Logo
Logo
29
Okazje

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje

Lato jest przepełnione kolorami i zapachem kwiatów. To czas, gdy chętnie sięgamy po rośliny do tworzenia dekoracji w domu – by móc cieszyć się nimi także podczas pracy lub w czasie niepogody. Zobacz, w jaki sposób zaprosić lato do domu, by twoje dekoracje nie wyglądały banalnie. Oto 15 gotowych pomysłów!

 

Przyprowadź lato do domu

Aby lato długo gościło w twoim domu wybieraj rośliny, które długo będą trzymały fason po ścięciu. Możesz tworzyć z nich klasyczne bukiety, ale by zaskoczyć domowników i gości, sięgając po bardziej oryginalne pomysły, np. kwiatowe kurtyny i wybierając ciekawe naczynia, zamiast typowych ceramicznych wazonów. Fiolki i gąbki florystyczny pozwalają umieścić cięte kwiaty w papierowych osłonkach lub wieszać na rozmaitych wyszukanych konstrukcjach.

15 gotowych pomysłów na dekoracje w domu

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Kurtyna z piwoniami

Kwitnące wczesnym latem piwonie (Paeonia) tak pięknie pachną, że żal nie cieszyć się nimi w domu. Ponieważ piwonie mają dość duże, masywne kwiaty, można z powodzeniem prezentować je pojedynczo. Każdy kwiat, wraz z kilkoma liśćmi wygląda zjawiskowo. Ta kurtyna z piwoniami to piękna dekoracja, którą można zrobić właściwie w każdym pomieszczeniu. Wystarczy zawiesić na cienkich linkach na różnej wysokości kilkanaście fiolek florystycznych i do każdej z nich włożyć jeden lub dwa kwiaty piwonii. Dobrym dodatkiem będą dojrzewające, zielone kwiatostany owsa.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Brzezina z kwiatami i owocami

Do wykonania tej dekoracji potrzebne są dwie rozgałęzione, dość grube brzozowe gałęzie ustawione pionowo po bokach stolika na kwiaty. Na stoliku w drewnianej skrzynce, w której ukryta jest zabezpieczona folią gąbka florystyczna widać ułożone w rzędzie różowe i czerwone lilie, które tworzą mocny kontrast z białą korą brzozowych gałęzi. Z przodu, w dość nietypowy sposób, wyeksponowano gałązki z dojrzałymi, zielonymi figami, pod którymi ułożony został rząd kolczastych ogórków egzotycznych (Cucumis dipsaceus) – można je zastąpić owocami kolczurki klapowanej o zbliżonym wyglądzie.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracjefot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Kwiaty w ramkach

Drewniane skrzynki można z powodzeniem wykorzystać do zrobienia żywego obrazu z kwiatami. Aby zrobić taką dekorację wystarczy wywiercić w jednej ściance każdej skrzynki otwory, w których będzie można umieścić przeźroczyste fiolki na kwiaty. Po zawieszeniu skrzynek na ścianie wystarczy umieścić w otworach fiolki, wlać do nich wodę, a potem włożyć kwiaty. W tej dekoracji każdy kwiat został owinięty pomarańczowym papierem i przewiązany fioletowym sznurkiem.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Żółto-niebieska misa z kwiatami

W tej ciężkiej, ciemnej misie stworzono lekką kompozycję, która ma dwie wyraźne warstwy. Jedną tworzą kwiaty wysokie na łodygach pozbawionych większości liści (słoneczniki, kwiaty kopru i czosnków ozdobnych), a drugą ciasno ułożone pod nimi kwiaty, które tworzą kolorowy dywan.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Wiszące wazony z mieczykami

Mieczyki (Gladiolus) to bardzo wdzięczne kwiaty, które ze względu na osiągają wysokość, najlepiej wyglądają w wąskich naczyniach. W tej dekoracji wykorzystano kilka różniących się kolorem mieczyków. Aby jak najlepiej wyeksponować urodę każdego z nich, wstawiono je do oddzielnych naczyń z dodatkiem drobnych kwiatów tworzących dla nich dyskretne tło.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja letniego przyjęcia

Do tej kwiatowej dekoracji wykorzystano różnokolorowe kwiaty kalii. Na wąskim stole ustawiony został rząd z kwiatami o różnej wysokości i skierowanymi w różne kierunki, aby każdy z biesiadników mógł cieszyć się urodą kwiatów. Również na ścianie znalazło się miejsce dla kwiatów – w dodatku ozdobionych wstążkami. Przyjemnym akcentem są też pojedyncze kwiaty umieszczone na serwetkach przy każdym nakryciu.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Coucil Holland

Z tańczącą gloriozą

Glorioza kwitnie przez całe lato. Ta tropikalna roślina ma wijące pędy, na których osadzone są wdzięczne kwiaty złożone z fantazyjnie pofalowanych, wąskich płatków. W tej kompozycji w zdobionym sztukateriami naczyniu jedynym dodatkiem do gloriozy stały się kalie, które wypełniają puste przestrzenie w dolnej części kompozycji.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

Ognista dekoracja z dalii

Ułożone, niby przypadkowo, ogniście pomarańczowe dalie i knifofie wyglądają, jakby zostały przed chwilą zostały zebrane i szybko włożone do plażowej, plecionej torby. W środku torba została wyłożona folią z nasączoną wodą gąbką florystyczną. 

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. AngelaL_17 Pixabay

Fot. AngelaL_17/Pixabay

Bukiet polnych kwiatów

W ciężkim glinianym naczyniu przypominającym kształtem bańkę na mleko ułożono bukiet z delikatnych kwiatów polnych i kwitnącej w lipcu lawendy. Najwyższe i najciemniejsze rośliny znalazły się w środku kompozycji, a jasne (białe i żółte) wokół nich. Dzięki temu te ciemne wyraźnie zostały oddzielone od ciemnego koloru naczynia.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Pelargonium for Europe

Fot. Pelargonium for Europe

Huśtawka z pelargoniami

Pelargonie to niewątpliwie królowe słonecznych balkonów. Ale nie ma żadnych przeciwskazań, by wykorzystywać je jako kwiaty cięte i wnieść do domu trochę lata i koloru. Ta "huśtawka" zrobiona została w bardzo prosty sposób. Na grubym kawałku bambusa zawieszone zostały trzy szklane naczynia z rozszerzającym się w górnej części brzegiem.  

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Pelargonium for Europe

Fot. Pelargonium for Europe

Dekoracja na stół

Pojedyncze kwiaty pelargonii można z powodzeniem wykorzystywać do dekoracji nakryć. Ta gałązka pelargonii zawinięta została w szary papier i przewiązana sznurkiem, do którego przywiązano bilecik z imieniem. Taka miła dekoracja stworzy dobry nastrój już na początku letniego przyjęcia. 

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

Ożywiająca biel

Ta mieszanka letnich kwiatów (składająca się głównie z dalii i lilii) w dwóch metalowych skrzynkach przyciąga uwagę przede wszystkim świeżą bielą kwiatów. Rozjaśnia szare, ciemne, minimalistyczne wnętrze. Czerwień, w postaci ciemnych mieczyków, jest tylko dyskretnym dodatkiem, ożywiającym całą kompozycję.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBub

Kwiatowa kaskada

Jasnoróżowe lilie wstawione do wąskich fiolek florystycznych zostały zawieszone na ciekawej łukowatej konstrukcji przypominającej wielkie, rozgałęzione stare drzewo. Trzon stanowi pokręcony pień, z którego zwisają gałęzie obwieszone szyszkami. Ciekawe zestawienie delikatnych kwiatów z suchymi, brązowymi szyszkami.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

Kipiące kolorami

Ta kipiąca kolorami dekoracja w barokowym stylu to mieszanka najróżniejszych kwiatów. Jednak, pomimo pozornego chaosu, widać, że w każdym bukiecie dominuje kilka różowych kwiatów, a dodatkami są kwiaty niebieskie, żółte i ceglasto pomarańczowe.

Lato w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

W słonecznej loggi

Dwa bukiety z jaskrawymi, żółtymi liliami i słonecznikami dodają temu wnętrzu radości, a znajdujące się w tle rośliny doniczkowe sprawiają, że można tu poczuć tropikalny nastrój. Wiklinowy, ażurowy fotel jest przeciwwagą dla ciężkich kwiatowych kompozycji. 

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Flower Council Holland

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu