hortensja kwitła zdrowo i obficie.

Przez czerwiec-lipiec hortensje ogrodową należy nawozić płynnymi, wieloskładnikowymi z przewagą nawozów azotowych. Pod koniec lipca powinny przeważać nawozy fosforowe i potasowe. Na początku września należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie, by pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Zastosowanie

Hortensja ogrodowa jest głównie uprawiana w gruncie, zarówno jako pojedyncza roślina jak i jako grupa na tle trawnika. Krzewy cieszą się też powodzeniem jako rośliny doniczkowe, które kwitną pod dachem zimą i wiosną (np. miniaturki o jednym pędzie).

Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte. Często możemy je zobaczyć w bukietach zarówno świeże, jak i ususzone.

Podział hortensji ogrodowych

Tradycyjnie hortensje ogrodowe dzielone są ze względu na budowę kwiatostanu. Odmiany tworzące duże, jednorodne kule, to hortensje wielkokwiatowe, czyli mophead – z angielskiego kudłata głowa albo mop. Druga grupa to lacecaps – koronkowe czepki. Środek ich kwiatostanów składa się z drobnych kwiatów płodnych (powstają z nich nasiona), a obrzeżenie z kwiatów płonnych. Niestety, łatwo przemarzają i dlatego na krzewach często rozwijają się jedynie liście.

Za podgatunek hortensji ogrodowej uważana jest hortensja piłkowana (Hydrangea serrata). Od hortensji ogrodowej różni się delikatniejszą budową i są wśród niej odmiany odporne na mróz.

Polecane odmiany

  • 'Bouquet Rose' – dorasta do 1-1,5 m, kwiatostany kuliste, lecz nieco asymetryczne
  • 'Hamburg' – dorasta do 1 m, kwiaty z piłkowanymi działkami kielicha
  • 'Lilacina' – osiąga 2 m, ma mocno liliowe kwiaty środkowe i różowopurpurowe kwiaty zewnętrzne
  • 'Masja' – dorasta do 1 m, kwiatostany kuliste, bardzo duże
  • 'Bodensee' – wielkokwiatowa odmiana powtarzająca kwitnienie

Ciekawostki

Łacińska nazwa Hydrangea, oznaczającego "pojemnik na wodę" – dlatego też hortensja ogrodowa często nazywana jest wodnym krzewem. Niemniej prawdziwa historia nazwy rośliny nie jest jasna – niektórzy twierdzą, że wywodzi się ona od żeńskiego imienia (Hortensja), inni uważają, że wzięła się po prostu od słowa hortus – po łacinie ogród.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde