Logo
Logo

5 błędów w uprawie hortensji | Sprawdź, co robisz źle!

Bardzo lubiane i popularne w naszych ogrodach hortensje zwracają uwagę efektownym kwitnieniem, w lecie. Aby jednak krzew rósł zdrowo, potrzebuje odpowiednich warunków i pielęgnacji. Jakich błędów unikać w uprawie hortensji w ogrodzie?

Spis treści
1. Złe stanowisko 2. Niewłaściwa gleba 3. Brak zasilania nawozami lub błędne terminy nawożenia 4. Niewłaściwe cięcie hortensji 5. Brak zabezpieczenia hortensji na zimę

Najczęściej popełniane błędy w uprawie hortensji i sposoby na ich rozwiązanie!

1. Złe stanowisko

Podstawowy błąd, jaki jest popełniany w czasie sadzenia hortensji, to nieodpowiednio dobrana gleba. Hortensje najlepiej będą rosły na stanowisku półcienistym (np. w miejscu, gdzie słońce dociera nie przez cały dzień) i nie służy im bardzo mocno nasłonecznione miejsce, gdzie liście mogą ulegać poparzeniu. Nie można także pozostawiać ich bez nawadniania w czasie najgorętszych dni w lecie – najlepiej podlewać rano lub wieczorem (nie podlewamy w czasie upału), nie mocząc liści.

2. Niewłaściwa gleba

Należy pamiętać, że hortensje należą do roślin lubiących kwaśną glebę (podobnie, jak różaneczniki lub azalie). Dlatego też, przed posadzeniem krzewów warto zadbać o to, by miały odpowiednio przygotowane podłoże (np. do roślin kwasolubnych) – najlepiej wykopać nieco większy dół niż bryłą korzeniowa rośliny, wypełnić go odpowiednią ziemią i dopiero posadzić hortensję.

3. Brak zasilania nawozami lub błędne terminy nawożenia

Nie można także zapominać, że krzewy obficie kwitnące, wytwarzające duże i efektowne kwiaty, potrzebują odpowiedniego dokarmiania. Najprościej stosować gotowe nawozy przeznaczone do zasilania hortensji (w formie granulowanej lub płynnej), które są dostępne w sprzedaży. Najkorzystniej jest zasilać hortensje z początkiem wegetacji (wiosną) oraz przed kwitnieniem.

Nie należy zasilać hortensji zbyt późno (np. jesienią), kiedy powinny już przygotowywać się do spoczynku zimowego, a nie wytwarzać kolejne pędy, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed przymrozkami. Od sierpnia nie nawozimy już krzewów nawozami zawierającymi azot, a jedynie tzw. jesiennymi (z przewagą potasu i fosforu w składzie).

4. Niewłaściwe cięcie hortensji

Przed cięciem warto mieć wiedzę, jaki gatunek hortensji mamy w ogrodzie, ponieważ od tego zależy sposób ciecia tych krzewów. Ogólnie hortensje uprawiane w ogrodach i na działkach można podzielić na dwie podstawowe grupy: kwitnące na pędach zeszłorocznych, np. najpopularniejsza hortensja ogrodowa oraz kwitnące na pędach tegorocznych (jednorocznych), np. hortensja bukietowa, hortensja drzewiasta, hortensja piłkowana.

Wybór odpowiedniego terminu cięcia hortensji ogrodowej (kwitnącej na dwuletnich pędach) często przysparza trudności, a nieodpowiednie cięcie jest przyczyną braku kwitnienia. Aby roślina zakwitła w przyszłym roku, ścinamy tylko sam przekwitły kwiatostan z krótką 3-4 cm łodyżką, tak aby przypadkiem nie wyciąć pąka wierzchołkowego. Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia hortensji ogrodowych jest przemarzanie wierzchołków lub całych pędów wraz z zawiązanymi pączkami kwiatowymi oraz niewłaściwy termin kwitnienia.

Z kolei hortensja bukietowa kwitnie co roku na pędach jednorocznych, dlatego każdego roku wiosną można je przyciąć (o około 1/3 długości pędów), aby pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pędów, na których latem pojawią się kwiaty.

5. Brak zabezpieczenia hortensji na zimę

Nie można zapominać, że gatunki i odmiany wrażliwe na mróz (hortensja ogrodowa, czy hortensja piłkowana) potrzebują osłony przed mrozem. Można zabezpieczyć je za pomocą różnych materiałów przepuszczających powietrze (np. słomą, stroiszem, grubym papierem lub agrowłókniną), a dodatkowo można je kopczykować (jak róże).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: zannatara / Pixabay

Autor
5 błędów w uprawie hortensji | Sprawdź, co robisz źle!
5 błędów w uprawie hortensji | Sprawdź, co robisz źle!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość WłodekGłodek

29-09-2021 07:41

Największym błędem w uprawie hortensji jest to, że ktoś kupi ogrodową i uprawia ją jak bukietową i odwrotnie. Najpierw trzeba wiedzieć, którą hortensję się kupiło :)

Gość Redakcja

01-09-2021 12:13

Dziękujemy Lilla za wyłapanie błędu. Ehhh te ciężkie weekendy :/

Gość Lilla

27-07-2021 04:32

Panie autorze tekstu... Ten tekst chyba Pan dodał w poniedziałek po ciężkim weekendzie. Nagłówki nie pasują do opisu.. w miejsu gleby opis stanowiska, w miejscu stanowiska opis ph... numeracja 1.2.2.3. Zero kontroli przed publikacją, brak profesjonalizmu.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl