Dereń biały Cornus alba

Dereń biały Cornus alba, fot. iVerde
Dereń biały (Cornus alba) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
75
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: gliniasta, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste, zebrane w grono
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 3 m
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, brzegi zbiorników wodnych, sadzona przy ogrodzeniach, pojedynczo, w grupie, małe ogrody, duże ogrody, parki, bukiety
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Dereń biały (Cornus alba) to duży krzew liściasty należący do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W naturze występuje głównie w klimacie umiarkowanym Azji i części wschodniej Europy. Jest bardzo powszechnie uprawiany w ogrodach.

Krzew ten ma szybki wzrost i osiąga do 3 metrów wysokości i ok. 2 m szerokości. Młode rośliny mają pokrój wzniesiony, a z czasem pokładający się. Pędy derenia łatwo ukorzeniają się, gdy dotykają ziemi.

Podstawowym walorem ozdobnym derenia są jego czerwone pędy, które są szczególnie widoczne w okresie bezlistnym, ale nie należy zapominać o tym, że równie ozdobne mogą być również jego liście – jajowate, ciemnozielone, przebarwiające się jesienią na karminowo.

Dereń biały wytwarza kwiatostany typu baldachogrono, w których zebrane są drobne, białe lub żółtawe, czteropłatkowe kwiaty. Roślina kwitnie od maja-czerwca i powtarza kwitnienie (pojedyncze małe kwiatostany) aż do jesieni. Z nich od sierpnia wykształcają się białe lub niebieskawe, kuliste owoce (mają małe znaczenie dekoracyjne).

Wymagania i uprawa

Roślina dobrze znosi ocienienie, jednak pełnym słońcu szerzej się rozrasta, a jego pędy mają intensywniejszy kolor. Dereń biały preferuje gleby wilgotne, a nawet podmokłe, jednak jest też wytrzymały na okresowe susze. Jest w pełni mrozoodporny.

Dereń biały bardzo dobrze znosi cięcie – jest ono konieczne, by utrzymać kształt rośliny. Zabieg cięcia wykonuje się wczesną wiosną (marzec). Krzew tniemy silnie – 10-20 cm nad ziemią, co sprawia, że roślina ładnie się zagęszcza wytwarzając liczne, wzniesione pędy.

Zastosowanie

Krzew przydatny do zadrzewień osiedlowych, parkowych i przydrożnych oraz krajobrazowych. W ogrodach doskonale nadaje się do sadzenia w grupach i obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Można też stosować go na żywopłoty, ponieważ jego czerwone pędy bardzo dobrze prezentują się zimą (taki żywopłot nie będzie odgradzał i zasłaniał terenu w porze bezlistnej!).

Gałązki derenia są bardzo często wykorzystywane przy tworzeniu bukietów i aranżacji kwietnych w domach.

Wybrane odmiany

  • 'Sibirica' – wyróżnia się wyjątkowo intensywną, czerwoną barwą pędów po opadnięciu liści
  • 'Elegantissima' – pstre liście: zielone z dużym, nieregularnym, białym obrzeżeniem; wczesną jesienią ogonki liściowe czerwienieją; kwitnie i owocuje na biało
  • 'Miracle' – wielobarwne liście: zielone do ciemno różowych z jaśniejszą, różową lub białą obwódką; liście przebarwiają się na purpurowo


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Dereń biały 'Miracle' Cornus alba 'Miracle'

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Daniela Zawidz
22-04-2021 08:18
Czy istnieje dereń zwany goszczułka ? Być może to nazwa regionalna...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści