Logo
Logo

Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!

Pytanie czytelnika: W wakacje posadziłam w ogrodzie swoje pierwsze krzewy róż. Tak pięknie wyglądają, że w miniony weekend dosadziłam kolejne. Kupiłam je pod wpływem impulsu, ale zupełnie nie znam się na ich pielęgnacji! Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a za nią zima, a ja nie wiem jak teraz pielęgnować swoje róże.

Spis treści
Czy jesień to dobry moment na sadzenie róż? Jakie nawozy do róż warto stosować pod koniec sezonu? Czy trzeba podlewać róże jesienią? Czy przyciąć róże na koniec sezonu? Jak ochronić róże przez mrozem? Kiedy założyć osłony?

Jesienna pielęgnacja róż: jak o nie zadbać przed zimą?

Róże w okresie jesiennym wymagają sporych nakładów pracy. Zabiegi pielęgnacyjne są zróżnicowane – w dużej mierze jednak polegają na odpowiednim przygotowaniu krzewów do nadejścia zimy.

Sadzenie róż jesienią

Sadzenie róż można wykonywać zarówno wiosną jak i jesienią. Róże z uformowaną bryłą można sadzić przez większość jesieni, te z nagim korzeniem najlepiej umieścić w gruncie w terminie do pierwszej dekady października. W tym wypadku jednak nie powinno się moczyć korzeni (tak postępuje się wiosną).

Nawożenie róż jesienią

Nawożenie róż głównie odbywa się wiosną i latem. We wrześniu i październiku można jednak również zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu a małą azotu.

Podlewanie róż jesienią

Rośliny w czasie ciepłej pogody zaleca się obficie podlać (intensywniej niż zwykle). Potem zabieg warto powtórzyć zimą, w okresie umiarkowanie ciepłej pogody. Dowiedz się więcej o podlewaniu róż

 
 

Cięcie róż jesienią

Regularne cięcie róż stosuje się przed okresem wegetacyjnym a nie po. Róże można ciąć jesienią w odosobnionych przypadkach, gdy np.: są porażone przez infekcyjną chorobę (i istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się patogenu).

Ochrona róż przed mrozem

To konieczna praktyka, aby zmniejszyć ryzyko "strat mrozowych". Podstawę pędu róż zaleca się kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Podłoże warto dodatkowo osypać grubą (nawet 10-15 cm) warstwą ściółki okrywającej. Nadziemne części można osłonić z użyciem materiału przepuszczającego powietrze, np.: agrowłókniny lub słomy. Z reguły ochrony nie wymagają róże dzikie, parkowe i historyczne.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Kassandra5/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!
Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Winna

18-01-2023 18:48

Dobrze napisane. Krótki i na temat. Bez niepotrzebnego lania wody. Widzę, że u Was sporo jest tekstów Michała Mazika. Lubię jego styl!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI