Termin cięcia – klucz do sukcesu
Fot. Berna Şafoğlu/Fotolia |
Warto zapamiętać, że kwitnące w drugiej części sezonu krzewy i krzewinki (np. wrzosy i niektóre odmiany wrzośców) tniemy wiosną, aby miały czas na zawiązanie pąków na nowych pędach. Natomiast gatunki kwitnące wcześnie wiosną, najlepiej przyciąć po przekwitnięciu, aby zdążyły do jesieni wykształcić nowe pędy i zawiązać pąki kwiatowe, które znów zakwitną kolejnej wiosny.
Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) |
Przycinanie wrzosów – jak i kiedy?
Optymalnym terminem na cięcie wrzosów (Calluna) jest wiosna (kwiecień) i najlepiej wykonywać ten zabieg co roku. Dzięki temu będą miały bardziej zwarty, gęsty pokrój oraz będą lepiej i bardziej obficie kwitły, tworząc kolorowe plamy w ogrodzie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wrzosiec (Erica) |
Kiedy przycinać wrzośce?
W przypadku cięcia wrzośców (Erica) trzeba być bardziej ostrożnym, ponieważ występują gatunki i odmiany kwitnące zarówno na przełomie zimy i wiosny oraz wiosną (najczęściej), ale spotkać można także takie, które kwitną latem – równocześnie z wrzosami. Z tego względu, najlepiej sprawdzić, jaką konkretnie odmianę mamy w ogrodzie lub pojemniku, aby móc właściwie ją przycinać.
Przycinamy także tylko fragmenty pędów z przekwitłymi kwiatostanami, aby rośliny były bardziej zwarte i lepiej kwitły w kolejnym sezonie. Starsze rośliny nie wymagają już mocnego cięcia – przycina się tylko kwiatostany i uszkodzone lub chore pędy, a w przypadku odmian wyżej rosnących (np. wrzosiec rozpierzchły), możemy skrócić pędy nadmiernie wybujałe, aby krzewinki lepiej się zagęściły.
Planując cięcie wrzosów i wrzośców warto pomyśleć o odpowiednich narzędziach, co ułatwi nam zabieg, a rośliny lepiej się po nim zregenerują. Jeśli mamy niewielką ilość roślin lub pojedyncze sztuki wystarczy ostry, wygodny sekator. W przypadku większych powierzchni (nasadzeń grupowych), lepsze i wygodniejsze mogą okazać się odpowiednio ostre nożyce do cięcia. |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Pielęgnacja po cięciu
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe 7monarda/fotolia