10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem

10 zasad zimowej ochrony roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Przed zimnem zabezpieczamy wszystkie rośliny doniczkowe zimujące na balkonie i tarasie, nawet gatunki, które doskonale zimują w ogrodzie. Dowiedz się, jak w 10 krokach zabezpieczyć je przed mrozem.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
46
Spis treści
Jak zabezpieczyć rośliny i doniczki przed mrozem? Instrukcja 10 zasad zimowej ochrony roślin doniczkowych, o których warto pamiętać! Praktyczne porady

Jak zabezpieczyć rośliny i doniczki przed mrozem?

Jeśli Twoje rośliny doniczkowe są wrażliwe na zimowe mrozy pewnie zastanawiasz się, jak powinno wyglądać "idealne" okrycie, które pozwoli im bezpiecznie doczekać wiosny na balkonie lub tarasie. Spójrz na poniższy schemat, który przedstawia zimowe osłony zarówno części nadziemnej roślin jak i jej systemu korzeniowego. Skorzystaj z naszych i inspiracji!

roślina doniczkowa zabezpieczona przed mrozem

Krok po kroku

  1. Wstaw doniczkę do dużej skrzyni lub kartonowego pudła.
  2. Ustaw ją na styropianie, aby odizolować od zimnego gruntu.
  3. Dodaj warstwę izolacyjną w postaci kory, trocin, torfu lub suchych liści.
  4. Owiń część nadziemną agrowłókniną.

10 zasad zimowej ochrony roślin doniczkowych, o których warto pamiętać!

1. Czym okrywać rośliny?

Do okrywania roślin doniczkowych używamy tylko materiałów naturalnych i przewiewnych takich jak biała agrowłókniną, juta, słoma lub stroisz - gałązki drzew iglastych. Nie wolno okrywać roślin folią, gdyż nie przepuszcza ona powietrza. Niewskazana jest również czarna agrowłóknina, gdyż nagrzewa się na słońcu.

2. Kiedy założyć osłony?

Zimowe osłony zakładamy na rośliny doniczkowe, gdy temperatura przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej 0ºC (pelargonie przenosimy do domu tuż po pierwszych nocnych przymrozkach). Nie należy się śpieszyć z okrywaniem roślin, gdyż zbyt wczesne założenie osłon może spowodować ich "zaparzenie się".

3. Gdzie ustawić rośliny?

Osłonięte rośliny przenosimy w zaciszne miejsce osłonięte przed wiatrem. Najlepiej, aby było to miejsce zadaszone, blisko domu - tak, aby dojście do roślin nie było utrudnione.

4. Jak zabezpieczyć donicę?

Ziemia i korzenie w doniczce łatwo przemarzają i wysychają, dlatego aby rośliny przetrwały zimę w dobrej kondycji, doniczkę osłaniamy przed mrozem z każdej strony. Pojemniki można osłonić styropianem, słomą lub tekturą falistą i umieścić w dużej drewnianej skrzyni lub w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi lub gazetami.

5. Jak chronić korzenie roślin przed mrozem?

Aby rośliny nie stały na zimnym podłożu, doniczki ustawiamy na grubym styropianie lub drewnianej desce. Warstwa ta odizoluje doniczkę o zimnej podłogi.

6. Jak okryć część nadziemną (koronę)?

Części nadziemne roślin zabezpieczamy agrowłókniną lub słomianymi matami. Podstawę pnia rośliny obsypujemy korą lub zabezpieczamy stroiszem - gałązkami drzew iglastych.

7. Dlaczego trzeba zostawić przewiew?

Nie obwiązujmy roślin zbyt ciasno, warto zostawić nieco luzu tak, aby agrowłóknina nie dotykała pędów. Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób.

8. Dlaczego donice warto trzymać razem?

Rośliny najlepiej zgrupować w jednym zacisznym miejscu balkonu lub tarasu - będą nawzajem się osłaniać przed osuszającym wiatrem i słońcem.

9. Czy i kiedy podlewać zimujące rośliny doniczkowe?

Pamiętajmy, by okresowe wzrosty temperatury wykorzystać do podlewania zimujących roślin. Podłoże w doniczce nie może wyschnąć!

10. Kiedy zdjąć osłony z roślin?

Gdy nadejdzie wiosna, zimowe osłony należy zdejmować stopniowo, w miarę poprawy pogody. Pod koniec marca (jeśli nie będzie mrozu) rośliny powinny być już odkryte, jednak jeśli zapowiadane są przymrozki, warto ponownie osłonić je na noc.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: jjjj.444@mail.ru / Depositphotos oraz Anja Osenberg / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści