Róża (Rosa) odmiana 'Minerva' należy do grupy róż rabatowych inaczej wielkokwiatowych. Ta wyjątkowo piękna roślina należą do rodziny różowatych (Rosaceae).

Róża 'Minerva' jest uznawana za jedną z najciemniejszych róż. Wywodzi się z polskiej odmiany 'Chopin' i została wyhodowana w 2004 r.

Krzew rośnie szybko i bujnie – dorasta do 80 cm wysokości i około 1 m szerokości. Wytwarza duże, jasne liście i mocne pędy na szczycie których rozwijają się wyjątkowe kwiaty. Są one duże (ok. 8 cm), pełne, o kolorze głębokiego fioletu. Charakteryzują się też ładnym zapachem (intensywnym w chłodniejsze dni).

Kwiaty rozwijają się wczesnym latem. Róża 'Minerva' efektownie powtarza kwitnienie.

Wymagania i uprawa

Róża 'Minerva' lubi stanowiska półcieniste i jasne, choć na pełnym słońcu może dochodzić do "przypalania" płatków kwiatów. Wymagania względem gleby ma takie same jak inne róże rabatowe.

Jest bardzo odporna na mróz, ale w mocniejsze zimy powinniśmy ją jednak kopczykować. Jest dość odporna na choroby, dlatego poleca się ją początkującym ogrodnikom.

Przed i w okresie kwitnienia różę warto dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących.

Zastosowanie

Odmiana ta jest dość kompaktowa, dlatego dobrze sobie radzi w donicach na tarasie czy w ogrodzie. Sadzona go gruntu sprawdza się jako sąsiadka starszych róż, drzew i krzewów. Ładnie prezentuje się na wystawach północnych.

Kwiatu utrzymują się długo toteż często używana jest w kompozycjach bukietowych.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde