Logo
Logo

Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie!

Przycinanie róż jest konieczne, by rośliny zdrowo rosły i tworzyły piękne kwiaty. Wymagają tego wszystkie róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne czy też miniaturowe. Trzeba to robić regularnie, prawidłowo i w odpowiednim terminie.

Dowiedz się, po co, jak i kiedy przycinać róże. Podpowiadamy, jak obserwować naturę, by nie przegapić najlepszego terminu. Sprawdź!

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
 • Kiedy przycinać róże?
 • Po co przycinać róże?
 • Jak przycinać poszczególne rodzaje róż?
  • Róże wielkokwiatowe
  • Róże rabatowe
  • Róże pnące
  • Róże okrywowe
  • Róże pienne
  • Róże miniaturowe

Kiedy przycinać róże? Wiosną, latem czy jesienią?

Cięcie róż przeprowadzamy raz w rokuna wiosnę przed wytworzeniem nowych pędów. Zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, choć niekiedy cięcie można rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów. Terminy te są jednak jedynie wskazówką – nie powinniśmy się ich sztywno trzymać, gdyż ostatnie kilka sezonów doskonale pokazało, że pogoda jest nieprzewidywalna i wiosna "przychodzi" wtedy, gdy tego chce, a nie wtedy kiedy wskazuje na to data w kalendarzu.

Ważne jest, aby róże przyciąć w czasie uśpienia, jeszcze przed ruszeniem wegetacji – w tym celu trzeba regularnie obserwować rośliny. Na zdjęciu powyżej doskonale widać pędy tuż przed rozpoczęciem wegetacji – mają lśniące, nabrzmiałe pąki. Cięcie róż przeprowadzamy w dzień suchy i słoneczny. Obserwuj budzącą się do życia przyrodę. Kwitnące forsycje to znak, że można już przycinać róże!

W ciągu sezonu systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe roślin. Na jesieni nie przycinamy róż – usuwamy jedynie ich martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Gdy zakwitną forsycje zacznij ciąć róże
Fot. Pixabay

Przytnij róże dopiero wtedy, gdy zakwitną forsycje!

 
 

Po co przycinać róże? Czy cięcie jest konieczne?

Cięcie róż jest zabiegiem niezbędnym. Pozwala ono utrzymać roślinę w pożądanym kształcie oraz usunąć martwe i chore pędy. Ma także pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Cięcie wpływa także na wielkość i liczbę kwiatów oraz porę kwitnienia róż. Krzewy róż słabiej przycinanych zakwitną wcześniej, będą miały więcej kwiatów, jednak będą one drobne, a pędy słabsze i krótsze.

Intensywne cięcie powoduje późniejsze kwitnienie, jednak kwiaty będą większe, a pędy grubsze i dłuższe.

Jak przycinać różne grupy róż?

Technika cięcia róż uzależniona jest przede wszystkim od typu krzewu oraz od jego wieku. Dodatkowo tylko w przypadku róż wielkokwiatowych, wielokwiatowych i piennych (szczepionych na długiej, prostej podkładce) wymagane jest cięcie coroczne – inne grupy można ciąć rzadziej.

Zawsze staramy się aby miejsce cięcia było ukośne, 0,5-1 cm na pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony. Zawsze wycinamy pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane. Sekator musi być bardzo ostry, gdyż tylko taki gwarantuje gładką płaszczyznę cięcia.

Cięcie róż wielkokwiatowych

Grube pędy skracamy do wysokości 20-30 cm, zostawiając 4-6 oczek na pędzie, cieńsze pędy przycinamy na wysokość 15-20 cm, zostawiając 2-4 oczka. Słabe pędy wycinamy tuż przy korzeniu.

Cięcie róż rabatowych (wielokwiatowych)

Przycinamy na wysokości 30-60 cm (30 cm dla odmian niższych, a 60 dla odmian wysokich) zostawiając na pędach po 4-5 oczek, 5-10 pędów. Słabych pędów nie wycinamy.

Cięcie róż pnących

Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero w czwartym roku. Pozostawiamy 3-5 pędów stanowiących "szkielet". Pędy boczne skracamy do długości 30-40 cm, tak aby na każdym pędzie znajdowało się 5-6 oczek.


Fot. sergio51143/Fotolia

Na pierwszy rzut oka, róża po cięciu wygląda bardzo mizernie, ale nie martw się – szybko wytworzy nowe pędy i się zagęści.

 
 

Cięcie róż okrywowych

Nie wymagają regularnego cięcia, usuwamy jedynie stare i zdziczałe pędy.
Co kilka lat można odmłodzić krzewy przycinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm.

Cięcie róż piennych

Przycinamy wszystkie pędy na krótko, tak aby postały na nich 3-4 oczka. Usuwamy także wszystkie dzikie pędy (wilki), które wyrosły z korzeni lub z podkładki!

Cięcie róż miniaturowych

Krzewy przycinamy 15-20 cm nad ziemią.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Mathias Berndt / Fotolia, Andris T / Fotolia

Autor
Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie!
Przycinanie róż – zrób to dobrze i w odpowiednim terminie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (24)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)

Gość Puma

24-03-2023 12:51

W sklepach w lutym, kupujemy miniaturowe róże już kwitnące. Trzymam takie róże w domu w temp ok 19°C. Obie straciły kwiaty, ale jedna zakwitła ponownie, à druga ma już przyrosty. W tej chwili, gdy temperatura nie spada poniżej 10°, trzymam je na balkonie. Pytanie, co robić z ...

Gość Beata82

05-11-2020 09:57

Róże to moje ulubione kwiaty, uwielbiam je. Hoduje róże wielkokwiatowe. Do przycinania mam sekator z cellfast

Gość Roni65

04-10-2020 08:00

Witam bardzo dziękuje za tak dobitne w skazówki artykuł jest bardzo zrozumiały i napisany jak widać przez fachowca pozdrawiam

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_przycinanie_roslin