Dlaczego trzeba ocieplać donice?
Korzenie roślin ogrodowych są bezpieczniejsze zimą, bo schowane są w glebie, która izoluje je przed chłodem. W pojemnikach ziemi jest niewiele, a cienkie ścianki doniczek nie stanowią dodatkowej bariery, dlatego znajdujące się w nich korzenie są całkowicie pozbawione naturalnej ochrony przed mrozem. Jeśli zimę mają spędzić na zewnątrz, to donice, w których rosną, należy odpowiednio zabezpieczyć!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak to zrobić? Praktyczne rady
Wybierz odpowiednią donicę
Przygotowania do zimy warto rozpocząć już w chwili sadzenia roślin, gdyż wybrany przez nas pojemnik będzie miał duży wpływ na ich zimowanie. Metalowy, szklany czy z cienkiego plastiku, nie ochroni roślin, a wręcz spotęguje działanie niskich temperatur. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą solidne, mrozoodporne donice z terakoty, drewniane skrzynie lub pojemniki z grubego, mrozoodpornego tworzywa, które już same w sobie są dość ciepłe.
Zabezpiecz duże donice
Jeśli donice lub skrzynie są duże i ciężkie, od razu należy ustawić je na materiale izolacyjnym (np. płytach styropianowych), bo kiedy posadzimy w nich rośliny, pewnie nie uda nam się już ruszyć ich z miejsca, a tym bardziej podnieść do góry, aby umieścić pod nimi ocieplenie. Późną jesienią ich ścianki warto również obłożyć styropianem, owinąć grubą włókniną lub otulić słomianą matą, gdyż sama ochrona spodu donicy może nie wystarczyć.
Zabezpiecz małe doniczki
Łatwiejsze zadanie czeka nas, gdy pojemniki z roślinami są mniejsze i bardziej mobilne, gdyż z ich ocieplaniem możemy spokojnie poczekać do późnej jesieni. Wtedy możemy postąpić z nimi podobnie, jak z dużymi donicami (ustawiamy na płycie styropianowej i owijamy materiałem izolacyjnym) lub zastosować kilka innych sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie doniczki z rośliną w dodatkowym pojemniku - większej donicy, drewnianej skrzyni lub kartonowym pudle, których dno wyłożone jest materiałem izolacyjnym (styropian, słoma, materiały z włókna kokosowego np. specjalne podkładki lub krążki, dostępne w handlu).
Ociepl środek
Pustą przestrzeń miedzy ściankami doniczki a ścianami większego pojemnika wypełniamy kawałkami styropianu, folią bąbelkową lub liśćmi, trocinami, słomą, tekturą falistą czy zmiętymi gazetami (tylko wtedy, gdy balkon osłonięty jest przed opadami, w przeciwnym razie materiał organiczny zgnije, stając się pożywką dla grzybów).
Okryj rośliny
Niektórym roślinom przyda się nie tylko ochrona korzeni, ale też części nadziemnych. Do tego celu możemy wykorzystać włókninę, tkaninę jutową lub słomiane maty, ale w żadnym wypadku nie sięgajmy po folię, gdyż pod nią rośliny nie tylko się uduszą (nie przepuszcza powietrza), ale też mogą zostać zaparzone, gdy zimą słońce mocniej przygrzeje.
Pamiętaj o podlewaniu
Osłaniając rośliny doniczkowe pamiętajmy też, aby zostawić sobie dostęp do podłoża, w którym rosną, gdyż w czasie odwilży trzeba będzie je lekko nawadniać, inaczej rośliny mogą do wiosny zwyczajnie wyschnąć i na nic zda się solidna ochrona przed zimnem.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie: 7monarda/Fotolia