Logo
Logo

Podlewanie roślin na balkonie | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach!

Pytanie czytelnika: Jestem bardzo początkującym balkonowym ogrodnikiem. To mój pierwszy sezon z pielęgnacją roślin na balkonie i potrzebuję bardzo podstawowej porady: jak podlewać rośliny na balkonie?

Spis treści
Jak często podlewać? Jak obficie? Kiedy podlewać? Rano czy wieczorem? Jak prawidłowo podlewać? Ziemię czy roślinę? Co zrobić, by rzadziej podlewać?

Zasady podlewania roślin na balkonie | Pytania i odpowiedzi

Raz a dobrze? czy często i po trochu?

Zarówno zbyt częste jak i zbyt rzadkie podlewanie jest niekorzystne dla roślin – bez względu na ich wymagania wodne. Rośliny lepiej znoszą lekkie przesuszenie, niż zbyt częste podlewanie. Należy dostarczać im wodę w takiej ilości, aby mogła dotrzeć do najniżej położonych korzeni. Nadmiar wody, który wyciekł przez otwory w dnie doniczki należy usunąć.

Nie należy podlewać roślin rutynowo – co kilka dni. Podlewać należy tylko wtedy, kiedy rośliny tego potrzebują – aby to stwierdzić należy je obserwować oraz sprawdzać wilgotność podłoża. Zeschnięte liście i wiotkie łodygi są aż nadto oczywistym sygnałem – jednak nie można dopuścić do takiego stanu.

Rano czy wieczorem?

Rośliny balkonowe najlepiej podlewać rano. Nie zawsze jednak mamy na to czas, dlatego można je również podlewać wieczorem. Nie należy podlewać roślin w ciągu dnia, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści.

Jak podlewać?

Wodę do doniczki należy wlewać na podłoże (nigdy na roślinę), aż do przesiąknięcia wody przez otwory w dnie doniczki. Po kilkunastu minutach nadmiar wody, zebrany na podstawce, należy usunąć.

Jak podlewać mniej?

Aby ograniczyć podlewanie można zastosować hydrożel, który zwiększa zdolność gleby do gromadzenia wody dostępnej dla roślin. Podobną rolę spełnia także naturalny minerał zeolit – gromadzi nadmiar wody, którą oddaje roślinom jeśli podłoże jest zbyt suche.

Zdjęcia tytułowe: Sebastianos / Dreamstime oraz Thomas B. / Pixabay

Autor
Podlewanie roślin na balkonie | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach!
Podlewanie roślin na balkonie | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl