Czym różni się hortensja ogrodowa od bukietowej?

Czym sie rozni hortensja ogrodowa od bukietowej

Hortensja to jedna z najbardziej docenianych kwiatów ogrodowych. Jest ona dość łatwa w uprawie, a prezentuje się bardzo uroczo oraz dekoracyjnie. Do najpopularniejszych gatunków należy hortensja ogrodowa oraz bukietowa. Czym różnią się od siebie te niezwykłe rośliny?

Posłuchaj
00:00
28
Spis treści
Wyjątkowe hortensje – co to za rośliny? Hortensja ogrodowa Hortensja bukietowa

Hortensje – wyjątkowe rośliny ozdobne

Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) oraz hortensja bukietowa (łac. H. paniculata) to krzewy liściaste należące do rodziny hortensjowatych. Ojczyzną tych egzotycznych roślin jest Japonia, ale już od ponad dwóch wieków na dobre zadomowiły się w Europie. Tutaj można bardzo często można spotkać sztucznie wyhodowane gatunki oraz przeróżne mieszańce.

Z łaciny nazwa hortensja – Hydrangea, oznacza pojemnik na wodę. Rośliny te bardzo cierpią z powodu suszy, zatem decydując się na ich uprawę należy zadbać o regularne podlewanie. Hortensje powinny być też właściwie nawożone, gdyż intensywnie pobierają substancje odżywcze z gleby.

Jeśli krzewy hortensji są odpowiednio pielęgnowane, potrafią zachwycić swą wyjątkową strukturą, kolorystyką oraz rozmiarem. Niezależnie od gatunku hortensje potrafią wykreować niezwykle barwną oraz fantazyjną przestrzeń w każdym miejscu, w którym się znajdują. 

Hortensja ogrodowa – wygląd i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa to krzew, który sięga do 1,5 metra wysokości. Jej liście są ciemnozielone, szorstkie oraz jajowate. Z kolei kwiatostany są przeważnie kuliste, ale istnieją też odmiany płaskie oraz gronowe. Jeśli chodzi o kuliste kwiatostany, to potrafią one osiągnąć średnicę do 30 centymetrów. Bardzo często zdarza się tak, że kwiaty są tak duże, że po ulewnych deszczach nie potrafią się trzymać w pozycji pionowej pionie i ich pędy pokładają się na ziemię.

Krzewy tej hortensji pozwalają uzyskać niesamowity efekt we wszystkich zacienionych strefach ogrodu. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, to kwiaty posiadają odcienie śnieżno-białe oraz czerwone, różowe, błękitne, a nawet filetowe. Z biegiem lat często zmieniają kolory w zależności od odczynu gleby. Często zdarza się, że posadzona w ogrodzie błękitna hortensja po kilku latach zakwita na różowo.

Redakcja poleca
0 Czosnek ozdobny Olbrzymi – 2 szt
Czosnek ozdobny Olbrzymi – 2 szt
1 Tulipan pełny Foxy Foxtrot 10 szt.
Tulipan pełny Foxy Foxtrot 10 szt.
2 Śnieżyczka przebiśnieg – 20 cebulek
Śnieżyczka przebiśnieg – 20 cebulek
3 Tulipan Little Beauty 20 cebulek
Tulipan Little Beauty 20 cebulek
4 Czosnek 'Mars' – 1 szt
Czosnek 'Mars' – 1 szt
5 Zawilec grecki (Anemon) Mix – 30 szt
Zawilec grecki (Anemon) Mix – 30 szt

Hortensje ogrodowe to rośliny, które średnio znoszą zimowanie. W niektórych regionach Polski (głównie wschodnich) mogą mocno ucierpieć. Na czas zimy i mrozów warto je więc chronić – osłaniać oraz obsypywać dodatkową warstwą ściółki. A jeśli hortensje są uprawiane w donicach, to na zimę można przenieść je do chłodnego pomieszczenia.

Hortensja ogrodowa to roślina która:

  • tworzy najczęściej kuliste kwiatostany,
  • zakwita na pędach dwuletnich,
  • lubi miejsca ciepłe, lekko ocienione,
  • jest umiarkowanie odporna na mrozy,
  • niedobrze znosi cięcie, a nieprawidłowo wykonany zabieg może prowadzić do braku kwitnienia rośliny.

Hortensja bukietowa – wygląd oraz pielęgnacja

Hortensja bukietowa to taka roślina, której kwiatostany tworzą charakterystyczne stożkowate lub jajowate kształty osiągające długość nawet do 40 cm. Początkowo są one białe, a z czasem przebarwiają się na różowo, czerwono lub zielono. Z kolei liście tego krzewu są jasne, podłużne oraz zaostrzone na końcach.

Kwiaty hortensji bardzo długo utrzymują się na pędach, a gdy zbrązowieją i zeschną można je wykorzystać do tworzenia wielu ciekawych dekoracji, na przykład suchych bukietów.

Hortensje bukietowe potrafią dopełnić każdą przestrzeń ogrodu w miejscach jasnych oraz pozbawionych drzew i krzewów.

Hortensja bukietowa to roślina która:

  • tworzy stożkowate kwiatostany (mogą być bardzo duże),
  • zakwita na pędach jednorocznych,
  • doskonale czuje się w pełnym słońcu,
  • dobrze znosi zimę, nawet duże mrozy,
  • musi być solidnie, corocznie przycinana.

Jeśli chodzi o przycinanie hortensji bukietowych, to czynność tę należy wykonywać późną jesienią, w lutego lub na początku marca. Zapewniając hortensji bukietowej właściwą pielęgnację można w okresie letnim cieszyć się niezwykłą aranżacją swego ogrodu. Potrafi ona wnieść do niego niezwykle barwny oraz jedyny w swoim rodzaju akcent.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Imladris i skorpionik00 / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata

Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści