Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Polecamy pnącze na żywopłot

Pytanie czytelnika: Poszukuję niewymagającej rośliny na żywopłot. Najlepiej liściastego krzewu lub, który nie wymaga częstego cięcia lub niewymagającego pnącza.

Co posadzić zamiast żywopłotu?

Zamiennikiem klasycznego żywopłotu liściastego może być posadzenie bujnie rosnącego pnącza, którego nie trzeba będzie ciąć.

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) nadaje się idealnie do tego typu zastosowań. Jest silnie rosnącym pnączem, które wspina się po murkach za pomocą przylg lub owija pędami ażurowe płotki, kratki czy inne podpory.

Winobluszcz to pnącze, które dobrze rośnie w pełnym słońcu i półcieniu, a także jest tolerancyjne w stosunku do podłoża. Osiąga ok. 20 m wysokości przy rocznych przyrostach 1–2 m. Jest rośliną bardzo ozdobną ze względu na duże, żywo zielone, błyszczące, trójklapowe liście. Ponadto jesienią przebarwia się na szkarłatny kolor.

Winobluszcz wspina się po murach i ścianach za pomocą wąsów czepnych i przylg, więc najlepiej nadaje się do sadzenia przy litych ogrodzeniach.

 Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie: Alicja/Pixabay.com

Autor
Polecamy pnącze na żywopłot
Polecamy pnącze na żywopłot
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)