Logo
Logo

Letnie kwiaty z ogrodu idealne do wazonu

Lato zawitało już do ogrodów, a to doskonała okazja, by na domowym stole postawić wazony z kolorowymi bukietami. Wprowadzą urocze kolory i radosne zapachy, dzięki którym poczujesz się jak w tajemniczym ogrodzie.

Letnie kwiaty to prawdziwy, niezwykły pokaz przyrody, a ogrodowe rabaty toną wręcz w obfitości kolorów i zapachów. Do najpopularniejszych kwiatów lata należą lilie, dalie i mieczyki. Wszystkie doskonale nadają się do wazonów.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ścinaj świeże kwiaty, kiedy tylko rozpoczną kwitnienie. Jeśli nie posiadasz ogródka z kwiatami, kup je na bazarze lub w kwiaciarni.

Bukiety z letnich kwiatów
Mieczyki, lilie i dalie w wazonie

Dom pełen letnich bukietów doskonale poprawia nastrój! Wykorzystując kompozycje z letnich kwiatów stwórz nowy wygląd swojego domu w kilka minut – kolory, i zapachy wszystkim domownikom sprawią niezastąpioną radość.

Aby kwiaty w wazonie przypominały kolorową rabatę wstaw lilie, mieczyki i dalie – to symbole lata i dobrego humoru. Kwiaty te występują w najróżniejszych kolorach – np. promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Ta pełna gama kolorów sprawia, że można z nich układać bardzo ciekawe, kolorowe kompozycje.

Letni bukiet w wazonie Letni bukiet w wazonie

Kwiaty wyrastające z letnich cebulek są przeważnie duże i kolorowe. Wystarczy skomponować kilka łodyg mieczyków z liśćmi z własnego ogrodu, by stworzyć dzieło sztuki. A wszystko, czego potrzeba, by rankiem na niedzielnym stole zawitał wesoły bukiecik, to kilka kwiatów dalii. Ich jasna kolorystyka i niepowtarzalny kształt sprawiają, że wyglądają naprawdę niezwykle. Lilie w jasnych, mieszanych kolorach w każdym miejscu będą tworzyć przyciągające wzrok zjawisko.

Mieczyki, lilie i dalie można układać w tym samym wazonie, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które mogą wpływać na trwałość pozostałych kwiatów.

Wybierz odpowiedni pojemnik, aby podkreślić urodę kwiatów. Może to być kryształ po babci, piękny zdobiony wazon, a także zwykła butelka po winie, cynowe wiaderko lub słoik. Wszystko zależy od Twoich upodobań i wyobraźni.

Nie bój się eksperymentować z kwiatami! Bukiety możesz ustawić praktycznie wszędzie – na stole, komodzie, krześle, a nawet na podłodze. Można także potraktować cały swój dom jako projekt do dekoracji: tu i tam rozmieść urocze wazoniki z kwiatami w najróżniejszych kolorach i kształtach. A jeśli gustujesz w bardziej tradycyjnych i skromnych dekoracjach, możesz przyciąć lilie i dalie krócej i umieścić je w niskich wazonach lub świecznikach.

Letnie kwiaty w ogrodzie Letnie kwiaty w ogrodzie

Trwałość bukietów w wazonie
Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych?

 • Kwiaty ścinaj wczesnym rankiem, gdy pąki zawierają dużo wody.
 • Łodygi zetnij ostrym nożem lub nożyczkami.
 • Po ścięciu kwiatów jak najszybciej wstaw je do wody.
 • Tuż przed włożeniem kwiatów do wazonu łodygi przytnij pod kątem pod strumieniem wody, co zapobiegnie przeniknięciu do rośliny pęcherzyków powietrza (dzięki temu szybko nie zgniją).
 • Woda powinna być letnia (około 30°C).
 • Do wody można dodać preparat przedłużający żywotność kwiatów ciętych (dostępny w każdej kwiaciarni). Zawiera substancje dezynfekujące oraz składniki pokarmowe dla kwiatów.
 • Jeżeli masz tylko wodę chlorowaną, to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu.
 • Wodę w wazonie wymieniaj codziennie, a nie dopiero wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie.
 • Wazon dokładnie myj za każdym razem – dzięki temu kwiaty będą pięknie wyglądać przez kilka dni.
 • Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, nie ustawiaj ich w przeciągu ani w pobliżu źródła ciepła.
 • Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu owoców, ponieważ wydzielają one etylen, gaz przyspieszający proces kwitnienia.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Letnie porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 6/2017, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekscie: iBulb

 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl