Logo
Logo

Ptaki nie przylatują do Twojego karmnika? To przez te błędy. Sprawdź, co robisz źle

Zima to wyjątkowo trudny okres dla wielu zwierząt, które muszą polegać tylko na sobie, aby przetrwać. Dlatego też sporo osób decyduje się na montaż karmników, aby tanim kosztem w wielkim stopniu wesprzeć przynajmniej dzikie ptaki. Obecność sikorek czy innych gatunków na tarasie, balkonie czy parapecie dostarcza ludziom sporo radości i satysfakcji związanej z tym, że realnie pomagają bezradnym w czasie mrozów zwierzętom. Zdarza się jednak tak, że ptaki omijają konkretne karmniki, chociaż ich właściciele dokładają wszelkich starań, aby im pomóc. Co jest przyczyną i jak można naprawić tę sytuację?

Na co zwrócić uwagę podczas montażu karmnika dla ptaków?

Montaż karmnika powinien zostać wykonany po uwzględnieniu pewnych czynników, na które szczególnie zwracają uwagę ptaki. Jest to fakt o tyle zadziwiający czy bulwersujący część osób, że zwykle karmniki oferują ptakom o wiele więcej niż środowisko naturalne w okresie zimowym. Tymczasem te małe stworzenia zdają się być wybredne nawet w takiej sytuacji.

Nic bardziej mylnego. Jeśli ptaki nie przylatują do niektórych karmników, to przyczyna leży przede wszystkim w biologii i nawykach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Karmnik powinien być funkcjonalny, a więc przede wszystkim zapewniać ptakom łatwy dostęp do jedzenia, a także mieć odpowiedni kolor, który ptaki wybierają ze względu na własne poczucie bezpieczeństwa.

Ptasia Strefa / YouTube


Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Karmnik dla ptaków – kolor, materiał i lokalizacja

Przez wieki ptaki musiały przystosować się do panujących wokół nich warunków i nauczyć funkcjonowania w taki sposób, aby żyć jak najdłużej. W rezultacie doskonale orientują się w tym, jakie kolory umożliwiają im kamuflaż, a jakie szybko je demaskują. Przepadają więc za wszelkimi kolorami kojarzonymi z przyrodą, a mianowicie brązem, beżem, szarościami i matowymi zieleniami.

Do kolorów, za którymi nie przepadają, należą żółty i czerwony, ponieważ są bardzo widoczne z daleka i przyciągają uwagę. Tym samym okazuje się, że najlepszym wyborem w zakresie karmników będą te najprostsze, wykonane z niemalowanego drewna.

Właściciel karmnika powinien również zwrócić uwagę na to, aby nie miał on żadnych ostrych krawędzi, które stanowiłyby zagrożenie dla małych stworzeń. Karmnik można powiesić na balkonie lub tarasie czy też umiejscowić na parapecie, jeśli przepisy sanitarne budynku na to pozwalają, a ptaki powinny mieć do niego łatwy dostęp.

Lasy Państwowe / YouTube


Jaki pokarm jest odpowiedni dla ptaków?

Jeśli karmnik jest zamontowany w stosownym miejscu, a jego kolor odpowiada powyższym wytycznym, zaś ptaki wciąż go nie odwiedzają, to jedynym wytłumaczeniem może być brak odpowiedniego pokarmu. Jeśli nastawiamy się na dokarmianie sikorek, to powinny się w nim znaleźć kawałek słoniny lub specjalny tłuszcz ze słonecznikiem produkowany właśnie z myślą o karmnikach dla sikorek, a także ziarna zbóż i rośliny strączkowe.

Wróble i jemiołuszki preferują przede wszystkim proso, owies czy nasiona słonecznika, ale inne gatunki ptaków przepadają również za mięsem czy owocami. Jeśli więc zależy nam na tym, aby karmnik przyciągał różne gatunki ptaków, to warto zadbać o to, aby "serwowane" w nim jedzenie było jak najbardziej zróżnicowane.

Tekst: ZO, G.T., zdjęcie tytułowe: lermont51 / AdobeStock

Autor
Ptaki nie przylatują do Twojego karmnika? To przez te błędy. Sprawdź, co robisz źle
Ptaki nie przylatują do Twojego karmnika? To przez te błędy. Sprawdź, co robisz źle
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)