Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to roślina wieloletnia należąca do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Krzew pochodzi z krajów azjatyckich: z Chin i Japonii.

Zwykle osiąga większą wysokość od hortensji ogrodowej (do 2 m). Roślina ma duże, jasnozielone, eliptyczne liście. Kwiaty najczęściej są barwy białej, ale też różowej lub fioletowej; zebrane są w duże baldachogrona (nawet do 25 cm średnicy). Hortensja bukietowa kwitnie latem i wczesną jesienią (od lipca do października).

Uprawa hortensji bukietowej

Roślina jest łatwa w uprawie, o ile zapewni się jej dobre warunki świetlne i glebowe. Optymalne są miejsca ciepłe i z reguły słoneczne.

Gleba powinna być stosunkowo żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Należy dbać również o to, aby była stale umiarkowanie wilgotna – szczególnie w okresie kwitnienia.

Przy dokarmianiu trzeba pamiętać, aby unikać nawozów nie zawierających wapnia. Hortensja dobrze reaguje na ściółkowanie i nawożenie organiczne.

Pomimo, iż w wielu źródłach gatunek ten widnieje jako całkowicie mrozoodporny, w chłodniejszych rejonach Polski na zimę warto go okryć. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia.

Zastosowanie

Hortensja nadaje się do sadzenia na rabatach bylinowych i tworzenia kompozycji z innymi krzewami. Warto dekorować nią dobrze wyeksponowane miejsca w ogrodzie. Pasuje do bardzo wielu stylów, m.in. ogrodów orientalnych.

Można uprawiać ją w dużych pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Kwiaty hortensji znakomicie wyglądają w wazonie.

Polecane odmiany:

  • Vanille-Fraise 'Renhy' – o białych kwiatach zmieniających się później w różowe
  • Little Lime 'Jane' – kwiaty najpierw seledynowe, później białokremowe
  • 'Tardiva' – o kwiatach białych
  • 'Ruby' – o kwiatach różowych
  • 'Bobo' – karłowa odmiana o bardzo obfitym kwitnieniu

Zdjęcia tytułowe: JacLou DL, DUOTONE, Sylwia Aptacy/Pixabay