Logo
Logo

Kolor ma znaczenie. Do takiego karmika ptaki nie przylecą. Wiesz dlaczego?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje podwórko pozostaje puste, mimo że karmnik jest pełen? Może to nie kwestia jedzenia, a koloru Twojego karmnika! Odkryj, jakie barwy przyciągają skrzydlatych gości, a które mogą ich odstraszać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak za pomocą odpowiednich kolorów stworzyć bezpieczne i atrakcyjne miejsce dla ptaków w Twoim ogrodzie. Niech Twój karmnik stanie się ulubionym przystankiem dla tych pożytecznych zwierząt.

Dlaczego kolor karmnika jest ważny? Nie tylko estetyka

Przygotowanie i wykończenie wizualne karmnika dla ptaków to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Szczególnie ważny jest kolor karmnika, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, czy ptaki będą go odwiedzać. 

Badania naukowe wykazały, że ptaki mają swoje preferencje kolorystyczne, które są związane głównie z kwestiami bezpieczeństwa. Mówiąc prościej, ptaki wiedzą, jakie barwy pomagają im wtopić się w otoczenie, chroniąc je przed drapieżnikami (link do badań znajdziesz na końcu artykułu ↓).

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

Jakie kolory wybierają ptaki? Zaskakujące preferencje

Kolory, które będą wydawać się ptakom najbezpieczniejsze są odcienie szarości, matowe zielenie, beże i brązy. Kolory metaliczne i fluorescencyjne są natomiast najgorszym wyborem. Badania wykazały też, że ptaki preferują kolory o wysokiej energii, unikając tych o niskiej długości fal, które są z natury barwami ostrzegawczymi. W dużym uproszczeniu można więc stwierdzić, że:

  • ptaki lubią – odcienie zieleni, fioletu i niebieskiego,
  • ptaki nie lubią – barw intensywnie żółtych i czerwonych.

Interesujące jest, że poszczególne gatunki ptaków mają swoje specyficzne preferencje. Na przykład szczygły wybierają zieleń, szpaki są przyciągane przez błękit, a rudziki wolą czerń. Wilgi i zięby lecą do pomarańczowego, a sikory bogatki i modre lubią srebro oraz zieleń.

Z uwagi na różnorodność gatunków korzystających z karmników, zaleca się wybieranie neutralnych barw ziemi, które są dobre dla wszystkich ptaków.

 

Czy kolor karmnika wpływa na bezpieczeństwo ptaków? Ochrona przez kamuflaż

Jak już wspomniano wcześniej, kolor karmnika ma znaczenie nie tylko w kontekście przyciągania ptaków, ale również ich bezpieczeństwa. Neutralne kolory, które pozwalają karmnikowi wtopić się w tło, zapewniają ptakom ochronę przed drapieżnikami. Ptaki są istotami tetrachromatycznymi, co oznacza, że mają ponadprzeciętną czułość na kolor i widzą również w promieniach UV. Dlatego wybór odpowiednich barw jest kluczowy dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Warto zatem zastanowić się nad kolorem karmnika, mając na uwadze nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo naszych skrzydlatych gości.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Tworząc karmnik dla ptaków, warto pamiętać, że jego kolor ma znaczący wpływ na to, jakie gatunki ptaków nas odwiedzą. Wybierając neutralne barwy, zapewnimy bezpieczeństwo ptakom i zwiększymy szansę na ich regularne wizyty. Jednocześnie, jeśli mamy na celu przyciągnięcie konkretnego gatunku, warto dostosować kolor karmnika do ich preferencji.

 

Artykuł naukowy: "Preferencje kolorystyczne brytyjskich ptaków ogrodowych w dodatkowych podajnikach nasion"

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: neurobite, kosmos111, Vely, Nitr / AdobeStock

Autor
Kolor ma znaczenie. Do takiego karmika ptaki nie przylecą. Wiesz dlaczego?
Kolor ma znaczenie. Do takiego karmika ptaki nie przylecą. Wiesz dlaczego?
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)