Logo
Logo

Słonina nie jest jedynym przysmakiem sikorek. Co jeszcze jedzą? Co warto o nich wiedzieć?

Sikorki, te wesołe i barwne ptaki, są nie tylko ozdobą naszych ogrodów, ale i nieocenionymi pomocnikami w walce z owadami. Choć wiele osób kojarzy ich dietę głównie ze słoniną, te małe stworzenia mają o wiele bardziej zróżnicowane menu. W tym artykule zagłębimy się w świat sikorek, aby odkryć, co naprawdę ląduje na ich talerzach. Poznamy także, jak możemy pomóc tym uroczym ptakom przetrwać zimę i co jeszcze warto o nich wiedzieć, aby nasze ogrody były dla nich przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Zapraszam do lektury, która nie tylko poszerzy Twoją wiedzę, ale także zainspiruje do stworzenia ptasiego raju w Twoim własnym ogrodzie.

Sikorki, te małe, barwne ptaki, są częstym gościem w naszych ogrodach, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Choć wiele osób kojarzy je głównie ze słoniną zawieszoną na drzewach, ich dieta jest o wiele bardziej zróżnicowana i fascynująca.

Co jedzą sikorki?

Sikorki, jako ptaki o wszechstronnym apetycie, przyjmują dietę wszystkożerną, dostosowującą się do zmieniających się pór roku i dostępności pokarmu.

Dieta w sezonie

W cieplejszych miesiącach, obfitujących w różnorodność biologiczną, te zwinne ptaki aktywnie polują na owady, pająki i małe robaki, czerpiąc z nich potrzebne białko. Szczególnie upodobały sobie jaja i larwy owadów, które stanowią główny element ich diety. Dzięki silnemu dziobowi, sikorka potrafi rozłupywać nasiona, odrywać kawałki kory w poszukiwaniu larw, a także chwytać gąsienice i rozłupywać złoża owadzich jaj. W ciągu minuty potrafi zjeść ponad 20 owadów, a latem, kiedy wylęgają się pisklęta, ptasia rodzina może zjeść około 3 miliony owadów, co jest kluczowe dla ich przetrwania i rozwoju.

Zimowa dieta sikorek

Zimą, kiedy naturalne źródła pokarmu stają się ograniczone, sikorki często zwracają się ku karmnikom, gdzie znajdują słoninę oraz inne przysmaki takie jak ziarna słonecznika, owoce czy orzechy, zapewniające im energię. Oleiste nasiona, które można zatopić w słoninie czy łoju, są wówczas dla nich atrakcyjnym źródłem pożywienia, które można powiesić przy karmniku lub parapecie. Ich ulubionym daniem jest również kawałek czystej słoniny. Jednakże, o dokarmianiu sikorek powinniśmy pomyśleć dopiero, gdy za oknem panuje prawdziwa zima i trzaskający mróz. Gdy jest ciepło i plucha, ptaki zazwyczaj same sobie radzą, znajdując pokarm w naturalnym środowisku.

Dobrze jest również przy karmniku zrobić poidełko, czy niewielką kuwetę z wodą, ponieważ sikorki zimą mają problem nie tylko z zaspokojeniem głodu, ale także pragnienia. Nie mogą go zaspokoić śniegiem, gdyż potrzebowałyby zbyt dużo energii na ogrzanie śniegu. Dlatego warto zadbać o to, aby miały dostęp do świeżej wody.

Czy sikorki jedzą słoninę?

Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy pokarm, który ludzie umieszczają w karmnikach, jest dla sikorek odpowiedni. Słonina, mimo że jest chętnie spożywana, powinna być podawana z rozwagą, najlepiej w postaci surowej i nie solonej. Optymalnym rozwiązaniem jest oferowanie specjalnych mieszankach pokarmowych dla ptaków, które są zbilansowane i dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Nie należy również zapominać, że sikorki korzystają z naturalnie dostępnych w zimie nasion traw i chwastów, które są istotnym elementem ich diety w tym okresie.

Sikorka potrafi w ciągu dnia zjeść tyle, ile sama waży, co stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza zimą, kiedy nie ma dostępu do naturalnie występującego pożywienia. Zimą apetyt ptaków słabnie i dostosowuje się do tego, co można znaleźć, czyli nasion i owoców. Ptaki codziennie muszą walczyć o wysokoenergetyczny pokarm dla ptaków, który pozwoli budować im warstwę podskórnego tłuszczu potrzebnego do przeżycia w najcięższe mrozy.

Pamiętajmy, żeby wieszać za oknem czystą słoninę, a nie resztki wędliny, boczku czy szynki, które zawierają dużo soli i są szkodliwe dla ptaków. Sikorkom szkodzi także spleśniałe jedzenie, dlatego tak ważne jest dbanie o to, żeby dostarczać do karmnika stale świeże nasiona. W przypadku wywieszania słoniny musimy zwrócić uwagę na to, żeby miejsce to nie było nasłonecznione, najlepiej zacienione, a temperatura na zewnątrz powinna być ujemna. W innym przypadku słona szybko zjełczeje i będzie szkodliwa dla ptaków. Pamiętajmy, że każdy kawałek słoniny trzeba wymienić na nowy po dwóch tygodniach.

Karmnik dla sikorek
Fot. Linas T / Adobe Stock

Karmnik dla sikorek

Karmnik dla sikorek powinien być prosty, ale spełniać kilka podstawowych warunków, aby posłużył zwierzętom przez całą zimę. Doskonale sprawdzi się tu najbardziej popularny, zadaszony karmnik bez ścianek, do którego ptaki mogą swobodnie wlatywać i wylatywać. Przy karmniku dla sikorek bardzo ważne jest osłonienie platformy, na której będziemy kłaść ziarno.

Najlepiej, żeby cienka listwa otaczała podstawkę i sięgała kilka centymetrów w górę. Nie tylko uchroni to ziarno przed spadaniem na ziemię, ale też będzie stanowiło dodatkową osłonę przed opadami śniegu, moczeniem i pleśnieniem ziarna. Przy wieszaniu karmnika powinniśmy kierować się bezpieczeństwem ptaków, osłaniając go od wiatru i zabezpieczając przed drapieżnikami. 

Wowww Nature Videos / Adobe Stock


Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Sikorki to nie tylko piękne, ale i niezwykle użyteczne ptaki. Dzięki swojemu apetytowi na szkodniki, takie jak mszyce czy gąsienice, przyczyniają się do naturalnej kontroli populacji tych owadów w ogrodach i sadach. Obserwowanie sikorek może być też wspaniałym sposobem na naukę i relaks. Ich żywe kolory, zwinność i wesołe trele dodają uroku każdemu ogrodowi.

Aby przyciągnąć sikorki do ogrodu, warto zadbać o odpowiednie karmniki, które będą bezpieczne i dostępne tylko dla małych ptaków, a także o zapewnienie źródła wody. Regularne czyszczenie karmników jest również kluczowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Warto też pamiętać, że sikorki, podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, są pod ochroną. Oznacza to, że należy zwracać uwagę na ich potrzeby i zachować ostrożność, szczególnie w okresie lęgowym.

Sikorki to fascynujące ptaki, które mogą przynieść wiele radości i korzyści dla naszych ogrodów. Ich dieta jest o wiele bardziej zróżnicowana niż mogłoby się wydawać, a odpowiednie dokarmianie i dbałość o ich środowisko może znacząco wpłynąć na ich dobrostan. Zapraszając sikorki do naszych ogrodów, nie tylko cieszymy się ich obecnością, ale również przyczyniamy się do ochrony tych uroczych stworzeń.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: nataba / Adobe Stock

Autor
Słonina nie jest jedynym przysmakiem sikorek. Co jeszcze jedzą? Co warto o nich wiedzieć?
Słonina nie jest jedynym przysmakiem sikorek. Co jeszcze jedzą? Co warto o nich wiedzieć?
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl