Logo
Logo

Uprawa róż w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiecieć, by mieć piękne kwiaty!

Róże ze względu na swoją niezwykłą urodę oraz stosunkowo łatwą pielęgnację są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Poznaj wymagania róż, zasady ich pielęgnacji i przekonaj się, że ich uprawa nie jest trudna. Dowiedz się co robić, by mieć zdrowe krzewy obsypujące się kwiatami każdego roku!

Spis treści
Jakie róże są najłatwiejsze w uprawie? Jakie róże wybrać do ogrodu? Co lubią róże ogrodowe? Jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie? Jak podlewać i nawozić róże? Jak prawidłowo przycinać róże? Jak przygotować róże na nadejście mrozów?

Róże w ogrodzie
Jakie wybrać i czym się kierować?

Róże (łac. Rosa) to jedne z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych – mają piękne kwiaty, niektóre z nich pachną, długo kwitną i doskonale nadają się do dużych i małych ogrodów. O ich olbrzymiej popularności świadczy m.in. fakt, że powstało już ponad 4000 ozdobnych odmian róż, a liczba to rośnie z roku na rok! Różnorodność form i kolorów kwiatów róż jest już tak duża, że dla uproszczenia ich klasyfikacji stosuje się ich podział na 7 grup.

Dowiedz się wszystkiego o grupach róż, gatunkach i ich odmianach

RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu / YouTube

 

Wymagania róż
Jakie warunki powinniśmy im zapewnić?

Najlepsza będzie dla nich gleba żyzna, lekka i przepuszczalna o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (w granicach 6-6,5 pH). Aby róże zdrowo rosły i pięknie kwitły muszą rosnąć na stanowisku słonecznym i przewiewnym (nieliczne odmiany znoszą zacienienie). W cieniu i dużym zagęszczeniu będą gorzej rosły i kwitły mniej obficie, a także mogą być częściej atakowane przez choroby grzybowe.

roze w duzym ogrodzie fot. Jeramey Jannene Flickr CC Fot. Jeramey Jannene Flickr CC

Trawiaste alejki obsadzone różami.

Sadzenie i przesadzanie róż
O czym pamiętać sadząc krzewy?

  • Róże mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie (róże rabatowe, róże angielskie), w doniczkach (róże miniaturowe) jak i w formie żywopłotu (róże parkowe) lub barwnych kobierców (róże okrywowe).
  • Róże doniczkowane można sadzić do gruntu przez cały sezon – od końca marca (od ustania najsilniejszych mrozów) do końca kwietnia lub od września do października (do pierwszych silniejszych mrozów).
  • Róże balotowane i te z odkrytym korzeniem najlepiej sadzić na jesieni, ale można to także zrobić wczesną wiosną.
  • Róże tworzą długi i rozbudowany system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie (zwłaszcza stare osobniki). Znacznie lepiej kupić „nową” różę niż przesadzać „starą”. Jeśli jednak musimy przesadzić róże powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Można to zrobić na wiosnę, jednak najlepszym terminem jest jesień - od października, do pierwszych przymrozków (już po zakończeniu wegetacji).

Podlewanie i nawożenie róż
Nawadniaj i dokarmiaj, by mieć piękne kwiaty!

Róże wymagają podlewania, jednak niezbyt częstego, głównie w czasie letnich upałów, a także po posadzeniu i przesadzeniu. Regularne podlewanie jest konieczne w przypadku młodych roślin. Sprzyja ono rozrostowi systemu korzeniowego. Starsze rośliny z silnymi i rozrośniętymi korzeniami są mniej wrażliwe na krótkotrwałe okresy suszy i potrzebują rzadszego nawadniania. Róże najlepiej podlewać wodą deszczową, rzadko i intensywnie, tak by nie moczyć kwiatów i liści.

Róże wymagają także regularnego nawożenia. Jeśli o nim zapomnimy szybko poinformują nas o braku niezbędnych pierwiastków w glebie w postaci gorszego wzrostu, słabszego kwitnienia i podatnością na choroby.

Cięcie róż
Najważniejszy zabieg w uprawie?

Cięcie róż jest zbiegiem niezbędnym. Pozwala ono utrzymać roślinę w pożądanym kształcie oraz usunąć pędy martwe i chore. Ma także pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku – na wiosnę (w marcu, już po ustąpieniu najsilniejszych mrozów). Na jesieni nie przycinamy róż – usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Dowiedz się wszystkiego o cięciu róż

róża przy ścianie fot. Silverblee SXC Fot. Silverblee SXC

W każdym (nawet małym) ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla kilku różanych krzewów.

Zabezpieczanie róż przed mrozem
Jak je przygotować do zimy?

Róże zabezpieczamy na zimę, gdyż mogą przemarznąć, zwłaszcza w mroźne zimy bez śniegu. Wokół podstawy pędów usypujemy 15-20 cm kopczyk z ziemi liściowej lub torfu. Kopczyki okładamy stroiszem – gałązkami roślin iglastych. Kopczyk zabezpieczy podstawę pędów, miejsce szczepienia oraz korzenie przed mrozem. Część nadziemną możemy osłonić biała agrowłókniną, słomianym chochołem lub tekturą falistą.

Dowiedz się wszystkiego o ochronie róż przed zimą


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: shell_ghostcage, cocoparisienne / Pixabay

Autor
Uprawa róż w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiecieć, by mieć piękne kwiaty!
Uprawa róż w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiecieć, by mieć piękne kwiaty!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl