Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to roślina wieloletnia należąca do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Krzew pochodzi z krajów azjatyckich – z Chin i Japonii.

Zwykle osiąga do 2 m wysokości (jest większa od hortensji ogrodowej). Jej młode pędy są giętkie, ale szybko stają cię dość łamliwe. Roślina wytwarza duże, jasnozielone, eliptyczne liście.

Kwiaty najczęściej są barwy białej, ale też różowej lub fioletowej; zebrane są w duże baldachogrona (nawet do 25 cm średnicy). Hortensja bukietowa kwitnie latem i wczesną jesienią (od lipca do października). Kwiatostany krzewu usychają na roślinie i utrzymują się na niej do wiosny, zdobiąc ogrody zimową porą.

Wymagania i uprawa

Roślina jest łatwa w uprawie, o ile zapewni się jej dobre warunki świetlne i glebowe. Optymalne są miejsca ciepłe i z reguły słoneczne. Gleba powinna być stosunkowo żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Należy dbać również o to, aby była stale umiarkowanie wilgotna – szczególnie w okresie kwitnienia.

Przy dokarmianiu trzeba pamiętać, aby unikać nawozów zawierających wapń (roślina nie lubi gleb wapiennych). Hortensja dobrze reaguje na ściółkowanie i nawożenie organiczne.

Pomimo, iż w wielu źródłach gatunek ten widnieje jako całkowicie mrozoodporny, w chłodniejszych rejonach Polski na zimę warto go okryć.

Krzew wymaga wiosennego cięcia. Odmiany krzewu o długich pędach i dużych kwiatostanach często wymagają podpór. Można też usuwać przekwitłe kwiatostany hortensji, co nieco przedłuża jej okres kwitnienia.

Zastosowanie

Hortensja nadaje się do sadzenia na rabatach bylinowych i tworzenia kompozycji z innymi krzewami. Warto dekorować nią dobrze wyeksponowane miejsca w ogrodzie. Pasuje do bardzo wielu stylów, m.in. ogrodów orientalnych.

Można uprawiać ją w dużych pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Kwiaty hortensji znakomicie wyglądają w wazonie.

Polecane odmiany

  • Vanille-Fraise 'Renhy' – o białych kwiatach zmieniających się później w różowe
  • Little Lime 'Jane' – kwiaty najpierw seledynowe, później białokremowe
  • 'Tardiva' – o kwiatach białych
  • 'Ruby' – o kwiatach różowych
  • 'Bobo' – karłowa odmiana o bardzo obfitym kwitnieniu


zdjęcia: JacLou DL, DUOTONE, Sylwia Aptacy/Pixabay