Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
10
Do góry

Wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby'

Pierwsze kwiaty wrzośca krwistego 'Myretoun Ruby' wiosny jeszcze nie czynią, ale z pewnością inaugurują zaranie wiosny, zwane inaczej przedwiośniem. Zieleń listków przeplatana jeszcze bielą ostatniego śniegu przybiera niespodziewanie gorącą barwę czerwieni.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) 'Myretoun Ruby' to niewielkich rozmiarów krzewinka o pokładających się pędach nie przekracza zwykle 15-20 cm wysokości. Dzięki ścielącemu się pokrojowi roślinki zdolne są w niedługim czasie zakryć grunt gęstym dywanem.

Drobne, igiełkowate, ciemnozielone listki układają się dosyć gęsto wokół pędów. Jednak to, co wyróżnia odmianę ‘Myretoun Ruby’ spośród innych, to przede wszystkim winnoczerwone, duże jak na wrzośce, kwiaty. Niektórzy miłośnicy tych roślin uważają, że są one najbardziej czerwone wśród wszystkich wrzośców. W pierwszych dniach marca rośliny przyciągają wzrok obfitością dzbanuszkowatych, zwisających z całej długości łodyżek kwiatów.

Erica carnea Myretoun Ruby

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Odmiana ‘Myretoun Ruby’ kwitnie bardzo intensywnie nawet pomimo niskich jeszcze temperatur. Barwne kobierce przyciągają zwierzęta. Nektar i pyłek, które w tym okresie są jeszcze dosyć deficytowe, stanowią ważne źródło pokarmu wielu owadów. Te wczesne kwiaty są szczególnie cennym pożytkiem rozwojowym dla pszczół.

W krajach śródziemnomorskich wrzosiec jest jednym z najbardziej cenionych materiałów używanych do wyrobu fajek. Fajki wytwarza się z bardzo twardego drewna korzenia, który niejednokrotnie musi rosnąć grubo ponad 100 lat, aby nadawał się do tego celu.

‘Myretoun Ruby’ jest dosyć starą, ale ciągle bardzo cenną odmianą. Została wyhodowana w 1965 roku w szkockiej szkółce Myretoun. W latach osiemdziesiątych dwukrotnie została odznaczona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodami First Class Certificate (FCC) i Award of Garden Merit (AGM). Nagrody te przyznano nie bez kozery, gdyż odmiana przy całej swoje krasie jest łatwa w uprawie.

Wymagania i uprawa

Dobrze rośnie na glebach lekkich i ubogich w składniki pokarmowe, o odczynie od kwaśnego do lekko kwaśnego a nawet obojętnego, gdyż wykazuje dużą tolerancję na pH gleb. Ma niewielkie potrzeby wodne, ale zapewniając jej stałe podlewanie w okresach suszy pięknie odwdzięczy się obfitością kwiatów. Odmiana ta powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

Ze względu na zimozielone listki, krzewinki powinny być sadzone w miejscach zacisznych i osłoniętych. W bezśnieżne i mroźne zimy warto zabezpieczyć rośliny przed nadmierną transpiracją poprzez lekkie okrycie np. gałązkami świerkowymi. Jedynym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać aby zapewnić roślinom ładny, gęsty pokrój i obfite kwitnienia, jest cięcie. Należy wykonać je tuż po kwitnieniu, poniżej przekwitniętych kwiatów. Odmiana bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki i choroby.

Wrzosiec Myretoun Ruby fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Gdzie posadzić?

Erica carnea ‘Myretoun Ruby’ doskonale nadaje się do tworzenia wyrazistych kompozycji w ogrodach wrzosowiskowych. Intensywna barwa kwiatów świetnie kontrastuje z różnymi odcieniami zieleni (i nie tylko) liści. Wrzosiec ten równie pięknie komponuje się wśród niewielkich roślin iglastych, które obecnie są tak chętnie i często sadzone w przydomowych ogródkach. Sadząc go w przydomowym ogrodzie trudno będzie przeoczyć zbliżającą się wiosnę.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu