Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Roślina pochodzi z wschodniej i południowej Azji, z terenów Chin, Korei i Japonii, gdzie w naturze jest rzadko spotykana. W uprawie na całym świecie spotykamy wiele kultywatorów i odmian ozdobnych hortensji.
Wygląd hortensji ogrodowej
Ten piękny krzew ogrodowy osiąga średnio 1,5 m wysokości (zależnie od odmiany). Pokrój może być kulisty, lekko stożkowy, rozłożysty albo nieregularny. Posiada charakterystyczne, jajowate, piłkowane lub drobno ząbkowane, ciemnozielone liście.
Hortensja ogrodowa kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Wytwarza bardzo duże, dekoracyjne, okrągłe lub spłaszczone kwiatostany o bardzo szerokiej gamie kolorów – począwszy od czerwonego, poprzez różowy, biały i błękitny (kolor kwiatów hortensji można zmienić – zależy on od odczynu gleby).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa hortensji ogrodowej
Uprawa hortensji ogrodowej nie jest skomplikowana. Krzew lubi stanowisko półcieniste i zaciszne, ale też jasne i ciepłe. Najlepiej gdy zapewnimy mu glebę lekką, żyzną i wilgotną – należy bardzo uważać, aby ziemia do hortensji nie przesuszała się, ponieważ hortensja ogrodowa jest na to szczególnie wrażliwa. Gatunek nie jest niestety wystarczająco mrozoodporny i często przemarza do wysokości granicy śniegu.
Choć hortensje są dostępne do kupienia w sklepach ogrodniczych przez cały sezon, na sadzenie hortensji ogrodowej najlepiej przygotować się na wiosnę lub jesień. A najlepszy czas na przesadzanie hortensji rosnącej już w naszym ogrodzie to wczesna wiosna. Pamiętajmy, że podłoże dla rośliny warto wzbogacić kompostem.
Rozmnażanie hortensji ogrodowej jest stosunkowo łatwe i wykonuje się je latem, poprzez sadzonki pędowe i wierzchołkowe.
Pielęgnacja hortensji ogrodowej
W pielęgnacji krzewu jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowe podlewanie hortensji ogrodowej. Roślina do wzrostu i kwitnienia potrzebuje dość wysokiej wilgotności gleby, dlatego nawadniamy ją systematycznie – w czasie suchych okresów i w przypadku młodych roślin robimy to codziennie, rano lub wieczorem.
Kolejną ważną czynnością jest też przycinanie hortensji. Z reguły hortensji ogrodowej się nie przycina, ale w razie potrzeby można to zrobić. W tym zabiegu ważne jest, żeby odcinać jedynie uschnięte kwiatostany rośliny, a nie całe jej pędy, ponieważ może to sprawić, że hortensja ogrodowa nie zakwitnie w kolejnym roku.
Hortensja ogrodowa może słabo albo w ogóle nie kwitnąć z powodu braku nawożenia. Wybierając nawozy dla hortensji warto pamiętać, że wiosną dokarmiamy rośliny produktami z większą dawką azotu, pod koniec lipca powinny przeważać produkty bogate w fosfor i potas. We wrześniu należy przestać dokarmiać krzewy.
Musimy zwrócić też szczególną uwagę na zimowanie hortensji, ponieważ mróz prowadzi do zniszczenia jej pędów wraz z pąkami kwiatowymi i w kolejnym roku nie kwitnie. Rośliny zabezpiecza się tworząc wokół nich kaptur z agrowłókniny zimowej lub osypywać ją korą tworząc kopczyk. Najczęściej robi się to w listopadzie lub przed zapowiadanymi mrozami.
Szkodniki i choroby hortensji ogrodowej
Powodów dlaczego hortensja choruje może być kilka. Roślina, która nie ma zapewnionych odpowiednich warunków jest słabsza i podatniejsza na ataki patogenów i szkodników. Najczęściej występujące choroby hortensji ogrodowej objawiają się przez m.in. brązowe plamy na liściach.
