Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Wrzośce w ogrodzie i w doniczkach

Każdy, kto wyruszy na wrzosowisko, od razu ulegnie czarowi wrzośca - zwanego zimowym wrzosem. Piękny, prawie niekończący się dywan roślin z kwiatami, które wprowadzają kolor w chłodnych miesiącach. A któż nie chciałby tego samego w styczniu swoim ogrodzie lub na tarasie albo balkonie?

Wrzosiec (Erica) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), do której należą inne znane rośliny ogrodowe, m.in. wrzos (Calluna), pieris (Pieris), różanecznik (Rhododendron), azalia (Azalea) i golteria (Gaultheria). To piękne rośliny, które dobrze się ze sobą komponują, ponieważ wymagają mniej więcej tych samych warunków uprawowych i pielęgnacji. Wrzosiec i wrzos są czasami mylone, bo są bardzo do siebie podobne. Łatwo je rozróżnić: listki wrzośca to igły, zaś wrzos ma je w kształcie łusek.

Wrzośce to setki gatunków, z których większość pochodzi z południowej Afryki. Gatunki sprzedawane w styczniu są odporne na niskie temperatury. Dwa podstawowe gatunki: wrzosiec krwisty (E. carnea) i wrzosiec darlejski (E. darleyensis), to prawdziwe „zimowe wrzosy”, wytwarzające kwiaty od grudnia do marca, a nawet początku kwietnia.

Krwisty ma bardziej zwarty pokrój, a darlejski jest luźniejszy, mniej uporządkowany. Obydwa gatunki wyglądają atrakcyjnie w nasadzeniach grupowych na rabatach lub w donicach. Każdy z nich ma wiele odmian o kwiatach różowych, liliowych albo białych. Liście także mają różne kolory: zielony, żółty, pomarańczowy i brązowy – wszystkie ładnie się prezentują.

wrzośce w doniczkach fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Gleba
  Wrzosiec potrzebuje kwaśnej gleby. Możesz użyć specjalnej ziemi do roślin wrzosowatych lub zakwasić glebę torfem albo częściowo przekompostowanymi igłami (liśćmi roślin iglastych). Wrzosiec krwisty wytrzyma również w mniej kwaśnej glebie – zniesie glebę kredową. Ważne, aby ziemia była wilgotna i przepuszczalna.
 • Stanowisko
  Wrzośce dobrze sobie radzą w pełnym słońcu, sprawdzą się także w półcieniu. Świetnie łączą się w nasadzeniach z innymi kwaśnolubnymi roślinami – drzewami iglastymi i roślinami z rodziny wrzosowatych.
 • Pielęgnacja
  Po zakończeniu kwitnienia wrzosiec jest równie atrakcyjnym dodatkiem w ogrodzie: zimozielonym, gęsto pokrywającym ziemię i łatwym w uprawie. Brązowe, przekwitnięte kwiaty usuniesz, przeczesując roślinę ręką. Dzięki temu wrzośce będą nadal dobrze wyglądać.
biały wrzosiec fot. Flower Council Holland różowy wrzosiec fot. Flower Council Holland

Przycinanie wrzośców

Na naturalnych wrzosowiskach ważną rolę w utrzymaniu wrzośców pod kontrolą mają owce. Zjadają one wierzchołki roślin – czyli jakby je przycinały. To dobra wskazówka, jak traktować wrzośce uprawiane w ogrodzie. Jeśli nie będą regularnie przycinane, kwiaty zaczną się pojawiać tylko na długich, zdrewniałych pędach – wygląda to mniej atrakcyjnie. Poza tym rośliny przestaną być kompaktowe i ładnym, gęstym dywanem zakrywać ziemię.

Próba naprawy stanu rzeczy przez przycięcie wrzośców do starego drewna z reguły niewiele daje – nowe pędy raczej z niego nie wyrosną. Tak więc konieczne jest regularne, coroczne przycinanie tych roślin. Rób to po zakończeniu kwitnienia w marcu. W przypadku wrzośców kwitnących zimą najlepiej przyciąć je w kwietniu lub w maju.

Najłatwiej użyć sekatora, aby roślina była starannie przycięta. Jeśli wrzośce rosną masowo, sprawdzą się również nożyce. Przycinanie gwarantuje, że rośliny będą dalej dobrze rosły, wytworzą dużo kwiatów następnej zimy oraz pozostaną zdrowe i pełne wigoru.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.