Zimowanie róż
Róże dobrze zimują w ogrodzie, jednak w mroźne zimy mogą przemarzać (zwłaszcza młode rośliny). Dowiedz się kiedy i jak zabezpieczyć róże przez zimowym chłodem.
Kiedy okryć róże?
Róże zabezpieczamy na zimę, gdyż mogą przemarznąć, zwłaszcza w mroźne zimy bez śniegu. Niektóre gatunki i odmiany (np. dzikie róże, pnące, okrywowe) z powodzeniem przezimują bez ochrony, jednak większość róż wymaga opieki.
Robimy to tuż po pierwszych przymrozkach (zwykle pod koniec października lub na początku listopada), gdy temperatura ujemna utrzymuje się przez kilka dni. Z okrywaniem nie trzeba się śpieszyć, gdyż zbyt wczesne owinięcie roślin może spowodować ich "przegrzanie pod kołderką".
Dowiedz się więcej o wymaganiach i uprawie róż w ogrodzie oraz w doniczkach na balkonie i tarasie
Jak zabezpieczyć róże?
Wokół podstawy pędów usypujemy 15-20 cm kopczyk z ziemi liściowej lub torfu. Kopczyki, aby się nie rozpadły, okładamy stroiszem – gałązkami roślin iglastych.
Kopczyk zabezpieczy podstawę pędów, miejsce szczepienia oraz korzenie przed mrozem. Nawet jeśli część nadziemna przemarznie to róże powinny odbić od pąków korzeniowych (jeśli zostaną dobrze okryte).
Część nadziemną (koronę) możemy osłonić białą agrowłókniną (nie czarną!), słomianym chochołem, workiem jutowym lub tekturą falistą. Materiały te zabezpieczą pędy i pąki przed zimnymi wiatrami oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Pień także można owinąć materiałem izolacyjnym, ale nie jest to konieczne. Nie stosujmy folii gdyż nie przepuszcza na powietrza! zbyt długich pędów nie przycinamy, z zabiegiem trzeba poczekać do wiosny!
Dowiedz się także, jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na balkonie i tarasie
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: condesign Pixabay
Komentarze