Logo
Logo

Ptasia stołówka: budowa karmnika dla ptaków krok po kroku

Zbudowanie w ogrodzie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią karmę, pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi nam ich obserwację. Przyjazną stołówkę możemy stworzyć samodzielnie, angażując do pracy także najmłodszych członków rodziny.

Spis treści
Z czego zbudować karmnik da ptaków? Niezbędne materiały i narzędzia Przygotuj poszczególne elementy Przymocuj kantówki do podłogi Zamontuj daszek karmnika i listewki boczne Pomaluj karmnik Gdzie ustawić karmnik dla ptaków? Wybierz odpowiednie miejsce

Ptasia stołówka, czyli wykonany z drewna karmnik to nie tylko bezpieczna przystań dla okolicznych ptaków, ale także ciekawa ozdoba naszego ogrodu.

Samodzielne zbudowanie karmnika nie jest trudne i z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji. – mówi Piotr Drogoń, Specjalista ds. Marketingu z Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy pamiętać, że jego wielkość musi być dostosowana do odwiedzających go ptaków, a sama konstrukcja nie może posiadać niebezpiecznych elementów, takich jak np. wystające wkręty czy gwoździe. Pękania drewna wzdłuż słojów możemy uniknąć, jeśli wcześniej wiertarką nawiercimy otwory pod wkręty. – dodaje.

Z czego zbudować karmnik da ptaków? Niezbędne materiały i narzędzia

W roli ptasiej stołówki dobrze sprawdzi się klasyczny karmnik z dwuspadowym daszkiem oraz wysuwaną listewką, która ułatwi czyszczenie. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • sosnowej deski o szerokości 25 cm i długości 120 cm,
  • kantówki o szerokości 2 cm i długości 120 cm,
  • dwóch kątowników,
  • wkręty do drewna,
  • małe gwoździe,
  • papier ścierny,
  • wkrętarkę,
  • młotek,
  • metrówkę oraz
  • odpowiedni impregnat do drewna wraz z pędzlem.

Budowa karmnika

Przygotowanie materiałów do budowy karmnika.

Przygotuj poszczególne elementy

Pracę zaczynamy od stworzenia podstawy konstrukcji, czyli podłogi karmnika oraz przykrywającego ją daszku. W tym celu, tniemy sosnową deskę na trzy odcinki: podłoga o długości 35 cm, pierwsza połać daszku – 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości i druga połać daszku – 42,5 cm długości i 23 cm szerokości.

Następny krok to przycięcie kantówek – tniemy je na sześć odcinków: cztery odcinki po 18 cm długości oraz dwa odcinki po 21 cm długości. Cztery krótsze kantówki zacinamy dodatkowo na końcach pod kątem 45⁰, co pozwoli stabilnie osadzić na nich daszek karmnika.

Krawędzie kantówek oraz daszka wygładzamy papierem ściernym w celu usunięcia ewentualnych nierówności.

Następnie obie części daszka skręcamy ze sobą za pomocą kątownika.

Budowa karmnika

Przygotowane trzy odcinki deski, z czego dwie przeznaczone na daszek łączymy za pomocą kątownika.

Przycinanie i łączenie kantówek to kolejny ważny krok – z jednej strony przycinamy je pod kątem, aby daszek odpowiednio się na nich oparł.

Przymocuj kantówki do podłogi

Gdy mamy już przygotowane elementy konstrukcji, możemy przystąpić do jej montowania. Zaczynamy od złączenia kantówek – za pomocą kantówki o długości 21 cm skręcamy ze sobą wkrętami dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtarzając tę czynność jeszcze raz, uzyskujemy konstrukcję pod daszek, którą trzeba zamocować do podłogi.

W każdym z narożników podłogi wykonujemy wiertarką jeden otwór. Następnie, przy pomocy wkrętów do drewna przykręcamy w te miejsca połączone ze sobą kantówki.

Budowa karmnika

Łączymy kantówki i mocujemy je do podłogi karmnika.

Następnie przybijamy gwoździkami listewki boczne, a potem montujemy daszek.

Zamontuj daszek karmnika i listewki boczne

Boczne listewki sprawią, że wsypany pokarm nie wypadnie z karmnika. Listewki należy jednak zaprojektować w odpowiedni sposób. W tym celu przycinamy je tak, aby uzyskać dwie sztuki o długości 35 cm oraz dwie sztuki o długości 26 cm. Trzy listewki przybijamy gwoździami do zbudowanej wcześniej konstrukcji. Czwartą z nich z jednej strony nawiercamy wiertłem, a z drugiej robimy nacięcie do połowy listewki. W nawiercony otwór wkręcamy wkręt, podobny zabieg wykonujemy również z drugiej strony. Dzięki temu, otrzymamy podnoszoną do góry listewkę, która ułatwi utrzymanie karmnika w czystości.

Kolejny etap pracy to montaż daszku. Za pomocą wkrętów przytwierdzamy do konstrukcji daszek.

Pomaluj karmnik

Gotową konstrukcję karmnika zabezpieczamy przed działaniem warunków atmosferycznych. Najlepiej zastosować przy tym naturalne środki, które nie zaszkodzą ptakom. Przygotowany przez nas karmnik możemy pomalować np. bezbarwnym Pokostem Lnianym VIDARON. Karmik zabezpieczamy pokostem lnianym tylko z zewnątrz – w środku pozostawiając naturalne surowe drewno.

Pokost Lniany Vidaron to naturalny, tradycyjny podkład przeznaczony do impregnacji drewna. Został opracowany na bazie zagęszczonego oleju lnianego, dzięki czemu głęboko wnika w podłoże, zabezpieczając drewno przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci oraz wpływem czynników atmosferycznych. – informuje ekspert.

Budowa karmnika

Malowanie karmnika, czyli odpowiednie zabezpieczenie go przed zimą.

Gdzie ustawić karmnik dla ptaków? Wybierz odpowiednie miejsce

Po zakończeniu prac, zostało nam już tylko wybranie odpowiedniego miejsca do zawieszania karmnika. Najlepiej jeśli będzie to ustronne miejsce w zaciszu ogrodu, trudno dostępne dla drapieżników, a zwłaszcza kotów.

Ptasią stołówkę dobrze jest umieścić blisko zarośli i krzaków, gdzie ptaki będą mogły schronić się w razie niebezpieczeństwa.

Do karmnika możemy też przymocować kilka haczyków, które ułatwią nam zawieszenie np. słoniny – ulubionego przysmaku sikorek. Jeśli dokarmiając sikorki zimą, przyzwyczaimy je, że na naszym terenie znajdą pożywienie, to z pewnością odwdzięczą nam się w sezonie wiosenno-letnim wyjadając szkodniki żyjące w ogrodzie. Jedna rodzina tych ptaków w ciągu lata zjada bowiem ok. 75 kg owadów!

Tekst i zdjęcia: Źródło – Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA

Autor
Ptasia stołówka: budowa karmnika dla ptaków krok po kroku
Ptasia stołówka: budowa karmnika dla ptaków krok po kroku
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl