Jesienna pielęgnacja róż: jak o nie zadbać przed zimą?
Róże w okresie jesiennym wymagają sporych nakładów pracy. Zabiegi pielęgnacyjne są zróżnicowane – w dużej mierze jednak polegają na odpowiednim przygotowaniu krzewów do nadejścia zimy.
Sadzenie róż jesienią
Sadzenie róż można wykonywać zarówno wiosną jak i jesienią. Róże z uformowaną bryłą można sadzić przez większość jesieni, te z nagim korzeniem najlepiej umieścić w gruncie w terminie do pierwszej dekady października. W tym wypadku jednak nie powinno się moczyć korzeni (tak postępuje się wiosną).
Nawożenie róż jesienią
Nawożenie róż głównie odbywa się wiosną i latem. We wrześniu i październiku można jednak również zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu a małą azotu.
Podlewanie róż jesienią
Rośliny w czasie ciepłej pogody zaleca się obficie podlać (intensywniej niż zwykle). Potem zabieg warto powtórzyć zimą, w okresie umiarkowanie ciepłej pogody. Dowiedz się więcej o podlewaniu róż
Cięcie róż jesienią
Regularne cięcie róż stosuje się przed okresem wegetacyjnym a nie po. Róże można ciąć jesienią w odosobnionych przypadkach, gdy np.: są porażone przez infekcyjną chorobę (i istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się patogenu).
Ochrona róż przed mrozem
To konieczna praktyka, aby zmniejszyć ryzyko "strat mrozowych". Podstawę pędu róż zaleca się kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Podłoże warto dodatkowo osypać grubą (nawet 10-15 cm) warstwą ściółki okrywającej. Nadziemne części można osłonić z użyciem materiału przepuszczającego powietrze, np.: agrowłókniny lub słomy. Z reguły ochrony nie wymagają róże dzikie, parkowe i historyczne.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Kassandra5/Pixabay