Logo
Logo

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) | To prawdziwa perła wśród krzewów ozdobnych. Z jej pomocą możesz przemienić swój ogród w kwitnącą oazę, która zachwyci każdego. Charakteryzująca się dużymi, efektownymi kwiatostanami w odcieniach od bieli po głębokie różowe, hortensja bukietowa kwitnie obficie od lata do jesieni. Jest nie tylko piękna, ale i łatwa w uprawie, wymagając jedynie żyznej, przepuszczalnej gleby i lekko kwaśnego odczynu. Dowiedz się, jak pielęgnować ten krzew, by cieszyć się jego urokiem przez cały sezon.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, purpurowe, różowe, fioletowe
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Kwiaty: kuliste, pełne, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Wysokość: do 200 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, rabaty, miejsca eksponowane, duże ogrody, parki, pojemniki, balkony, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić? Warto wiedzieć!

  Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to dobrze znany krzew liściasty należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Roślina pochodzi z krajów azjatyckich, z Chin i Japonii. Obecnie to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych chętnie uprawiana w ogrodach na całym świecie.

  Jak wygląda hortensja bukietowa?

  Zwykle osiąga do 2 m wysokości (jest większa od hortensji ogrodowej). Jej młode pędy są giętkie, ale szybko stają cię dość łamliwe. Roślina wytwarza duże, jasnozielone, eliptyczne liście.

  Hortensja bukietowa kwitnie niemal cały rok – od późnej wiosny, latem i wczesną jesienią (do października). Kwiaty zebrane są w duże baldachogrona (nawet do 25 cm średnicy). Występują w barwach od białej i zielonkawej do ciemnoróżowej, a nawet wpadającej w czerwień. Wiele odmian posiada kwiaty, które wraz z dojrzewaniem nabierają barwy (początkowo białe hortensje przebarwiają się na różowo). Kwiatostany krzewu usychają na roślinie i utrzymują się na niej do wiosny, zdobiąc ogrody zimową porą.

  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
  Przeczytaj także
  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

  Jakie ma wymagania uprawowe?

  Uprawa hortensji bukietowej w ogrodzie jest łatwa, o ile zapewni się tej roślinie dobre warunki świetlne i glebowe. Optymalne są miejsca ciepłe, delikatnie zacienione lub słoneczne. Gleba powinna być stosunkowo żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Należy dbać również o to, aby była stale umiarkowanie wilgotna – szczególnie w okresie kwitnienia.

  Choć podaje się, że hortensje bukietowe nie przemarzają, w chłodniejszych rejonach Polski krzew ten może ucierpieć w trakcie ostrych zim.

  Krzewy ogrodowe kupowane w donicach możemy sadzić cały sezon ale warto wiedzieć, że najlepszy czas na przesadzanie hortensji to wczesna wiosna (III-IV).

  Jak pielęgnować hortensję bukietową w ogrodzie i donicy?

  Hortensja bukietowa i upały to złe połączenie – krzew jest ten wilgociolubną rośliną i w gorące lata należy regularnie ją podlewać. Robi się to rano lub wieczorem, najlepiej bezpośrednio na glebę pod hortensją.

  Hortensja bukietowa słabo kwitnie w kilku przyczyn – m.in wtedy, gdy zaniechamy jej nawożenia. Przy dokarmianiu trzeba pamiętać, aby unikać nawozów zawierających wapń (roślina nie lubi gleb wapiennych). Hortensja dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Warto ją też ściółkować.

  Cięcie hortensji to zabieg niezbędny. Należy go robić prawidłowo, wiosną, najlepiej przed nabrzmiewaniem pąków (koniec marca). Przycinanie krzewy sprawia, że ładnie się zagęszcza i wypuszcza wiele pędów, na których w tym samym roku tworzy kwiatostany.

  Odmiany krzewu o długich pędach i dużych kwiatostanach często wymagają podpór. Można też usuwać przekwitłe kwiatostany hortensji, co nieco przedłuża jej okres kwitnienia.

  Młode krzewy oraz odmiany mniej odporne warto okrywać na zimę, ponieważ dopiero dobrze ukorzenione osobniki są wystarczająco silne i stają się odporne na mrozy.

  Szkodniki i choroby hortensji bukietowej

  Najczęściej atakującymi hortensje bukietowe szkodnikami są mszyce i przędziorek chmielowiec. W momencie ich pojawienia się trzeba zastosować środki owadobójcze.

  Choroby hortensji, ich objawy i zwalczanie to rozległy temat, ponieważ krzewy te, uprawiane w nieodpowiednich warunkach mogą być atakowane przez różne choroby grzybowe (szara pleśń, mączniaki, plamistość liści, zgnilizna korzeni itd.). Najczęstszym ich objawem są brązowe plamy na hortensji. Gdy zauważymy problem należy czym prędzej zastosować odpowiedni fungicyd.

  Niedobory składników pokarmowych objawiają się chlorozą liści hortensji, czyli ich żółknięciem. To znak, że musimy poprawić warunki glebowe krzewu i zacząć odpowiednio nawozić hortensję.

  Gdzie i przy czym sadzić hortensję bukietową?

  Zastanawiając się co posadzić obok hortensji bukietowej nie powinniśmy mieć większych problemów. Krzew ten jest bardzo uniwersalny i nadaje się do sadzenia na rabatach bylinowych i tworzenia kompozycji z innymi krzewami czy drzewami. Pasuje do bardzo wielu stylów ogrodowych, w tym do ogrodów orientalnych, angielskich, wiejskich i wielu innych.

  Hortensję bukietową można uprawiać rónież w dużych pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów.

  Kwiaty hortensji bukietowych znakomicie wyglądają w wazonie zarówno w świeżych jak i suchych bukietach. Kwiatostany samoistnie usychają na roślinie nie opadając i można je pozyskać późną jesienią lub wiosną. Istnieją też metody na to, by kwiaty hortensji ususzyć w lecie, by zachowały swój kolor. 

  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
  Przeczytaj także
  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

  Polecane odmiany hortensji bukietowej

  Gdzie kupić hortensje bukietowe?

  Hortensje bukietowe sprzedawane są w doniczkach o różnych wielkościach. Przed zamówieniem ich przez Internet zawsze warto dokładnie sprawdzić, jakiej wielkości roślinę kupujemy! Po hortensje zajrzyj np. do:

  Co jeszcze warto wiedzieć o hortensji bukietowej?

  ► Hortensje bukietowe: najpiękniejsze odmiany, wg zarządu Związku Szkółkarzy Polskich
  ► 5 błędów w uprawie hortensji – sprawdź, czego nie robić!
  ► Gdzie posadzić hortensję bukietową w ogrodzie?


  Zdjęcia: JacLou DL, DUOTONE, Sylwia Aptacy/Pixabay

  Autor
  Hortensja bukietowa
  Hortensja bukietowa
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (16)
  Powiązane rośliny
  Zwiń Pokaż więcej (1)