Logo
Logo

Zimowanie róż | Jak zabezpieczyć je przez mrozem?

Róże dobrze zimują w ogrodzie, jednak w mroźne zimy mogą przemarzać (zwłaszcza młode rośliny). Dowiedz się kiedy i jak zabezpieczyć róże przez zimowym chłodem.

Spis treści
Czy róże trzeba zabezpieczać na zimę? Kiedy zabezpieczyć róże? Jak zabezpieczyć róże przed mrozem?

Czy róże trzeba zabezpieczać na zimę?

Róże zabezpieczamy na zimę, gdyż mogą przemarznąć, zwłaszcza w mroźne zimy bez śniegu. Niektóre gatunki i odmiany (np. dzikie róże, pnące, okrywowe) z powodzeniem przezimują bez ochrony, jednak większość róż wymaga opieki.

Kiedy zabezpieczyć róże?

Robimy to tuż po pierwszych przymrozkach (zwykle pod koniec października lub na początku listopada), gdy temperatura ujemna utrzymuje się przez kilka dni. Z okrywaniem nie trzeba się śpieszyć, gdyż zbyt wczesne owinięcie roślin może spowodować ich "przegrzanie pod kołderką".

► Dowiedz się więcej o wymaganiach i uprawie róż w ogrodzie oraz w doniczkach na balkonie i tarasie

Jak zabezpieczyć róże przed mrozem?

Kopczykowanie
Wokół podstawy pędów usypujemy 15-20 cm kopczyk z ziemi liściowej lub torfu. Kopczyki, aby się nie rozpadły, okładamy stroiszem – gałązkami roślin iglastych. Kopczyk zabezpieczy podstawę pędów, miejsce szczepienia oraz korzenie przed mrozem. Nawet jeśli część nadziemna przemarznie to róże powinny odbić od pąków korzeniowych (jeśli zostaną dobrze okryte).

Agrowłóknina
Część nadziemną (koronę) możemy osłonić białą agrowłókniną (nie czarną!), słomianym chochołem, workiem jutowym lub tekturą falistą. Materiały te zabezpieczą pędy i pąki przed zimnymi wiatrami oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pień także można owinąć materiałem izolacyjnym, ale nie jest to konieczne. Nie stosujmy folii gdyż nie przepuszcza na powietrza! zbyt długich pędów nie przycinamy, z zabiegiem trzeba poczekać do wiosny!

► Dowiedz się także, jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na balkonie i tarasie


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Natalia Dorojkina / Dreamstime oraz condesign / Pixabay

Autor
Zimowanie róż | Jak zabezpieczyć je przez mrozem?
Zimowanie róż | Jak zabezpieczyć je przez mrozem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Korkowiec

24-10-2021 09:41

należy kupować rośliny, które kwitną do mrozu, na przykład ładnie kwitną pod koniec października, kiedy inne zrzuciły liście. Róże kwitną do mrozu, np. 6 grudnia. Obecny klimat jest łagodny. Kwitną i to zależy od gatunku, należy nawozić latem, i obrywać przekwitłe kwiaty. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl