Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
1
Do góry

Winobluszcz pięciolistkowy 'Troki'

Winobluszcz pięciolistkowy, zwany także dzikim winem, to cenne i dekoracyjne pnącze ogrodowe. Z łatwością wspina na podpory za pomocą wąsów czepnych. Jej duże złożone liście tworzą zwartą osłonę, efektowną przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią liście przybierają bajkowe kolory, wybarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni oraz purpury.

O roślinie

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) sprowadzony został do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku. Polska odmian ‘Troki’ wyselekcjonowana na Litwie przez Szczepana Marczyńskiego charakteryzuje się wyjątkowo dużymi, bardzo ładnymi liśćmi.

Rocznie przyrasta o 1-2 metry, dorastając maksymalnie do 10 - 20 metrów wysokości. Niezwykłą łatwość wspinania roślina zawdzięcza wąsom czepnym zaopatrzonym na końcach w 5 - 12 przylg, które przywierają do różnego rodzaju chropowatych powierzchni. Główną ozdobą dzikiego wina są duże liście zbudowane zwykle z pięciu listków osadzonych na długim ogonku.

Winobluszcz pięciolistkowy Troki fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska

Winobluszcz pięciolistkowy odmiana 'Troki'

U odmiany 'Troki' poszczególne listki są szersze i płycej ząbkowane niż u gatunku. Blaszki liściowe są ciemnozielone i błyszczące, jesienią purpurowe. Ukryte pod liśćmi niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Fioletowe, kuliste owoce mają średnicę około 0,5 centymetra i są omszone białawym, woskowym nalotem. Owoce są osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach, niezbyt widocznych wśród liści, ale po pierwszych przymrozkach, gdy liście opadną, ukazują się w pełnej krasie i zdobią nagie pędy aż do grudnia. W okresie zimy owoce stanowią przysmak kosów, kwiczołów i jemiołuszek.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Winobluszcz pięciolistkowy nie ma specjalnych wymagań uprawowych, dobrze rośnie na znakomitej większości gleb, znosi suszę, zacienienie, jest w pełni odporny na mróz. Rośliny sadzone na wystawie południowej obficiej owocują i bardziej intensywnie wybarwiają się na jesieni. Pnącze jest zdrowe, charakteryzuje się dużym wigorem. Rośliny należy sadzić co najmniej 30 cm od murów lub ścian. Jeśli rolę podpory mają stanowić drzewa lub wysokie krzewy, winobluszcz należy sadzić około 1 metra od ich podstawy.

Winobluszcz pięciolistkowy Troki fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska
Winobluszcz pięciolistkowy Troki fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska

Gdzie posadzić?


To znakomite pnącze polecane do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Świetnie nadaje się do maskowania brzydkich ścian budynków gospodarczych, wiat śmietnikowych, wielopoziomowych garaży, murów, ogrodzeń, altan, płotów, ekranów dźwiękochłonnych. Ciekawie prezentują się egzemplarze sadzone u podnóża słupów, latarń, pni drzew z wysoko osadzoną koroną lub przy specjalnie stworzonych dla pnączy konstrukcjach typu pergola czy bramka. W miejscach trudno dostępnych dzikie wino można z powodzeniem uprawiać jako roślinę okrywową.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcia: Agnieszka Żukowska (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu