Logo
Logo

Jak pielęgnować ogród w doniczkach?

Nawet ci, którzy nie mają przydomowego ogrodu, mogą stworzyć zielony zakątek na swoim balkonie lub tarasie. Wystarczy wybrać proste w uprawie rośliny, które będą pięknie kwitły przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują w pojemnikach lub skrzynkach. GreenOK radzi, jak pielęgnować ogród w doniczkach!

Jak zaprojektować ogród w doniczkach? 
Jak zaaranżować przestrzeń z nasadzeniami w donicach?

Wybierz miejsce!

Ogród w donicach najlepiej założyć tam, gdzie nie mamy możliwości posadzić roślin w gruncie. Najczęściej takie rozwiązania stosuje się na balkonach, tarasach, na patio. Z pewnością nie raz, będąc na spacerze w mieście, mijaliście na chodniku kompozycje w pojemnikach. Nic dziwnego, ten patent na aranżację wykorzystywany jest szczególnie w miejscach problematycznych, wszędzie tam, gdzie trudno o tradycyjną uprawę. 

Jeśli chcesz zaprojektować ogród w doniczkach, musisz pamiętać, że poza samymi pojemnikami na rośliny, liczy się również samo miejsce ekspozycji! Wybierz stanowisko, które będzie odpowiadało twoim roślinom. Pamiętaj o nasłonecznieniu i zastanów się, czy nie lepiej zlokalizować donice "pod chmurką" - tak, by w deszczowe dni mieć z głowy podlewanie. Poza tym ważne są również względy funkcjonalne i estetyczne. Zastanów się, która strefa na twoim balkonie potrzebuje "liftingu" i właśnie tam - w zgodzie ze swoim gustem - stwórz roślinny azyl! 

Dobierz rośliny do stanowiska!

Tak, jak pisaliśmy w poprzednim wątku - pamiętaj o tym, by dopasować rośliny do warunków, jakie panują na twoim tarasie! Jeśli twoja zielona przestrzeń w sezonie wiosenno-letnim niemal cały dzień jest pod ostrzałem promieni słonecznych, postaw na gatunki, które kochają suszę i są odporne na intensywne nasłonecznienie. Zrezygnuj z cieniolubnych funkii, paproci, żurawek, czy miodunek. Wybierz lawendę, wrzosy, karmnik ościsty, rozchodniki

Postaw na harmonię i porządek!

Nic tak nie psuje efektu, jak bałagan i nadmiar! Dlatego w zachwycie i szaleństwie kreatywności nie zapomnij o tym, że czasem mniej znaczy więcej - szczególnie jeśli jesteś właścicielem niewielkiego patio, czy tarasu. Zawsze bezpieczniej jest wybrać np. 3 główne gatunki, które rytmicznie będą powtarzać się we wszystkich donicach. Ta zasada jest uniwersalna i sprawdza się nie tylko przy projektowaniu ogrodu w pojemnikach, ale także takiego tradycyjnego! 

Zadbaj o dodatki!

W każdej przestrzeni liczą się dodatki. Bez względu na to, czy urządzasz salon, sypialnię, kuchnię, balkon, taras, czy przestronny ogród z basenem. Detale odgrywają olbrzymią rolę! Na balkonie pomiędzy donicami klimatu dodadzą ogrodowe lampiony. Można też zadbać o dekorację stołu i postawić na nim świece, czy ozdobną zastawę. Krzesłom przyda się trochę ocieplenia np. w postaci stylowych pokrowców lub miękkich koców

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / Youtube

 

Pielęgnacja ogrodu w doniczkach
Jak dbać o rośliny w doniczkach?

  • Regularnie sprawdzamy, czy na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki. Przede wszystkim przyglądamy się uważnie dolnym stronom liści. Chorych części, które usunęliśmy, nie składamy na kompost, ale wyrzucamy do kosza na śmieci. Większość kwitnących roślin wymaga słonecznych stanowisk, natomiast te o ozdobnych liściach z powodzeniem rosną w półcieniu.

  • Do podlewania używamy wody ostałej, zimna woda prosto z wodociągu może wywołać u roślin szok termiczny. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, ponieważ wtedy mniejsza ilość wody wyparowuje z powierzchni ziemi. Większość roślin lepiej podlewać z góry, trzeba robić to powoli, żeby woda zdążyła wsiąknąć w glebę. Od dołu podlewamy te rośliny, które nie lubią moczenia liści, np. begonie. Po godzinie od podlania trzeba wylać z podstawki nadmiar wody – zalegająca odcina korzeniom dostęp do powietrza.

    Twarda woda używana do podlewania sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia, a to szkodzi roślinom. W takiej sytuacji wystarczy zostawić wodę w konewce na 24 godziny, a na dnie wytrącą się niepotrzebne składniki.

Jak nawozić?

Nie zapominajmy o cotygodniowym zasilaniu nawozami. Po upływie około dwóch tygodni od posadzenia lub po przesadzeniu rośliny zaczynają się niezwykle intensywnie rozwijać. Nieprzerwanie wypuszczają nowe pędy i liście oraz zawiązują mnóstwo pąków kwiatowych. Wynika to z faktu, że świeża ziemia zawiera dużo składników pokarmowych. Gdy ich zasób zacznie się wyczerpywać, rośliny będą marnieć.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Jakie rośliny uprawiać w doniczkach?
Które wybrać na balkon?

NIECIERPKI 
Kwitną przez całe lato na wiele kolorów – fioletowo, biało, różowo i czerwono. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, w średnio przepuszczalnym podłożu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże, a regularne nawożenie przedłuża bujne kwitnienie.

OXALIS (szczawik) latem wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Ziemia dla oxalisa powinna być stale lekko wilgotna, nie powinno się dopuścić do przesuszenia korzeni. Szczawik lubi dokarmianie, nawozimy go co 2-3 tygodnie.

SCEWOLA 
Jest odporną rośliną, lekko zwisającą. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny zakupione w mniejszych doniczkach trzeba przesadzić do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Po przesadzeniu rośliny należy zadbać, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. W żadnym wypadku jednak woda nie powinna stać na podstawce. Odpowiednie nawożenie zapewni nam obfite kwitnienie – jasno fioletowych lub białych kwiatów.

WERBENA
Odmiany zwisające wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzną ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie przez całe lato, jednak pojemnik trzeba umieścić na dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie nawozić.

WRZOSY
Wrzosy to niewymagające i łatwe w uprawie rośliny. Dobrze wyglądają posadzone w grupie. Po posadzeniu ściółkuje się teren wokół nich korą sosnową, która ogranicza rozwój chwastów, chroni rośliny zimą przed przemarzaniem, a latem przed suszą. Trzeba pamiętać też o okrywaniu ich na zimę oraz o wiosennym przycinaniu. W kwietniu obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu rośliny bujnie odbijają świeżymi przyrostami.

ŻURAWKI
Żurawki ogrodowe są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów – korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą.
Bylinę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, należy przesadzić – stare okazy wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, dzielimy na mniejsze części i sadzimy na nowe miejsce (najlepiej, gdy gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm).

PELARGONIE
Pelargonia pachnąca nie jest nowością na balkonach i tarasach, ale była do tej pory zaniedbana. Obecnie z roku na rok na rynku dostępne są nowe odmiany, które charakteryzują się całą gamą zapachów – od owocowo-różanych, do korzennych i ziołowych. W polskich sklepach najpopularniejsze są te, które zapachem przypominają cytryny. Pelargonia pachnąca szczególnie dobrze nadaje się jako letnia dekoracja tarasu, wtedy odstrasza też owady.

Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Półcień powoduje, że pędy są mniej obfite, a liście słabiej pachną. W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne i zdecydowanie bardziej szkodzi jej nadmiar wody niż kilka dni suszy.

SURFINIE
Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. 

Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay

Autor
Jak pielęgnować ogród w doniczkach?
Jak pielęgnować ogród w doniczkach?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl