Logo
Logo
35
Okazje

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje

Wiosna zachwyca świeżością i nie boi się kolorów. Warto więc ją przenieść do domu wraz z kwiatami i gałązkami pokrytymi puchatymi baziami. Dekoracje w domu można tworzyć bez okazji i od święta. Jeśli nie masz pomysłu, zainspiruj się naszymi 15 pomysłami na dekoracje do domu!

 

Przyprowadź wiosnę do domu

Kalendarzowa wiosna bywa chłodna i nie zawsze mamy czas, na podziwianie jej uroków w ogrodzie. Aby jednak zapanowała w naszym domu lub w biurze, wcale nie trzeba zbyt mocno się natrudzić. Zaprośmy ją więc do siebie tworząc dekoracje z kwiatów cebulowych (ciętych i uprawianych w doniczkach), kolorowych bylin oraz dodatków znalezionych w ogrodzie. To, jaką stworzymy dekorację, zależy nie tylko od okazji, ale także od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie i dominujących w nim kolorach.

15 gotowych pomysłów na dekoracje w domu

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - frezja narcyz tulipan fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja w misie

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Często właśnie tu najprzyjemniej spędzamy czas z rodziną i znajomymi. Kuchenną dekorację z powodzeniem możemy ułożyć w szerokiej, stabilnej misie, która nie przewróci się podczas przygotowania przez nas w pobliżu posiłków. Ta kompozycja jest bardzo prosta i do jej stworzenia wykorzystano tylko 3 gatunki ciętych kwiatów ułożonych przy ściankach misy. Uwagę zwracają nie tylko kwiaty, ale także ich świeżo zielone, krzyżujące się łodygi.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

Piętrowa dekoracja z szafirkami

Wiosna w tym domu jest tak kwiecista, ze właściwie nie ma znaczenia, co znajduje się za oknem! Dekoracja na tym parapecie przypomina układem rabatę bylinową. Jej układ jest piętrowy – z tyłu znajdują się wysokie narcyzy, a środek zajmują niższe kępy – krokusówszafirków posadzonych w lekkich, białych koszyczkach. Pomiędzy nimi pojedyncze akcenty stanowią kolorowe okazy pachnących hiacyntów i tulipanów. Postawione po bokach narcyzy nawiązują do najwyższej kępy znajdującej się tuż przy oknie.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. iBulb

Fot. iBulb

Modne kontrasty

Donice przypominające pękającą skorupę ziemską doskonale pasują do kipiących świeżością wiosennych roślin cebulowych. Trzy różniące się wielkością i kształtem krawędzi donice zostały wypełniono delikatnymi krokusami i wonnymi hiacyntami. Zachowano umiar w doborze kolorów – biel i fiolet kwiatów podkreślają wygląd ciężkich, ciemnych donic.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Dekoracja w szkle

Czas przygotowań do świąt jest zwykle bardzo intensywny, dlatego gdy nie mamy czasu na stworzenie dekoracji na wielkanocny stół, wystarczy, że sięgniemy po duże szklane słoje i na kilka dni włożymy do nich wyjęte z doniczek wiosenne kwiaty, takie jak np. niebieskie bratki, które już wczesną wiosną dostępne są w sprzedaży oraz wdzięczne zawilce greckie z niebieskimi płatkami i żółtym środkiem. 

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Kolorowe szpulki

Nie masz w domu osłonek na rośliny? Nic nie szkodzi! Aby zaprosić do domu wiosenne kwiaty, możesz stworzyć z dla nich doniczki ze szpulek i motków kolorowej wełny. Pamiętaj tylko, że pod roślinami musi znajdować się malutki pojemnik lub woreczek foliowy, żeby osłonka nie przeciekała w czasie podlewania. Kwiaty ustawione na drewnianej tacy można przenosić z miejsca na miejsce i cieszyć się nimi nawet przez kilka tygodni.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja z papryczkami chili

Łączenie kwiatów i warzyw jest coraz częściej spotykane. Tu delikatność białych hiacyntów podkreślają czerwone papryczki chili. W nawiązaniu do bieli kwiatów obok położony został pęczek białych szparagów. Taka dekoracja będzie efektowna dość krótko, ponieważ hiacynty w ciepłym wnętrzu mieszkania szybko przekwitają, a skórka warzyw zacznie obsychać. Ale jeśli spodziewamy się gości, warto ustawić na kuchennym blacie w przeddzień ich wizyty taki oryginalny bukiet.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - na Wielkanoc fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Wielkanocny bukiet

Tradycyjny bukiet z róż i chryzantem podczas Świąt Wielkanocnych ozdobiono ciemnoczerwonymi pędami z wydmuszkami z jaj przepiórczych. Nakrapiane wydmuszki wyglądają elegancko i będą pasowały do klasycznego wystroju mieszkania, a przy tym dodają zwartej kwiatowej kompozycji lekkości.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Klasycznie

Klasyczne meble i osłonki ozdobione wzorami najlepiej wypełniać kępą jednokolorowych kwiatów. Biel pasuje do każdego rodzaju donicy i świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

W pojemniku z recyklingu

Jutowe worki od kilku sezonów coraz częściej wykorzystywane są jako osłonki na donice. Aby wykorzystać je do uprawy roślin, do środka trzeba wstawić doniczkę glinianą lub z tworzywa, albo doniczkę w metalowej osłonce, aby woda nie przesiąkała przez worek po podlewaniu roślin – w przeciwnym razie na jego powierzchni powstaną brzydkie plamy. Taka dekoracja doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu nowoczesnym lub zaaranżowanym w rustykalnym stylu.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - śniedek fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Dekoracja na świąteczny stół

Na świątecznym stole zwykle nie ma zbyt wiele miejsca na dekoracje. Jeśli chcemy mimo wszystko ozdobić stół, posadźmy pojedyncze rośliny w małych, łatwych do przestawienia szklanych naczyniach. W tych trzech kielichach stworzono mini kompozycje ze śniedkami wtykając w ziemię powyginane gałązki roślin, których pąki nie zaczęły się jeszcze rozwijać.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - pierwiosnek fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Misa z pierwiosnkami

W tej płaskiej, szerokiej misie znajduje się gruba gałąź, która stanowi doskonały stelaż dla dwóch kolorowych, delikatnych pierwiosnków. Aby zasłonić doniczki, w których rosną rośliny, całą wolną przestrzeń wypełniono giętkimi pędami winobluszczu pięciolistkowego.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - cebulica fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Ukryte w menzurkach

Szklane menzurki z parami bladoniebieskich cebulic będą świetnie wyglądać w nowoczesnym lub industrialnym wnętrzu. W tej dekoracji nacisk położony został nie tylko na kwiaty i ich delikatną urodę, ale przede wszystkim na kształt pobrudzonych ziemią cebul. Do każdej menzurki włożone zostały też pędy krzewów liściastych, których pączki już zaczęły się rozwijać; dodają kompozycji dramaturgii i podkreślają pionowy kształt szklanych naczyń.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Gniazdo z tulipanami

Donica z czerwonymi tulipanami z okazji Świąt Wielkanocnych ozdobiona została plecionką z powyginanych pędów wzmocnionych cienkim drutem florystycznym. Do środka włożone zostały wydmuszki z przepiórczych jaj na zielonej, miękkiej wyściółce z mchu. Do takiej dekoracji trzeba wybrać karłowe odmiany tulipanów, które nie wyrosną ponad gałązki.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje - fiołek australijski fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Runo leśne w szkle

Fiołki posadzone jedne przy drugich w prostej, szklanej misie mają przypominać leśne runo, które można zwykle podziwiać wczesną wiosną w lasach liściastych. Budzący się do życia krajobraz w mikroskali w cieple wiosennego słońca wzbogacą po kilku dniach zielone listki, które rozwiną się z powtykanych między fiołki kawałków pędów.

Wiosna w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot.Flora Dania

Fot. Flora Dania

Klasyczne bazie w nowej formie

Na zielonym posłaniu z karmnika rosnącego w płaskiej misie utworzono wielkanocną dekorację w wykorzystując klasyczne wierzbowe bazie i wydmuszki. Nakrapiane wydmuszki z jaj przepiórczych ułożone wzdłuż krawędzi misy pasują do koloru pędów wierzby. Gałązki z baziami ułożono luźno na zielonym kobiercu, żeby kompozycja wydawała się lekka i naturalna.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flora Dania

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu