Sikora Bogatka | Jak wygląda? Jak ją zaprosić do naszego ogrodu?

Sikora Bogatka

Najbardziej rozpoznawalna, największa i najliczniejsza z naszych sikor, z populacją ok. 1–3 milionów par. Dźwięczna i nieco monotonna, wiosenna pieśń Bogatki, przypominająca uparcie powtarzany sygnał karetki, jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Słyszanym ją już pod koniec lutego.

Posłuchaj
00:00
24

Sikora Bogatka
(Parus major)

Jak wygląda sikora bogatka?

  • Co najmniej wielkości wróbla, intensywnie żółta na brzuchu i piersiach z wyraźnym, czarnym pasem biegnącym przez środek, który u dojrzałych samczyków jest zwykle szerszy, niż u samiczek.
  • Białe poliki mocno kontrastują z czarnymi obwódkami i taką samą czapeczką. Plecy i skrzydła żółtozielone z niebieskimi dodatkami.
  • Dźwięczna choć monotonna piosenka przypomina uparcie powtarzany sygnał karetki i jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Usłyszymy ją najpóźniej już pod koniec lutego.

Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

  • Bo jest ruchliwa, przedsiębiorcza, kolorowa, mało płochliwa, mało wymagająca i pasjami zajada się owadami i ich larwami. Jak wiele innych ptaków – prawdziwa pogromczyni owadów. Jedna rodzina sikor, potrzebuje w sezonie aż 75 kg gąsienic!!!

Jak zaprosić bogatkę do ogrodu?

  • Musisz mieć w ogrodzie dojrzałe drzewa, krzewy, budki lęgowe lub nisze, które mogłyby je zastąpić.
  • Zimą zostaw na drzewach owoce, kupki liści na ziemi i karmnik.
Sikora bogatka w ogrodzie

Tak, pospolite sikory bogatki, to jedne z naszych najbardziej kolorowych i najbardziej ekstrawaganckich ptaków. Odważne, przedsiębiorcze i wszędobylskie. Najłatwiejsze do zaobserwowania zimą, gdy licznie odwiedzają karmniki. Chętnie gnieżdżą się w budkach lęgowych, dziuplach i wszelkich zakamarkach przypominających dziuple, takich jak szczeliny w murach lub chociażby słupki ogrodzeniowe. Jak wiele innych ptaków, Bogatki to prawdziwi pogromcy owadów.

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Zachęcamy do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie! Na stronie www.ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom. 

Zapraszamy również na:

Zdjęcia: Cezary Korkosz, Aneta Bywalec

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści