Logo
Logo

Przygotuj te ptasie przekąski i aparat! Do karmnika przylecą sikorki, gile, rudziki i wiele innych pięknych ptaków

Właściciele karmników, którzy od wielu sezonów wspierają małe stworzenia podczas mroźnych zim, dobrze wiedzą, jak wielką satysfakcję dają każde odwiedziny ptaków w przygotowanym miejscu. Dla dzieci jest to atrakcja związana z możliwością troszczenia się o urocze zwierzaki, a dla dorosłych świadomość, że niewielkim kosztem pozwalają im przetrwać najtrudniejszy czas w roku. Jak przyciągnąć ptaki do karmnika i czym je karmić?

Nie trzeba być wykwalifikowanym ornitologiem, żeby wiedzieć, że część ptaków pozostaje w Polsce na okres zimowy. Jest to dla nich o tyle trudny czas, że w mroźne zimy zdobycie pożywienia własnym sumptem jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne. Montowane na balkonach i tarasach czy też w parkach karmniki stanowią prawdziwe wybawienie dla wielu gatunków ptaków, które dzięki ludzkiemu wsparciu są w stanie przetrwać do wiosny.

Jakie ptaki mogą zimą odwiedzić dobrze przygotowany karmnik?

Jakich gatunków można się spodziewać w karmnikach podczas zimy w naszym kraju? Są to przede wszystkim sikorki, wróble, jemiołuszki, gile, rudziki czy nawet sójki zachwycające błękitnymi skrzydłami.

Dlaczego ptaki nie chcą przylatywać do karmnika?

Można wyróżnić kilka czynników wpływających na to, że karmnik nie jest dla ptaków miejscem atrakcyjnym. Pierwszym z nich jest lokalizacja, która musi zapewnić zwierzętom bardzo łatwy i komfortowy dostęp do jedzenia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również kolor samego karmnika oraz tworzywo, z jakiego został wykonany. Ptaki intuicyjnie wybierają miejsca o kolorystyce nawiązującej do przyrody, ponieważ takie barwy umożliwiają im kamuflaż. Karmnik nie może więc cechować się jaskrawymi i krzykliwymi kolorami, czy tym bardziej wzorami, a idealnymi kolorami będą ciemna zieleń, brąz, beże czy szarości.

Wszystko to wskazuje więc na to, że najlepiej będą czuły się w zwyczajnych, tanich i najmniej efektownych karmnikach z niemalowanego drewna, które przypomina im naturalne warunki.

Co lubią jeść poszczególne gatunki ptaków? Poznaj ptasie przekąski!

Jeśli zamierzamy stworzyć karmnik, w którym spotykać się będą najróżniejsze gatunki ptaków, to znajdująca się w nim żywność musi być bardzo zróżnicowana.

  • Na przykład sikorki w okresie zimowym bardzo potrzebują tłuszczu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie w karmniku kawałka słoniny czy też ułożenie krążka z tłuszczem wymieszanym z nasionami słonecznika. Przepadają również za prosem, owsem czy słonecznikiem. 
  • Gile uwielbiają pestki dyni i płatki owsiane, ale nie gardzą pszenicą czy prosem.
  • Rudziki, które charakteryzują się krępą budową i rudym upierzeniem na szyi, uwielbiają owoce. Warto więc zostawiać dla nich w karmniku pokrojone jabłka, gruszki czy nawet rodzynki.
  • Taką samą dietę, urozmaiconą ziarnami zbóż, docenią wróble.
  • Z kolei sójki najchętniej sięgają po żołędzie lub orzechy.

Ptaki w najtrudniejszym dla nich okresie można wesprzeć, dzieląc się z nimi częścią własnych posiłków lub też inwestując niewielkie pieniądze w specjalne mieszanki zbóż.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Mason, Artyom / AdobeStock

Autor
Przygotuj te ptasie przekąski i aparat! Do karmnika przylecą sikorki, gile, rudziki i wiele innych pięknych ptaków
Przygotuj te ptasie przekąski i aparat! Do karmnika przylecą sikorki, gile, rudziki i wiele innych pięknych ptaków
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl