Logo
Logo

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, owoce
 • Gleba: każda ogrodowa, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: zielonkawe
 • Kwiatostan: baldach
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: jagody
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: 6-20 m
 • Okres kwitnienia: VII
 • Kolor owoców: granatowe
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, na altany, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, małe ogrody, duże ogrody, parki, zieleń miejska, cmentarze, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) nazywany także winobluszczem pięcioklapowym (błędnie) lub dzikim winem, to pnącze należące do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W naturze występuje w Ameryce Środkowej, wschodnich rejonów Ameryki Północnej i południowej Kanadzie. Jest często uprawianym pnączem w ogrodach na całym świecie.

  To silne, bardzo szybko rosnące pnącze (1-2 m rocznie). Osiąga długość od 6 do 12 m (w naturze 10-20 m). Młode pędy są jasno czerwone i z czasem ciemnieją. Pnącze to jest samoczepne, co oznacza, że wspina się bez pomocy podpór – wytwarza charakterystyczne przylgi na końcach wąsów czepnych, które niczym ssawki czepiają się różnych powierzchni.

  Liście są dłoniaste, złożone najczęściej z 5 eliptycznych listków (choć bywają też 3 i 7 listkowe). Ich brzegi są grubo karbowane lub ząbkowane o ostrych zakończeniach. Blaszka liściowa z wierzchu jest zielona, a od spodu szaro- lub białozielonkawa. Winobluszcz pięciolistkowy przebarwia się jesienią na kolor ciemnoczerwony.

  Winobluszcz pięciolistkowy kwitnie w lipcu. Kwiaty są zebrane w niewielkie baldachy. Są niepozorne, drobne, pięciopłatkowe o zielonym kolorze. Mają po 5 wyraźnie wystających pręcików i są miododajne.

  Owoce winobluszczu pięciolistkowego to granatowo-niebieskie, koralikowate, małe (6 mm średnicy), trujące jagody posiadające w środku 2-3 nasion. 

  Wymagani i uprawa

  Winobluszcz pięciolistkowy jest bardzo łatwy w uprawie. Rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. Posiada przeciętne wymagania glebowe, choć oczywiście najlepiej będzie rósł na glebach żyznych i średnio-żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Jest mrozoodporny i odporny zanieczyszczenia powietrza.

  Winobluszcz rozmnaża się przez podział i sadzonki pędowe. Roślina wyjątkowo łatwo się ukorzenia.

  Zastosowanie

  Jest to szczególnie przydatne pnącze do obsadzania budynków, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach. Wspina się również po pniach drzew, tworząc piękne zielone kolumny w ogrodzie. Winobluszcz pięcioklapowy sprawdza się też jako bardzo ciekawa roślina okrywowa.

  Owoce winobluszczu pięciolistowego po obróbce cieplnej tracą swoje trujące właściwości i nadają się do wykorzystania w kuchni. Można z nich robić soki, wina czy powidła.

  W ziołolecznictwie z winobluszczu pozyskuje się zarówno ziele jak i korę. Wyciągi z nich mają działanie przeciwzapalne, ściągające, żółciopędne, przeciwkrwotoczne itd.

  Odmiany

  • 'Troki' – wyjątkowo duże, płycej ząbkowane liście, przebarwiają się na purpurowo
  • 'Yellow Wall' – matowe liście, jesienią przebarwiają się na żółto
  • STAR SHOWERS 'Monham' – pstrokate, biało zielone liście, jesienią przebarwiają się na różowo

  Ciekawostki

  Przylgi winobluszczu pięciolistkowego wytwarzają lepką, z czasem twardniejącą substancję, która sprawia, że przy usuwaniu rośliny z murów czy ścian, można uszkodzić ich powierzchnię (zrywać ją wraz z rośliną).

  W Europie winobluszcz pięciolistkowy zaczęto uprawiać w ogrodach już w 1622 roku.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Sonja-Kalee, JamesDeMers/Pixabay, Klimop/Wikimedia Commons, BarisLu/Pixabay

  Autor
  Winobluszcz pięciolistkowy
  Winobluszcz pięciolistkowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (10)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Andrzej

  13-09-2022 10:33

  Brakuje informacji o tym, czy należy go przycinać.

  Gość Magda

  11-08-2022 08:21

  Rzeczowy i tematyczny artykuł.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl