Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
38
Okazje

Letnie kwiaty z ogrodu idealne do wazonu

Lato zawitało już do ogrodów, a to doskonała okazja, by na domowym stole postawić wazony z kolorowymi bukietami. Wprowadzą urocze kolory i radosne zapachy, dzięki którym poczujesz się jak w tajemniczym ogrodzie.

 

Letnie kwiaty to prawdziwy, niezwykły pokaz przyrody, a ogrodowe rabaty toną wręcz w obfitości kolorów i zapachów. Do najpopularniejszych kwiatów lata należą lilie, dalie i mieczyki. Wszystkie doskonale nadają się do wazonów.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ścinaj świeże kwiaty, kiedy tylko rozpoczną kwitnienie. Jeśli nie posiadasz ogródka z kwiatami, kup je na bazarze lub w kwiaciarni.

Bukiety z letnich kwiatów
Mieczyki, lilie i dalie w wazonie

Dom pełen letnich bukietów doskonale poprawia nastrój! Wykorzystując kompozycje z letnich kwiatów stwórz nowy wygląd swojego domu w kilka minut – kolory, i zapachy wszystkim domownikom sprawią niezastąpioną radość.

Aby kwiaty w wazonie przypominały kolorową rabatę wstaw lilie, mieczyki i dalie – to symbole lata i dobrego humoru. Kwiaty te występują w najróżniejszych kolorach – np. promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Ta pełna gama kolorów sprawia, że można z nich układać bardzo ciekawe, kolorowe kompozycje.

letni bukiet w wazonie fot iBulb letni bukiet w wazonie fot iBulb

Kwiaty wyrastające z letnich cebulek są przeważnie duże i kolorowe. Wystarczy skomponować kilka łodyg mieczyków z liśćmi z własnego ogrodu, by stworzyć dzieło sztuki. A wszystko, czego potrzeba, by rankiem na niedzielnym stole zawitał wesoły bukiecik, to kilka kwiatów dalii. Ich jasna kolorystyka i niepowtarzalny kształt sprawiają, że wyglądają naprawdę niezwykle. Lilie w jasnych, mieszanych kolorach w każdym miejscu będą tworzyć przyciągające wzrok zjawisko.

Mieczyki, lilie i dalie można układać w tym samym wazonie, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które mogą wpływać na trwałość pozostałych kwiatów.

Wybierz odpowiedni pojemnik, aby podkreślić urodę kwiatów. Może to być kryształ po babci, piękny zdobiony wazon, a także zwykła butelka po winie, cynowe wiaderko lub słoik. Wszystko zależy od Twoich upodobań i wyobraźni.

Nie bój się eksperymentować z kwiatami! Bukiety możesz ustawić praktycznie wszędzie – na stole, komodzie, krześle, a nawet na podłodze. Można także potraktować cały swój dom jako projekt do dekoracji: tu i tam rozmieść urocze wazoniki z kwiatami w najróżniejszych kolorach i kształtach. A jeśli gustujesz w bardziej tradycyjnych i skromnych dekoracjach, możesz przyciąć lilie i dalie krócej i umieścić je w niskich wazonach lub świecznikach.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb

Trwałość bukietów w wazonie
Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych?

 • Kwiaty ścinaj wczesnym rankiem, gdy pąki zawierają dużo wody.
 • Łodygi zetnij ostrym nożem lub nożyczkami.
 • Po ścięciu kwiatów jak najszybciej wstaw je do wody.
 • Tuż przed włożeniem kwiatów do wazonu łodygi przytnij pod kątem pod strumieniem wody, co zapobiegnie przeniknięciu do rośliny pęcherzyków powietrza (dzięki temu szybko nie zgniją).
 • Woda powinna być letnia (około 30°C).
 • Do wody można dodać preparat przedłużający żywotność kwiatów ciętych (dostępny w każdej kwiaciarni). Zawiera substancje dezynfekujące oraz składniki pokarmowe dla kwiatów.
 • Jeżeli masz tylko wodę chlorowaną, to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu.
 • Wodę w wazonie wymieniaj codziennie, a nie dopiero wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie.
 • Wazon dokładnie myj za każdym razem – dzięki temu kwiaty będą pięknie wyglądać przez kilka dni.
 • Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, nie ustawiaj ich w przeciągu ani w pobliżu źródła ciepła.
 • Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu owoców, ponieważ wydzielają one etylen, gaz przyspieszający proces kwitnienia.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Letnie porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 6/2017, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekscie: iBulb

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu