Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
1
Okazje

Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!

Pytanie czytelnika: W wakacje posadziłam w ogrodzie swoje pierwsze krzewy róż. Tak pięknie wyglądają, że w miniony weekend dosadziłam kolejne. Kupiłam je pod wpływem impulsu, ale zupełnie nie znam się na ich pielęgnacji! Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a za nią zima, a ja nie wiem jak teraz pielęgnować swoje róże.

 

Jesienna pielęgnacja róż: jak o nie dbać dbać, by były piękne i zdrowe?

Róże w okresie jesiennym wymagają sporych nakładów pracy. Zabiegi pielęgnacyjne są zróżnicowane – w dużej mierze jednak polegają na odpowiednim przygotowaniu krzewów do nadejścia zimy.

Sadzenie róż jesienią

Róże z uformowaną bryłą można sadzić przez większość jesieni, te z nagim korzeniem najlepiej umieścić w gruncie w terminie do pierwszej dekady października. W tym wypadku jednak nie powinno się moczyć korzeni (tak postępuje się wiosną).

Nawożenie róż jesienią

Nawożenie róż głównie odbywa się wiosną i latem. We wrześniu i październiku można jednak również zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu a małą azotu.

Podlewanie róż jesienią

Rośliny w czasie ciepłej pogody zaleca się obficie podlać (intensywniej niż zwykle). Potem zabieg warto powtórzyć zimą, w okresie umiarkowanie ciepłej pogody. Dowiedz się więcej o podlewaniu róż

Cięcie róż jesienią

Regularne cięcie róż stosuje się przed okresem wegetacyjnym a nie po. Róże można ciąć jesienią w odosobnionych przypadkach, gdy np.: są porażone przez infekcyjną chorobę (i istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się patogenu).

Ochrona róż przed mrozem

To konieczna praktyka, aby zmniejszyć ryzyko "strat mrozowych". Podstawę pędu róż zaleca się kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Podłoże warto dodatkowo osypać grubą (nawet 10-15 cm) warstwą ściółki okrywającej. Nadziemne części można osłonić z użyciem materiału przepuszczającego powietrze, np.: agrowłókniny lub słomy. Z reguły ochrony nie wymagają róże dzikie, parkowe i historyczne.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Kassandra5/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!
Jak pielęgnować róże jesienią? Te prace wykonaj przed zimą!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)Komentarze


Twoja strona ogrodu