Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
68
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Budki lęgowe dla ptaków

Odpowiadamy na pytania czym są budki lęgowe, kiedy je szykować oraz gdzie wieszać, aby ptaki z ochotą odwiedzały nasze ogrody. Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie chęci, taki mały domek będzie przez długi czas służył wielu ptasim rodzinom!

 
Z artykułu dowiesz się:
 • Jak powinna wyglądać budka lęgowa?
 • Kiedy i gdzie wieszać budki dla ptaków?
 • Kupić czy zrobić samemu?
 • Sprzątanie budki po sezonie
 • Rośliny ogrodowe wabiące ptaki

Jak powinna wyglądać budka lęgowa dla ptaków?

Tradycyjny typ budki lęgowej to tzw. skrzynka Sokołowskiego – jest to prostopadłościan z lekko pochyłym daszkiem.

Otwory wlotowe – ich średnica, wysokość i powierzchnia podstawy są dopasowane do wielkości ptaka. Bierzemy pod uwagę nie tylko komfort gospodarzy korzystających z "domku", ale i bezpieczeństwo piskląt. Odległość otworu do dna budki musi być na tyle duża, aby maluchów nie mógł dosięgnąć żaden drapieżnik.

Budka lęgowa dla ptaków, fot. Malgorzata Szymanska
Fot. Malgorzata Szymanska

Budki z najmniejszymi otworami (średnica około 2,7 cm) mogą być zagnieżdżone przez sikorki, ale nie będą już dostępne dla wróbli. Budki z otworami o średnicy około 3,5 cm pozwolą gnieździć się wszystkim sikorkom, wróblom, a także mazurkom i muchołówkom. Większy otwór wlotowy, o średnicy co najmniej 5 cm, zachęci szpaki, kowaliki i dzięcioły.

PORADA
Często spotykanym elementem przy budkach jest "patyczek", przymocowany poniżej otworu wlotowego. Ptaki radzą sobie i bez niego, natomiast pomaga on zazwyczaj drapieżnikom próbującym sięgnąć do wnętrza budki. Dlatego bezpieczniej jest nie montować takiej podpórki lub ją zlikwidować, jeśli kupiona budka takową posiada.

Kiedy i gdzie wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Budki lęgowe zawiesza się tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca

Lokalizacja i budowa budek będzie miała wpływ na bezpieczeństwo ptasiej rodziny.

Po pierwsze, wiesza się je tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli oraz na działkach leżących w pewnym oddaleniu od lasu, parku czy innych większych terenów zieleni. Ptaki jako zwierzęta terytorialne potrzebują znacznych przestrzeni, dlatego budki zawiesza się w dość dużych odstępach.

Szpaki i wróble mogą się gnieździć w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, ale dla muchołówek ta odległość to 15-30 m, a dla sikor nawet 30-50 m. Dlatego w zależności od wielkości ogrodu – wystarczy umiejscowić 1 do 3 budek lęgowych.

 • Budkę należy montować bardzo stabilnie, nie może się poruszać nawet przy większych podmuchach wiatru.
 • Nie może być dostępna dla drapieżników, np kotów.
 • Dla większości gatunków optymalna jest wysokość 3-4 m (tak aby człowiek mógł dostać się do budki z drabiny w celu konserwacji czy czyszczenia). Dla sikorek wiesza się je 1 m nad ziemią.
 • Najlepiej przymocować ją do pnia drzewa, w miejscu ocienionym i osłoniętym od zacinającego deszczu.
 • Budkę zawiesza się pionowo, z lekkim nachyleniem do przodu.
 • Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.

Buda lęgowa dla ptaków – kupić czy zrobić samemu?

Gotową budkę lęgową można kupić w sklepach ogrodniczych lub wykonać samemu. Najlepiej sprawdzają się deski sosnowe lub z innych drzew iglastych – odradza się sklejki czy płyty wiórowe. Nie można desek malować ani impregnować.

Rozmiary i kształt budki odpowiadają wymaganiom poszczególnych gatunków ptaków. Wybór budki powinien być poprzedzony obserwacjami ptaków i rozpoznaniem pojawiających się w okolicy gatunków.

Sprzątanie budki lęgowej po sezonie

Wywieszoną budkę, po sezonie lęgowym, tj. jesienią lub zimą należy wyczyścić (w naturalnych dziuplach pozostałości ulegają samoistnemu rozkładowi, ale w skrzynkach pozostają na wiele lat).

W przypadku gdy wywieszona skrzynka nie była zasiedlana w ciągu kolejnych dwóch sezonów lęgowych, trzeba ją przewiesić w inne miejsce, gdyż prawdopodobieństwo zajęcia jej w następnych latach jest niewielkie.

Rośliny wabiące ptaki do ogrodu

Chcąc przyciągnąć do ogrodu ptaki, należy pomyśleć i o roślinach, które dadzą im pożywienie. Wiele z tych gatunków nadaje się też na żywopłoty, w których nasi latający przyjaciele mogą znaleźć schronienie! Warto zatem w ogrodzie posadzić na przykład: 

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Szymańska
zdjęcie tytułowe: Leonie Schoppema/Pixabay
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT