Logo
Logo

Winobluszcz pięciolistkowy STAR SHOWERS 'Monham'

Winobluszcz pięciolistkowy, potocznie zwany dzikim winem, to cenne pnącze. Sprowadzone zostało do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku. Roślina z łatwością wspina się na podpory za pomocą wąsów czepnych. Jej duże złożone liście tworzą zwartą osłonę, efektowną przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią przepięknie się przebarwia.

Na szczególną uwagę zasługuje jedna z odmian winobluszczu – STAR SHOWERS 'Monham'. Jej pstre liście oraz dość powolny wzrost to jedne z wielu zalet.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) STAR SHOWERS 'Monham' to atrakcyjna, warta uwagi odmiana o biało-zielonych, pstrych liściach. Została uzyskana w USA pod koniec lat 90. XX wieku.

Podobnie jak gatunek ta oryginalna roślina dosyć dobrze wspina się po ścianach i pniach drzew, ale jej tempo wzrostu jest wolniejsze. Rocznie pnącze przyrasta na długość od 0,5 do 1 m.  Łatwość wspinania się zawdzięcza wąsom czepnym zaopatrzonym na końcach w 5-12 przylg, które przywierają do różnego rodzaju chropowatych powierzchni (tynków, murów, pni drzew).

Złożone, pięciolistkowe liście winobluszczu STAR SHOWERS 'Monham' są mniejsze niż u gatunku – mają do 8 cm długości, są biało-zielone, ale mogą też być kremowe, z delikatnym zielonym wzorem. Poszczególne listki są szerokolancetowatych do odwrotniejajowatych, mają spiczaste wierzchołki i częściowo ząbkowane brzegi.

W przypadku dłużej trwającego ochłodzenia, szczególnie jesienią, na kremowych fragmentach liści pojawiają się atrakcyjne różowe smugi.

Kwiaty winobluszczu rozwijają się w czerwcu – są niepozorne, zielonkawe, ukryte pod liśćmi. Ozdobne są za to nieliczne, drobne, fioletowe, kuliste owoce pokryte woskowym nalotem, dojrzewają one pod koniec lata. Owoce są osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach, widocznych dopiero po opadnięciu liści jesienią.

winobluszcz pięciolistkowy Parthenocissus quinquefolia STAR SHOWERS Monham w ogrodzie na pniu drzewa
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Winobluszcz pięciolistkowy Star showers ma wyższe wymagania uprawowe, niż gatunek. Ze względu na jasne przebarwienia liści należy go sadzić w cieniu lub półcieniu, na glebach umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych.

U egzemplarzy eksponowanych na słońce, przy niedoborze wody, białe fragmenty blaszek liściowych mogą ulegać poparzeniu.

Gdzie posadzić?

Odmiana STAR SHOWERS 'Monham' najlepiej sprawdza się prowadzona przy pniach drzew, gdzie światło jest rozproszone i rzadko pada bezpośrednio na liście.

Ponadto ten winobluszcz doskonale rozświetla i rozjaśnia cieniste zakątki ogrodu, nadaje się do stosowania jako roślina okrywowa pod koronami drzew i krzewów. Świetnie nadaje się do maskowania północnych ścian budynków gospodarczych, wiat śmietnikowych, garaży, murów, ogrodzeń, altan i płotów.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Winobluszcz pięciolistkowy STAR SHOWERS 'Monham'
Winobluszcz pięciolistkowy STAR SHOWERS 'Monham'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny