Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to roślina wieloletnia należąca do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Krzew pochodzi z krajów azjatyckich Chin i Japonii. Zwykle osiąga większą wysokość od hortensji ogrodowej (do 2 m). Roślina ma duże, jasnozielone, eliptyczne. Kwiaty, najczęściej o barwie białej, różowej lub fioletowej, zebrane są w duże (nawet do 25 cm średnicy) baldachogrona. Hortensja bukietowa kwitnie latem i wczesną jesienią (od lipca do października).

Uprawa hortensji bukietowej

Roślina jest łatwa w uprawie o ile zapewni się jej dobre warunki świetlne i glebowe. Optymalne są miejsca ciepłe i słoneczne.

Gleba powinna być stosunkowo żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Należy dbać również, aby była stale umiarkowanie wilgotna - szczególnie w okresie kwitnienia.

Przy dokarmianiu trzeba pamiętać, aby unikać nawozów nie zawierających wapnia. Hortensja dobrze reaguje na ściółkowanie i nawożenie organiczne.

Pomimo, iż w wielu źródłach gatunek ten widnieje jako całkowicie mrozoodporny, w chłodniejszych rejonach Polski na zimę warto go okryć. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia.

Zobacz także: Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Zastosowanie

Hortensja z powodzeniem może tworzyć wysokie rabaty. Warto dekorować nią dobrze wyeksponowane miejsca w ogrodzie. Dobrze wygląda sadzona na trawniku. Nadaje się do ogrodów orientalnych. Można uprawiać ją w dużych pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Kwiaty hortensji znakomicie wyglądają w wazonie.

Polecane odmiany:

  • Vanille-Fraise 'Renhy' - o białych kwiatach zmieniających się później w różowe;
  • 'Tardiva' - o kwiatach białych;
  • 'Ruby' - o kwiatach różowych;

fot. Josiah Lau Photography, flickr.com.cc.