Innym często występującym problemem jest chloroza liści hortensji, która pojawia się, gdy niewłaściwie nawozimy krzew. Staje się on słabszy, liście opadają, a hortensja traci kolor.
Zastosowanie hortensji ogrodowej
Obficie kwitnąca hortensja ogrodowa w ogrodzie sprawi, że nabierze on niezwykłego czaru. Zarówno pojedyncza roślina jak i grupa krzewów na tle trawnika będzie przyciągać spojrzenie i budzić zachwyt. Dodatkowym atutem jest też długa lista roślin, które można posadzić obok hortensji – krzew ten ma wszechstronne zastosowanie.
Warto też wiedzieć, że hortensja ogrodowa w doniczce może z powodzeniem ozdobić balkon lub taras.
Hortensje mają kwiaty cięte idealne na bukiety. Często możemy je zobaczyć hortensje w wazonach, dekoracjach stołów jak i bukietach ślubnych.
Podział hortensji ogrodowych
Tradycyjnie hortensje ogrodowe dzielone są ze względu na budowę kwiatostanu. Odmiany tworzące duże, jednorodne kule, to hortensje wielkokwiatowe, czyli mophead – z angielskiego kudłata głowa albo mop. Druga grupa to lacecaps – koronkowe czepki. Środek ich kwiatostanów składa się z drobnych kwiatów płodnych (powstają z nich nasiona), a obrzeżenie z kwiatów płonnych. Niestety, łatwo przemarzają i dlatego na krzewach często rozwijają się jedynie liście.
Za podgatunek hortensji ogrodowej uważana jest hortensja piłkowana (Hydrangea serrata). Od hortensji ogrodowej różni się delikatniejszą budową i są wśród niej odmiany odporne na mróz.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Polecane odmiany hortensji ogrodowej
- 'Bouquet Rose' – dorasta do 1-1,5 m, kwiatostany kuliste, lecz nieco asymetryczne
- 'Hamburg' – dorasta do 1 m, kwiaty z piłkowanymi działkami kielicha
- 'Mariesii Lilacina' – osiąga do 2 m, ma liliowe kwiaty środkowe i różowopurpurowe kwiaty zewnętrzne
- 'Masja' – dorasta do 1 m, kwiatostany kuliste, bardzo duże
- 'Bodensee' – wielkokwiatowa odmiana powtarzająca kwitnienie
Gdzie kupić sadzonki hortensji ogrodowej?
Sadzonki hortensji ogrodowych są łatwo dostępne i kupisz je w większości sklepów ogrodniczych i internetowych, a nawet w dyskontach i supermarketach. Krzewy hortensji sprzedawane są w doniczkach o różnych wielkościach, zależnie od rozmiaru samej rośliny. Przed zamówieniem ich przez Internet zawsze warto dokładnie sprawdzić, jak dużą roślinę kupujemy! Swoje krzewy znajdziesz np. na stronach:
Ciekawostki o hortensji ogrodowej
Łacińska nazwa Hydrangea, oznaczającego "pojemnik na wodę" – dlatego też hortensja ogrodowa często nazywana jest wodnym krzewem. Niemniej prawdziwa historia nazwy rośliny nie jest jasna – niektórzy twierdzą, że wywodzi się ona od żeńskiego imienia (Hortensja), inni uważają, że wzięła się po prostu od słowa hortus – po łacinie ogród.
Gatunki hortensji są często mylone, co może doprowadzić do poważnych błędów w ich uprawie. Warto wiedzieć, czym różni się hortensja ogrodowa od bukietowej, gdyż m.in. mają one inną mrozoodporność!
Co jeszcze warto wiedzieć o hortensji ogrodowej?
- Hortensja ogrodowa od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
- Jak uratować hortensję z supermarketu? 5 praktycznych wskazówek!
- Co lubi hortensja? 5 zabiegów, które warto wykonać, by mieć piękne kwiaty!
Zdjęcia: iVerde